Anasayfa » Kültür - Sanat » DÜNYA ŞİİR GÜNÜ’NE GENÇ ŞAİRLER DAMGASINI VURDU

DÜNYA ŞİİR GÜNÜ’NE GENÇ ŞAİRLER DAMGASINI VURDU

21 Mart Dünya Şiir Günü’nde, Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Şiir Çalışma Grubu  “Şiirini Kap da Gel Gençlik Şiir Şöleni” nde, beş şairi gençlerle buluşturdu.

Kültür Sanat Meclisi Şiir Çalışma Grubu bu yıl “Şiirini Kap da Gel ” etkinliğinin ikincisini, 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde  düzenledi.Bodrum Ticaret Odası’nın sponsorluğunda gerçekleşen etkinlikte,  Bodrum Yarımadası’nda bulunan pek çok okuldan kız ve erkek öğrenciler , kendi şiirlerini okudular.  Ortaokul-lise düzeyindeki  öğrencilerin şiirlerinin temaları sevgi, umut, çocuk gelinler, anne, aşka dair idi.

Etkinliğin davetli şairleri Cezmi Ersöz, Erdal Alova, Güngör Tekçe, Hamdi Topçu, Özkan Mert idi. Çalışma Grubu sorumlularından Firdevs Şengül ve Feriha Beriş şairleri tanıtan konuşmalarının yanı sıra, şairlerin şiirlerinden birer kıta, genç şairler kendi şiirlerini, davetli şairler ise kısa konuşmalarının akabinde, birer de şiirlerini okudular.

Şair Cezmi Ersöz konuşmasında, son günlerde yaşanan terör, canlı bombalar ardından yapılan konuşmaların, genellikle siyasi nedenler, seçimler, alınması gereken tedbirler gibi tamamen rasyonel şeyler olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Duygu hiç konuşulmuyor, sevgisizlik konuşulmuyor. Bütün dünyayı saran sevgisizliğin sonucu oysa ki bunlar”

Şair Erdal Alova ise “şiirde gerileme var deniyor, ancak bu doğru değil. Çağımız görsellik çağı. Sinema, TV gibi görsellikler, şiiri belki ikinci plana itmiş olabilir. Yok olması mümkün değil. 2500 yıl önceki şiirler daha yeni-bugün yayınlanıyor. Şiirin zamanı yoktur. Görselliği yeneceksek, hep birlikte yeneceğiz” diyerek Karya ve Bodrum üzerine bir şiirini okudu.

cezmi ersözerdal alovagüngör tekçeözkan mert.jpg1özkan mert

Etkinliğin bitiminde toplu fotoğraf çektirilirken, Firdevs Şengül “Türkiye’de tek kültür sanat meclisi olan konsey, Bodrum Kent Konseyidir. Böylesi bir meclisin kuruluşunda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diyerek, meclis eştemsilcisi Nuran Yüksel’i sahneye davet etti. Etkinliğin ardından, şairlerin kitapları gençlere hediye edildi ve kısa süreli sohbetle etkinlik  son buldu.

GENÇLERGENÇLER.jpg2GENÇLER.jpg2.jpg3GENÇLER.jpg2.jpg3.jpg4GENÇLER.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5GENÇLER.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6GENÇLER.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8GENÇLER.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7

ŞİİR GÜNÜ bu

FERİHA BERİŞFİRDEVS

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.