Anasayfa » Ekonomi » “FOUR SEASONS RESORT’UN YALIÇİFTLİK’TEKİ PROJESİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

“FOUR SEASONS RESORT’UN YALIÇİFTLİK’TEKİ PROJESİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

 Milliyet Gazetesi yazarlarından Engin Uğur Ağır, bugün köşe yazısında ” Geçtiğimiz hafta, Astay Gayrimenkul CEO’su Enes Berse’nin daveti üzerine Bodrum’daydık. Yalıçiftlik’te 1 milyon metrekare alan üzerine inşa edecekleri, Four Seasons Bodrum Resort hakkında bilgi verdi.” diyerek, Başkan Kocadon’la söyleşisine yer verdi.

Bodrum, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın gözbebeği turizm kenti.
Bağlı bulunduğu il olan Muğla’nın nüfusu, yaklaşık 100 bin.
Ama Bodrum’un kış nüfusu 165 bin sınırını çoktan aşmış.
Hatta yaz sezonunda 1.5 milyona ulaşıyor.
Bu rakam, birçok ilin nüfusundan bile çok çok fazla.
Böyle bir ilçede belediye başkanı olmak da tabii ki kolay değil.
Özellikle de trafik büyük sorun.
Kent içinde bir yerden bir yere gitmek imkânsız.
Ama Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, gecesini gündüzüne katıyor; ilçesinin çok daha iyi yerlere gelmesi için çalışıyor.

 

***

Geçtiğimiz hafta, Astay Gayrimenkul CEO’su Enes Berse’nin daveti üzerine Bodrum’daydık.
Yalıçiftlik’te 1 milyon metrekare alan üzerine inşa edecekleri, Four Seasons Bodrum Resort hakkında bilgi verdi.
Gerçekten muhteşem bir tesis kazandıracaklar Bodrum’a.
İki günlük süre içinde Başkan Kocadon da bizi yalnız bırakmadı.
Başkan dertli mi dertliydi.
Nedeni de Bütünşehir Yasası.
Turizm bölgeleri için özel bir yasa çıkarılmasını istiyor.
“Ancak o zaman ilçeme tam hizmet yapmış olurum” diyor.

***

Bu arada Kocadon, 15 Temmuz’un turizmi olumsuz yönde etkilediğini, ancak geçen süre içinde toparlanmaya başladıklarını belirtti, “Bu yıl ülkemize 3 milyon İngiliz bekliyoruz. 2012’de Bodrum’a 600 bin İngiliz geldi, bu sezon rakamın 300 bine ulaşmasını hedefliyoruz. Ayrıca, Londra’dan Bodrum’a tarifeli uçak seferleri 15 Haziran’da başlıyor. Haftada iki sefer olacak. Dubai’den de haftada iki sefer var. Ne zaman 2012 yılı rakamlarını yakalarız, turizm o zaman patlar” diyor.

Bu yıl yüzde 80’lik doluluk oranı beklediklerini, normal periyodu yakalayacaklarını kaydeden Kocadon, ilçeye gelen Polonyalı sayısının arttığını ama Almanların başı çektiğini belirtiyor.

Şu anda kayıp yılları telafi etmeye çalıştıklarını, bir bankanın turizmcilere ‘mavi paket’ hazırladığını söyleyen Kocadon, “Bu iyi gelişme. İşletmecilere soluk aldıracak. Şunu unutmayalım; bir turist, taksiciyi, otel işletmecisini, restoran sahibini, yani birçok kişiyi besler. Bu çok önemli” diyor.

***

Doğayla barışık, Bodrum’un kentsel kimliğine zarar vermeyecek her projeye açık olduklarını, hepsini desteklediklerini belirten Kocadon, şu bilgileri verdi:

“Mesela, Four Seasons Resort’un Yalıçiftlik’teki projesi bizim için önemli. İlçemize yatırım yapmaları çok güzel, onur ve gurur verici bir durum. Yaklaşık 1 milyar doların üzerinde bir rakam harcayacaklar. Gerekirse tüm ekipmanlarımızı seferber ederiz.

Four Seasons Resort’un dışında Ant Yapı, Akyarlar’da 600 milyon doları geçecek projeyle, Alaçatı Port modeli inşaat yapacak. Ruhsatlarını yakında vereceğiz.

Ayrıca Çağdaş Holding, Nef, Aksoylar, Besa, Mesa ve Orjin Grup gibi büyük kuruluşlar da var.

Bodrum’a nereden bakarsanız bakın, 5 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak.”

***

Ekonomi olumsuzluğa doğru yol aldıkça, ahlaki değerlerin düştüğünü, bunun önüne geçmek için çaba gösterdiklerini söyleyen Kocadon, 2014-2015 arasında hiçbir inşaata ruhsat kesmediklerini, bu sürede kimsenin, “Niye kesmiyorsun?” demediğini kaydetti, şunları söyledi: “O zaman inşaat sektörüne ihtiyacım yoktu. Ama bugün var. İki sektörü önemsiyorum. Biri inşaat, diğeri turizm. Çünkü, ikisinde de üç öğün yemek çıkarmak zorundasın. Yeri geldiğinde gaza, yeri geldiğinde de frene basmasını bileceksin.”

***

Bodrum Limanı’nda 100 adet büyük tekne olduğunu, bunlardan 75’inin 40 metreyi bulduğunu söyleyen Kocadon, “Hemen hemen hepsi dünyayı dolaşıyor. Şu anda Atlas Okyanusu ve Akdeniz’de çok sayıda teknemiz var. Türkiye’yi, Bodrum’u temsil ediyorlar. Arkadaşlarımla gurur duyuyoruz” diyor.

Basından bir konuda destek isteyen Kocadon, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bodrum Havalimanı’ndan ilçemize kadar her yeri Bodrum diye pazarlıyorlar. Ama durum hiç de öyle değil. İlçemiz, Güvercinlik’in tam ortasından başlar. Mekânları sınırımızda olmamasına rağmen Bodrum adının geçmesine öfkeleniyorum.”

Ağabeyi Mahmut Kocadon’la çok iyi ilişkileri olduğunu, gerektiğinde kendisinden destek aldığını söyleyen Mehmet Kocadon, 35 yaşında başkanlık koltuğuna oturduğunu, sadece ve sadece ilçesinin menfaatlerini düşündüğünü belirtti.

Hayat arkadaşı Hülya Kocadon’la gurur duyduğunu, eşinin yüzmeyi çok sevdiğini ifade eden Kocadon, “12 ay boyunca denizde. Yaz-kış fark etmez. Sağlığını da buna borçlu. Her sabah evden çıkarken beni uyarır, ‘Kimseye bir şey söyleme, kavga etme’ der. Kendisinin bende yeri çok ayrı” diye konuştu.
Yazımın başında da söylediğim gibi, yaz nüfusu 1,5 milyonu geçen Bodrum, yapılacak bu yatırımların ardından daha ne kadar turisti çekecek, daha ne kadar ilçe ekonomisine katkı sağlayacak, merakla bekliyorum.

Paylaş

Bir yorum

  1. Mayıs ayının son günlerinde turizmi cenneti Bodruma gelin ara sokaktaki rezillikleri görün. her zaman süslüyü yazma birazda mevsiminde sokağı kazılmış müşterisi gelmeyen esnafı da yaz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.