Anasayfa » Kültür - Sanat » “EKİM’İN BODRUM CUP HAFTASI”NA İKİ GÜN KALDI

“EKİM’İN BODRUM CUP HAFTASI”NA İKİ GÜN KALDI

17 Ekim’de başlayacak 28. The Bodrum Cup öncesi; yıllardır organizasyon komitesinde yer alan, sunuculuk yapan, yarışan Bodrum Sevdalısı Murat Can Canbay’ın  yazısı 28 yılı özetliyor. 

 

9c82c7143c102b71c593d98d96093fde_7327f2139bccb1696c69012669057ce8Murat Can Canbay’ın kaleminden 28. THE BODRUM CUP
INTERNATIONAL NAUTICAL FESTIVAL & REGATTA

Gençleşerek büyüyoruz…
Daha dün gibi ilk çıkışımız, “Vira Bismillah” diyerek sekiz on arkadaş.
Guletimize, yelkenimize, koylarımıza, maviye sahip çıkmak; Bodrum’un, Mavi Yolculuk’un kıymetini anlatmak amacımızdı. Başardık…
Cevat Şakir’in, Azra Erhat’ ın, Bedri Rahmi’nin yazmaya, resmetmeye doyamadığı dantel kıyılarımızda yapılan bu yolculukları marka yapmak amacımızdı. Başardık…
Bugün binlerce insanın sevdası olan Bodrum Kupası’nı hep daha ileriye taşımak için çabaladık. Bir de baktık ki, anılarla dolu 27 yılı geride bırakmışız. Bir de baktık ki, bu maviliklerde rüzgârla birlikte barışı doldurduğumuz yelkenlerimizle hep güzellikler taşınmış Bodrum’a.
Ne çok anı birikmiş, ne dostluklar büyütülmüş. Birçok usta denizciyi, ağabeyimizi uğurlarken aramıza katılan gençler daha bir güçlü sarılmış ıskotalara.
Bu koca deniz, bu kadim deniz Arşipel, bu yıl yine açıyor masmavi kucağını rüzgâr sevdalılarına.
Barış ve dostluğun dolduğu yelkenler, bunca yıldır olduğu gibi bu yıl da açılacak aynı coşkuyla.
Bu bir yarış değil, bir şenlik. Her bitişinde üzüldüğümüz, bir sonrakine daha bir şevk ve heyecanla hazırlandığımız bir şenlik.
Mavinin çağrısı bu, karşı koyamadığımız. Rüzgârın uğultusu bu, bizi sürekli kamçılayan/motive eden. Her Ekim’de içimizi dolduran sevinç bu…
“Ekim’in Bodrum Cup Haftası” geldiğinde rengârenk bayraklarla donanmış liman. Her yerde tatlı bir telaş, gülümseyen yüzler, bir önceki yıldan ışıldayan gözler ve sıcacık merhabalar.
Pek çok şey değişti her geçen yılda ama değişmeyen tek şey inancın gücüydü. Biz bir avuç Bodrumlu deniz ve yelken sevdalısı, işte bu inançla taşıdık bugünlere Türkiye’nin tek deniz üstü şenliğini. İstedik ki daha çok yelken dolsun barış ve dostluk rüzgârıyla.
Özveri ve inançla geçen 27 yılın ardından “Hoş geldin 28. Bodrum Cup”
Hoş geldin Ekim’in Bodrum Cup Haftası.
Selâm olsun Ege’nin dantel kıyılarında yelken açan tüm denizcilere, selâm olsun gücümüze güç katanlara, selâm olsun bunca yıldır emek verenlere; selâm olsun bu kültürü bugünlere taşıyanlara.
Bodrum’a, Bodrumlu’ ya en çok deniz yakışır…
İnancın gücüyle 28. kez “VİRA BİSMİLLAH.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.