Anasayfa » Çevre » GERİŞ RESLERİNE BAKANLIKTAN DUYURU

GERİŞ RESLERİNE BAKANLIKTAN DUYURU

Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, 01.12.2015 tarihli duyurusunda, Yalıkavak Geriş’te yapılmakta olan Rüzgar Enerji Santralleri ile ilgili bir duyuru yayınladı.

 

Geriş Rüzgar Enerji Santrali Enerji Nakil Hattı Güzergahına ilişkin 1/5000 Ölçekli Nazım ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği

20151202_151040_HDRPLAN NOTLARI

1-PLANLANAN ALANDA ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ UYARINCA “ÇED UYGUNDUR” YA DA “ÇED GEREKLİDEĞİLDİR” KARARI ALINMADAN UYGULAMAYA GEÇİLEMEZ.ÇEDRAPORU KAOSAMINDA ALINACAK TEDBİRLER/KOŞULLARA UYULMASI ZORUNLUDUR. ÇED RAPORUNUN OLUMSUZ OLMASI HALİNDE BU DURUMUN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIOĞI’NA BİLDİRİLEREK PLAN İPTALİNİN SAĞLANMASI ZORUNLUDUR.

2-PLANLAMA ALANI İÇERİSİNDE ENERJİ NAKİL HATTINDA KALAN; ÖZEL MÜLKİYETE, MALİYE HAZİNESİNE VE/VEYA DİĞER KURUM KURULUŞLARA AİT ALANLARIN, KAMULAŞTIRILMASI YAPILMADAN VE/VEYA MALİKLERİN MUVAFAKATI ALINMADAN VE/VEYA İRTİFAK HAKKI TESİS EDİLMEDEN YA DA SATIŞ, KİRALAMA İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLMEDEN İNŞAAT UYGULAMASINA GEÇİLEMEZ.

3- 5403 SAYILI TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNU UYARINCA ENERJİ NAKİL HATTINDA KALAN TARIM ARAZİLERİNE İLKİŞKİN GIDA, TARIMVE HAYVANCILIK İLMÜDÜRLÜĞÜNDEN GEREKLİ İİZİNLER ALINMADAN UYGULAMAYA GEÇİLEMEZ.

4-ENERJİ İLETİM TESİSLERİ (İLETİM HATLARI VE TRAFO MERKEZLERİ İLE İLGİLİ ENERJİ İLETİMHATTI GÜZERGAHINDA YAPILACAK TÜM YAPILAŞMALARDAN ÖNCE TEİAŞ’IN MUVAFAKATI VE AYDEM ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş’NİN GÖRÜŞÜ ALINMADAN UYGULAMA YAPILAMAZ.

5-İLETİM HATLARI YÖNETMELİĞİ, ELEKTRİK KUVVETLİ AKIMLAR( (ENH) YÖNETMELİĞİ HÜKÜMLERİ UYGULANACAKTIR.

  1. ENH GEÇİŞ GÜZERGAHININ BODRUM-TURGUTREİS AYRIMI-YALIKAVAK YOLU GEÇİŞİNDE KARA YOLLARI 2.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN İZİN ALINMADAN UYGULAMA YAPILAMAZ.

7- GERİŞ RES PROJESİNİNUYGULANMASI ESNASINDAHAT BOYUNCA RENKLİ KUŞKONMAZLARIN VE BALONLARIN EKLENMESİ İLE AĞAÇ KESİM ÇALIŞMALARININ ÜREME DÖNEMİ OLAN OCAK-HAZİRAN AYI SONU DIŞINDA YAPILMASI ZORUNLUDUR.

8- GERİŞ RES ENH PROJESİ KAPSAMINDA KALAN ARKEOLOJİK ALANLARA İLİŞKİNMUĞLA KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU VE BODRUM SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ MÜDÜRLÜĞÜNDEN GÖRÜŞ ALINMADAN UYGULAMAYA GEÇİLEMEZ.

9- GERİŞ RES PROJESİ KAPSAMINDA 150 M. VE ÜSTÜHİÇBİR YAPILAŞMA YAPILMAYACAKTIR.

10- ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞININ (DSİ 21.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ) 06.11.2014 TARİH VE 691640 SAYILI YAZISI KAPSAMINDA ENH GÜZERGAHI NIN DEĞİŞTİRİLMESİ DURUMUNDA BU DEĞİŞİKLİK ANCAK İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLECEK OLUPPBU İŞLEM ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN YAPILMADAN GÜZERGAH DEĞİŞİKLİĞİ YAPILAMAZ.

  1. 3575 SAYILI ZEYTİNCİLİĞİ ISLAHI VE YABANİLERİNİN AŞILATTIRILMASI HAKKINDA KANUN KAPSAMINDA GEREKLİ İZİNLER ALINMADAN UYGULAMAYA GEÇİLEMEZ, ENERJİ NAKİL HATTININ GEÇTİĞİ ALANDA ŞAYET ZEYTİNCİLİK İLE İLGİLİ BİRALAN MEVCUT İSE VE BU ALAN İÇİN 35873 SAYILI KANUN GEREĞİ ALINACAK İZİNLERİN OLMASI HALİNDE BU DURUMUN GIDA, TERIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NA BİLDİRİLEREK PLAN İPTALİNİN SAĞLANMASIZORUNLUDUR.
  2. PLANDA BELİRTİLMEYEN HUSUSLARDA 1194 SAYILIİMAR KANUNU VE İLGİLİ MEVZUAT HÜKÜMLERİ GEÇERLİDİR.
Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.