Anasayfa » Politika » “EGE’DE IŞİD VAR DİYE MANŞETLER ATILDI”

“EGE’DE IŞİD VAR DİYE MANŞETLER ATILDI”

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Muğla Müzesi Mustafa Pabuçcuoğlu toplantı salonunda Seyahat ve Konaklama Sektörü Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda sektör temsilcileri ile biraraya gelen Muğla Valisi Amir Çiçek, 2015 turizm sezonunda pek çok sıkıntıyla karşılaşıldığını belirterek, “Turizmde’ki en küçük negatif bir olay çok büyük sonuçlara neden olmaktadır. Turizm’deki negatif rüzgar eserse fırtınaya dönüşür yıkar geçer tüm emekleri” dedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, toplantıda sektör temsilcilerine yönelik yaptığı konuşmasında turizmde 5-10 yıl sonranın değil 20 ila 50 yıl sonrasının düşünülerek hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Vali Çiçek, en büyük otelinden en küçük büfesine kadar turizm sektöründe hizmet veren her işletmenin kaliteli olması gerektiğinin önemine dikkat çekerek, “Vizyonumuzu ve hedeflerimizi buna göre belirlersek başarılı oluruz. En ileri turizmi olan ülkeye gidin 12 yıl sonrasını düşünerek hareket etmez hep sonrasını düşünür. En büyük otelinden en küçük büfesine kadar turizm sektöründe hizmet veren her işletmemizin kaliteli olması çok önemli. Çünkü artık insanlar karşılaştıkları bir zorluğu ya da yaşadıkları bir sorunu saniyesinde internet ve sosyal medya aracılığı ile duyurabiliyorlar. Ve kötü bir olayın propagandası çok yapılıyor çok yayılıyor. Turizm sektöründe de yaşanan kötü bir olayı telafi etmek çok çok zor neredeyse imkansız hale geliyor. Tüm Dünya’da ve toplumda negatif bir olayın etkisi pozitif bir olaydan çok daha fazla oluyor” dedi. Vali Çiçek, İngiliz gazetelerinde turizm sezonunda Ege bölgesinde IŞİD’li teröristlerin bulunduğu yönünde haberler çıktığını hatırlatarak, “Bir dönemde de sanki Ege’de IŞID elemanları geziyormuş gibi veryansın yayın yapıldı. Devletin bulunduğu yerde var şeklinde haberler yapıldı. Olmadı da olsaydı bile saklamamız o kadar mı zordu arkadaşlar? İngiltere’de gazetelerinde manşetlerde çıktı. Arkadaşlar bana getirdiler gazeteleri bende açıklama yaptım Ege’de yok dedim. Ben devletsem yok. IŞİD elemanı varmışda bombalayacakmışta bunlar nerden çıktı? Siz farketmediniz duymadınız bunları tabii. O haberi yapan gazetecinin temsilcileri bölgeye geldi. Sivil toplum örgütlerinin kullanarak davet ettik. Turizmde ideoloji olmaz, sen ben partizan, muhalefet iktidar olmaz. Turizm’deki negatif rüzgar eserse fırtınaya dönüşür yıkar geçer tüm emekleri” diye konuştu.

“EGE’DE IŞİD VAR DİYE MANŞETLER ATILDI”

Turizm’de en önemli unsurun altyapı olduğunu kaydeden Vali Amir Çiçek, “Turizm bölgesinin fiziki altyapısı çok önemli. Daha sonra ulaşım ve kalite geliyor elbette. Turizm sektöründe kalitemizi arttırmalıyız. Bir işletmede karşılaşılan bir problem için işletmenin problemidir der çözüm üretmezsek o problem daha sonra o lokalin problemi sonra destiasyonun problemi oluyor daha sonra ilin genel problemi haline geliyor, sonrada Türkiye’nin genel problemi oluyor. 2015 turizm sezonunda pek çok sıkıntıyla uğraştık. Kriz sorunu var denildi, turizmde kriz denildi mi tüm tur operatörleri ve turistler başka yönlere yönelir, krizi biz önlemeliyiz. Ocak ayında sektör temsilcileriyle buluşup eksiklerimiz bunlar bu hataları yaptık tekrar yapmayalım şeklinde görüşeceğiz. Turizmcimiz rezervazyonlarımız azaldı diyerek ümitsizlik durumuna düşmesin. Bu bir süreçtir. Şuanda kış turizminin içeirisindeyiz. Yazın tatile gelecek kitle şuanda bölgemizi izliyor. Diyelim ki bir turizm ilçemizde negatif bir olay yaşandı turizmi etkileyecek, daha sezon başlamadan bu olay o bölgenin karnesinde kırık not olduğu anlamına gelir. Bu tarz yaşanacak olumsuz etmenlerin önüne kalite ve eğitimle geçmeliyiz” şeklinde konuştu. Muğla Valisi Amir Çiçek, ocak ayında tüm kamu görevlileri ve sektör temsilcileri ile görüşerek, 2015 turizm sezonunu değerlendireceklerini ve 2016 sezonu için yapılması gerekenleri tespit edeceklerinin altını çizerek turizm bölgesinde yapılan denetimler ve verilen cezalarada değindi. Vali Çiçek, “Cezalandırıcı değil, rehber olucu uyarıcı şeklinde yapın, yöneticilere ve deneticilere bu şekilde söylüyoruz. Ama eğer o işletme buna rağmen istediğimi yaparım diyorsa, o zaman yaptırım uygulayın. Zararı sadece kendisine değil sektörede oluyor” dedi.
Vali Amir Çiçek’in konuşmasının ardından sektör temsilcilerinin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. Otellerden denize boşaltılan deşarj suları konusu karşılıklı tartışılırken pekçok turizm bölgesinde kanalizasyon altyapısı olmamasının temel sorun olduğunda hemfikir olundu.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.