Anasayfa » Çevre » “DOLGUYU KALDIR” DİYEREK HAZİNENİN AÇTIĞI DAVAYA, VATANDAŞ DA MÜDAHİL OLDU!!!

“DOLGUYU KALDIR” DİYEREK HAZİNENİN AÇTIĞI DAVAYA, VATANDAŞ DA MÜDAHİL OLDU!!!

Hazinenin, Gündoğan Çetirge ( Çetilli) Burnu’nda Besa Firması’nın inşaat hafriyatı ile denizde 31 dönümlük dolgu alanı yaratmasına açtığı davaya, vatandaşın da müdahil olması kabul edildi.

Bugün Bodrum 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde,  Hazinenin BESA aleyhine actığı ” meni müdahale ve kal (dolguyu kaldırma, kıyıyı eski haline getirme) davası başladı. Gündoğan Çetirge ( Çetilli) Burnu’nda Besa Firması’nın inşaat hafriyatı ile denizi doldurarak, 31 dönümlük dolgu alanı yaratmasına karşılık açılan kamu davasının, ön inceleme duruşması yapılarak, tahkikat duruşmasının 01.03.2018’de görülmesine karar verildi.

Duruşmada, mahkeme heyetinin tarafları HMK.137. maddesi gereği anlaşmaları ve alternatif çözüm noktaları aramalarına teşvik etmesine, her iki taraf ta itiraz etti. Firmanın avukatlarının davanın ret talebi de kabul edilmeyerek, 15 gün içinde tarafların henüz sunmadıkları belgeleri teslim etmeleri için 15 gün süre verilirken, Muğla Büyük Şehir Belediyesi’nden söz konusu parselin kıyı kenar çizgisi onaylı haritası, Harita Genel Komutanlığı’ndan topografik harita istenmesine karar verildi.

VATANDAŞIN MÜDAHİLLİĞİNE KARAR VERİLDİ

Davaya müdahil olarak katılmaları mahkeme tarafından kabul edilen; Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneğini temsilen Sema Höcek ve Turgay Yener , Bodrum Denizciler Derneği adına Dernek Başkanı Mustafa Demiröz ile  Haluk Ortaç’a görüşleri soruldu. “Kıyı kenar çizgisine ve deniz dibi yaşama müdahele vardır, davanın kabulüne karar verilmesini istiyoruz” şeklinde görüşlerini beyan ettiler.

Böylece; 1. Asliye Hukuk mahkemesinde görülen, ceza davası olmayıp, ” meni müdahale ve kal” (dolguyu kaldırma, kıyıyı eski haline getirme) olan,  31 dönümün kaldırması, işgale son vermesi için açılan dava kabul edilerek, tahkikat duruşmasının 01.03.2018’de görülmesine karar verildi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.