Anasayfa » Kültür - Sanat » GARA KİLİSENİN, KARA TALİHİ

GARA KİLİSENİN, KARA TALİHİ

Bitez’de,aynı arazisi içeresindeki dört daire ve 1800 yıllık tarihi geçmişe sahip Rum kilisesi, toplam 4 milyon liraya satışa çıkarılınca,  Bitez Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği üyelerinden Erdil Ünsal’dan açıklama geldi.

Müteahhit Fırat Özbaşar, Bitez Mahallesi’ndeki 4 bin metrekarelik araziye 10 yıl önce kat karşılığı 8 villa yaptı. Özbaşar, 1967 metrekarelik alanda kalan 4 villa ile yine bu arazinin içinde kalan tarihi Rum kilisesini aldı. Özbaşar, kat karşılığı kendisine geçen arazideki M.S. 2 ile 3’üncü yüzyıllara denk gelen Geç Roma – Erken Bizans Dönemi’ne ait 8 Mayıs 1986 tarihinde Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından tescillenmiş kilisenin restorasyonu, korunması ve ziyarete açılması için kendisine ait şirkete bilimsel bir proje hazırlattı. O dönemde Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Tok tarafından verilen raporda, kilisenin kültür, arkeoloji ve sanat tarihi açısından en önemli ve özgün kalıntılarından biri olduğunu belirtip, “Yapı ile birlikte bina içerisinde özellikle zemindeki mozaikler günümüzün en önemli ve ender bulunan türlerindendir. Bu nedenle Rum kilisesini eski görüntüsüne kavuşturmak ve turizme kazandırmak mümkündür. Günümüzde tam bir mezbeleliğe dönüşmüş yapının, terkedilmişlik ve bakımsızlığa bağlı olarak ömrünün çok uzun olduğu söylenemez. Yapının onarılarak turizme kazandırılmasında büyük yarar vardır” dedi.

Restore edip, kültür turizmine kazandırmayı hedeflediği mandalina ve zeytin ağaçları arasında, yanında dev su kuyusu, su sarnıcı, su kanalları, bir ibadet odası, iki küçük yaşam odası bulunan 8 metre yüksekliğindeki kilisenin bahçesini de restoran ve kaferya olarak kullanmayı planlayan işadamı Özbaşar, restorasyon ile sanat ve kültür amaçlı kullanılması için gerekli tüm izinleri de aldı. Ancak Özbaşar, günümüze kadar korunarak gelmiş olan Mısır’dan getirilen mozaik taşlarla dört yunus ve bir kılıç balığı ile dönemin dini özelliklerini simgeleyen ‘Gamalı Haç’ motifli mozaikleriyle dikkati çeken kiliseyi ve çevresindeki dört villasını, maddi gücünün düşündüklerini yapmaya yetmemesi üzerine radikal bir kararla toplam 4 milyon liraya satışa çıkardı.

BİTAV’DAN AÇIKLAMA

Bu gelişme üzaerine, Bitez Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği (Bitav) üyelerinden Erdil Ünsal’da ise yaptığı  açıklamada, “11 Kasım 2009 da, “Kamu oyuna bu durumu duyurmak bir görev oldu.” başlıklı yazımla, Bodrum/Bitez beldesi Balcılar Mevkiinde tabanı tarihi kılıç balığı mozaikleri ile bezenmiş, Ortadoks mezhebine ait tarihi Gara/Chapel-küçük kilisesinin bu zamana kadar çürümeye yüz tuttuğunu ve bir an evvel onarılması gerektiğini kamu oyuna duyurduk. Tabanı mozaiklerle kaplı, inanç turizmine açılacak kadar güzel bu tarihten kalan miras alanı, mülk sahibinin Chapel’i onarmak koşuluyla etrafına sosyal mesken yapma izni aldığı bilinmekteydi. Anıtlar Kurulundan izin çıkmasına karşın, 8 yıldır Chapel onarılmadan, etrafına inşaat yapılmasına izin verilmiştir. Sosyal meskenleri Chapel i onarmak koşulu ile alan kişi 13 yıldır Chapel in çürümesine Bitez Belediyesi ve Bodrum Belediyesi ihmali ile bugünkü duruma getirmiştir. Bitez Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği üyeleri olarak, geçmiş Bitez belediye başkanlığı ve Bodrum Kaymakamlığı’nı bir çok kez uyarmamıza karşın netice alamadık. Bu konuyu kamu oyuna duyurmak açısından da Aralık 2009 ayı içinde duyarlı halkımızın ve yerel basının katılımıyla, Gara kilisesinin bulunduğu alanda basın toplantısı yapıldı. Aynı umarsızlık Bodrum mülki İdaresinin ilgisizliği çarşı içerisinde bulunana kilise ile Değirmenburnu’nda bulunan 8 adet yel değirmenin onarılmasında yaşanmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Arsayı satılığa çıkaran Gayreminkul Danışmanı Mustafa Gündoğ da “Aslında bu kilise ve villara paha biçilemez. Ancak yapılan yatırım, dairelerin fiyatları ortada. Gönlümüz kilisenin daha fazla atıl vaziyette kalmasına razı olmadı” diye açıklama yaparak olası yeni yatırımcıya sorumluluk uyarısında bulundu.

bitez-rum-kilisesi-satilik-2

bitez-rum-kilisesi-satilik-3

satilik-kilise-aciklama-2

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.