Anasayfa » Çevre » “GEREKİRSE AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE GİDERİZ”

“GEREKİRSE AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE GİDERİZ”

Yalıkavak Geriş Mevkii’nde yapılmakta olan Rüzgar Enerji Sanatralleri için,  Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu  firma yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Platform adına basın  açıklaması düzenleyen plat Avukat Remzi Kazmaz, bakanlığın yazısına ve aldıkları yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen, şirketin ısrarla çalışmalara devam etmek istediğini iddia etti. Kazmaz “Bakanlık, Muğla İl Müdürlüğünün yaptığı bu idari işleri hatalı bulduğunu, RES şirketinin Proje Tanıtım dosyasında verilen taahhütler ile ilgili konuda, bakanlığı ilgilendiren konularda yargı kararının sonucuna göre işlem yapılmasını söylemiştir. Ayrıca bütün bu hususlara aykırı hareket eden kişi ve kurumlar hakkında Çevre Kanunun 20. Maddesi Gereği ‘Taahhüdü İhlal’ cezasının uygulanması, faaliyetlerinin durdurulması, Proje tanıtım dosyasındaki taahhütler yerine getirilmeden durdurma kararının kaldırılmaması ve yapılan işlemler sonucu şikayet sahibine ve Bakanlığımıza bilgi verilmesi doğrultusunda talimat vermiştir. Gerek şirket yetkilileri ve gerekse bu konuda alanda çalışmaya izin veren kamu görevlileri yargılanana kadar mücadelemiz devam edecektir. Şirket yetkilileri ve onların yanında yer alan kamu yöneticileri hakkında Bodrum Cumhuriyet Savcılığına davalarımızı açtık, suç duyurularında bulunduk” ifadelerini kullandı.

Dava avukatlarından Mehmet Horuş’un Avrupa Parlamentosu davetlisi olarak gittiği Belçika’nın Brüksel kentinde Avrupa Parlamentosunda Bodrum, Çeşme, Karaburun ve en son Urla’da meydana gelen çevre ve doğa katliamlarına ilişkin bir konuşma yaparak parlamenterler ve katılımcıları bilgilendirdiğini söyleyen Kazmaz, konu hakkında gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gideceklerini ifade etti.

Bölgede 20 yıldır yaşamını sürdüren hukuk danışmanı Victoria Williams ise projeye karşı olmadıklarını sadece yerine karşı olduklarını anlatarak, insanların Bodrum’a rüzgar türbini değil, doğasını, denizini ve tarihini görmek için geldiğini söyledi.” dedi.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.