Anasayfa » Kültür - Sanat » FESTİVAL “BAROK DÖNEM’DE KLASİK TÜRK MÜZİĞİ” İLE SONA ERDİ

FESTİVAL “BAROK DÖNEM’DE KLASİK TÜRK MÜZİĞİ” İLE SONA ERDİ

Bodrum’un gelenekselleşen festivali, Karya Türk müziği Topluluğu’nun Antik Tiyatro’da verdiği konserle sonlandı.

 5-6-7 Eylül’de Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin (KARSANAT) düzenlediği “VIII. Karsanat Barok Müzik Festivali”  Bodrum Belediyesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Avusturya Kültür Ofisi’nin destekleri, THY ve Akustik Travel’in sponsorluğunda ve Artçı Sanat’ın organizasyonu ile gerçekleşti.

BAROK DÖNEM’DE KLASİK TÜRK MÜZİĞİ

Festivalin kapanış konserinde Karya Türk Müziği Topluluğu, Barok Dönem’de yaşamış Klasik Türk Müziği bestecilerinin eserlerini, Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın Sanat Danışmanlığı’nda  seslendirdi.  Klasik Kemençe – Mehmet Yalgın, Ney – Kaşif Demiröz – Viyolonsel – Seher Erkan – Kanun – Cüneyt Çakal, Vurmalı Sazlar – Selçuk Yazıcı’dan oluşan Ege Üniversitesi Öğretim Üyeleri, solist Özge Eyüpoğlu’na eşlik etti.

EYÜPOĞLU’NDAN VEFA

Konserin solisti Özge Eyüpoğlu, uzunca bir süre Bodrum’da yaşamış ve Karsanat’ın festivallerinde konser verdi. Sanatçıya o dönemlerde eşlik eden  kanuni Safa Hastaoğlu, geçtiğimiz yıl hastalanarak vefat etmişti. Sanatçı Eyüpoğlu, verdiği konserde bir parçayı Safa Hastaoğlu’na armağan ederek sanatçıyı andı.

Karya Türk Müziği Topluluğu, Barok Dönem Avrupalı bestecilerin çağdaşları Dede Efendi, Tanburi Mustafa Çavuş gibi çok önemli şahsiyetlerin eserlerini  seslendirdi. 13 parça seslendiren sanatçı Özge Eyüpoğlu, yoğun alkış üzerine iki parça ile sanatseverlerin karşısındaydı.

DİDİM’DEN KONSERE GELDİLER

Didim Belediyesi bünyesindeki, “Kadın Uygulamalı Eğitim Merkezi” nden 27 kadın konsere gelerek, Karsanat’a teşekkürlerini dile getirdi. Sanatseverleri üç gün boyunca, barok dönemin eserleri ile buluşturan Karsanat’ın, bu yılki festival   sanat yönetmenliğini yapan  dernek başkanı Mezzosoprano Esen Demirci’ye davetlerinden öürü teşekkürlerini  ileten kadınlar, çiçek ve nane yağı hediye ettiler.

ÇİÇEK YERİNE, BODRUM ZEYTİNYAĞI

Festivalin üç gününde de sanatçılara, çiçek yerine   Zeytinlik Firması (Konacık Pamir İş Merkezi) adına Mustafa Aksakal’ın hediye ettiği ve  sadece Bodrum’da yetişen Bodrum’a özgü “Dilmit cinsi zeytinyağı” verildi. Dernek Başkanı Esen Demirci “otel odalarında kalıp çürümesi yerine, yerel değer ve ürünlerimizi korumak, geliştirmek adına verilen hediyeyi önemsiyoruz. Bize üç gün boyunca bu özel ürünleri hediye eden Zeytinlik firması’na bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.