Anasayfa » Politika » “FAŞİZM TEPEMİZE GELDİ”

“FAŞİZM TEPEMİZE GELDİ”

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza atan akademisyenlerin baskı altında olduğunu öne sürerek, “Faşizm tepemize geldi. Artık evin içinde de rahat edemeyeceğiz. Bildirinin içeriğine katılmasam da bu akademisyenlerin yanında olmaya sonuna kadar devam edeceğim” dedi.

nurettin-demir-2CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Parti Meclisi üyesi ve Tunceli Milletvekili Gürsel Erol ile birlikte ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiride imzası bulunan 1128 akademisyenle ilgili CHP Muğla İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İl Başkanı Mürsel Alban, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Cumhur Çoban ve bazı partililer katıldı. Türkiye’de Kenan Evren dönemine benzer bir dönemin yaşandığını savunan Demir, ‘Barış’ davasıyla birlikte 2 bin 500 kişinin çok acılar çektiğini belirterek, “Bunların içinde ben de vardım. O dönemde insanları sokakta limon satmaya, dilencilik yapmaya kadar götüren olayları maalesef bugün tekrar yaşıyoruz. 40 senede Türkiye demokratik olarak olgunlaşamamış, tam tersine o günleri de arar noktaya gelmiş durumdadır” diye konuştu.

‘BİLDİRİNİN İÇERİĞİNE KATILMIYORUM’

Akademisyenlerin görevlerinden uzaklaştırılarak yalnızlığa itildiğini ve suçlandığını dile getiren CHP’li Demir, yaşananların Türk demokrasisi adına büyük bir ayıp olduğunu iddia etti. ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildirinin içeriğine katılmadığının altını çizen Demir, “Daha düne kadar takdirname verilen öğretim üyelerinin bugün vatan haini şeklinde gösterilmesini kınıyorum. Bildirinin içeriği suç içeriyorsa hukuk çerçevesinde bu işler yapılır. Oslo’ya gidip teröristlerle görüşenler, İmralı Adası’nda teröristbaşıyla sandal sefası yapanlar terörist değil miydi? Dün kol kola beraber çalıştığınız, eğitim verdiğiniz insanları hakir görme hakkı var mıdır rektör beyin? Rektör bey mi vermiş bunların akademik kariyerlerini? Bir rektörün bu insanları savunması gerekirken, en azından hukuka teslim etmesi gerekirken insanlık bu mu? Bu linç kampanyasını Muğla’da yakışıksız buluyorum. Faşizm tepemize geldi. Artık evin içinde de rahat edemeyeceğiz. Terör, ülkeyi bölmek için elinden geleni yapıyor ama bunlara fırsat tanıyanlara hiç hesap sormayacak mıyız? Birlikte hareket etmemiz lazım. Bildirinin içeriğine katılmasam da bu akademisyenlerin yanında olmaya sonuna kadar devam edeceğim” dedi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.