Anasayfa » Çevre » DUR DİYECEK KİMSE YOK MU?!!! ŞİMDİ DE HAFRİYATLARINI DÖKÜP, DENİZİ DOLDURUYORLAR

DUR DİYECEK KİMSE YOK MU?!!! ŞİMDİ DE HAFRİYATLARINI DÖKÜP, DENİZİ DOLDURUYORLAR

Güvercinlik Koyu, Pina Yarımadası’nda dokuz yıl önce meydana gelen orman yangınının ardından yetkililerce söz verildiği gibi ağaçlandırmak yerine imara açıldı. Yangında kül olan 150 hektarlık araziye dört büyük otel inşa edilirken, otellerin hafriyatı da körfeze dökülerek deniz dolduruluyor.
Bodrum’un tabii güzellikleriyle dünyaca tanınan Güvercinlik Koyu’nda otel tartışması sürüyor. Pina Yarımadası’nda 9 yıl önceki orman yangınının ardından, dönemin Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, 150 hektarlık arazinin kesinlikle imara açılmayacağını ve ağaçlandırılacağını açıklamıştı. Daha sonra AKP’den milletvekili seçilen Aydın’ın bu sözlerine rağmen yarımadaya 4 otel inşa edilmişti. Şimdi ise otellerin hafriyatı iş makineleriyle önlerindeki denize dolduruluyor.

Zaman’dan Kayber Avcı’nın haberine göre, Güvercinlik’te hızlı yapılaşma ve otel inşaatlarına yönelik rahatsızlık sürerken, iş makineleri, inşaatları bitme aşamasında olan otellerin hafriyatını önlerindeki denize dökerek dolgu yapıyor. Otellere sahil bandı oluşturulduğu ileri sürülen çalışmaları bir an önce bitirmek için makineler yoğun şekilde çalışıyor. Yatırımcı firmalar ise deniz dolgusuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Bodrum’un girişinde, Güvercinlik Enternasyonal Otelcilik tarafından devam edilen, 1.298 yataklı ve 556 odalı Titanic otel inşaatı, koyun en güzel noktasında yükseliyor. Yangında kararan Pina Yarımadası’ndaki ormanlık alanda Amara Hotel faaliyete başlarken, iki otelin inşaatı sürüyor. Güvercinlik birinci özel parselde devam eden Güvercinlik Otel ile 208 oda ve 463 yatağa sahip olacak Begonia Tatil Köyü de orman içinde yükseliyor. Antalya merkezli Maksimum Gayrimenkul Değerleme AŞ’nin ortağı olan Enis Ocaklı’nın Begonia Tatil Köyü dışında bir de Model İnşaat’ın, Ksanta Resort Bodrum projesi bulunuyor.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, o dönemde durumdan haberdar olmasının ardından, bölge eski haline getirilmeden dosya önüne gelse de bakmayacağını söylemişti; ancak şirket, deniz dolgusunu kaldırmadı ve bölgede ağaçlandırma yapılmadı. Amara Island Bodrum Elite adıyla faaliyette olan arazi, Çankırı İnşaat’a tahsis edildi. Bu şirket, Güvercinlik Koyu’nda beş yıldızlı otelini hizmete açtı. (Kaynak: Turizm Güncel)

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.