Anasayfa » Çevre » GİDEN FİDANLAR ANISINA, MAVİ SELVİ FİDANLARI DİKTİLER

GİDEN FİDANLAR ANISINA, MAVİ SELVİ FİDANLARI DİKTİLER

Bodrum’da yaşayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları’ndan oluşan bir grup, Kızılağaç’ta yangın gören ormanlık araziye mavi selvi  fidanları dikti.

BODTÜM üyeleri, 2007 yılında Kızılağaç Mahallesi’nde yanarak kül olan orman arazisinin bir bölümüne 230 mavi selvi fidanı dikerek, anı ormanı haline getirdi. “Akıllı orman” olarak niteledikleri proje kapsamında, önümüzdeki günlerde aynı alanda su deposu oluşturacaklarını ve yer altından döşenecek borularla sürekli sulamayı sağlayacaklarını ifade eden dernek üyeleri arasında, 1992-2000 yılları arasında rektörlük yapan Suha Sevük de vardı. Sevük aynı zamanda dernek başkan yardımcısı olarak, Ankara’daki terör saldırısında hayatını kaybeden,  Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri Berkay Baş ve Ozancan Akkuş ile ilgili soruları da cevapladı. Sevük, gözyaşlarına hakim olamayarak şunları söyledi:

ODTÜ.jpg2.jpg3“Bu ilk projenin heyecanını kamuoyuyla paylaşmaktan duyduğumuz mutluluk büyük bir acıyla da gölgelendi. 13 Mart 2016 Pazar günü Ankara Kızılay‘da gerçekleşen terör eyleminde masum insanlar hedef oldu. Aralarında genç iki ODTÜ‘lü öğrencimiz Ozancan Akkuş veBerkay Baş’ın da olduğu, saldırıda hayatını kaybeden tüm insanlarımızın anısına bu fidanları dikiyor, her türlü terör eylemini ve bunlardan yarar umanları şiddetle kınıyor, lanetliyoruz. Daha önceki patlamada da iki öğrencimizi yitirmiştik. Hepsi birer fidandı. ” dedi.

Fidan dikimine, Bodrum Orman İşletme Şefliği memurları, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Göktepe ile 45 üyenin katıldı.

ODTÜ.jpg2ODTÜ.jpg2.jpg3.jpg4

BODTÜM BASIN AÇIKLAMASI

Kısa bir süre önce kurulan Bodrum Orta Doğu Mezunlar Derneği (BodtüM), üyelerinin meslek alanları ve bilgileri dahilinde Bodrum Yarımadasında  çevre korumaya, iyi tarıma, planlı kentleşmeye, kentsel, kültürel, tarihi ve arkeolojik değerleri araştırmaya ve korumaya ve ODTÜ mezunlarının vazgeçilmezi olarak eğitime  yönelik çeşitli projeleri hedeflemektedir.

Bu projeleri yerel yönetimler ve kamu kuruluşlarıyla işbirliği içinde gerçekleştireceğiz. Projelerimizden biri; ODTÜ’nün Orman geleneğinden de yola çıkılarak, Yarımada üzerinde bir yeşillendirme çalışması yapılmasıdır. Bu konuyla ilgili yer arama çalışmalarımız sürmektedir. Bodrum Orman şefliğimizin yetki alanında kalan Kızılağaç’da daha önce yanmış küçük bir alanı Akıllı Orman olarak, bir model teşkil edecek şekilde planlayacağız. Daha büyük 10 hektara kadar bir alan için de Bodrum Belediyesinin,  planlar üzerinde  bize gösterecekleri Ağaçlandırılacak Alanlarda, fidan dikme, yeşillendirme ve peyzaj çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bu proje Derneğimizin Bodrum Yarımadası için önem taşıyan her konuda yerel yönetimler ve diğer sivil toplum kuruluşları ile de işbirliği içinde yapacağı gönüllü hizmet ve katkıların ilk somut örneği olarak önemsediğimiz ve heyecan duyduğumuz bir adımdır. Bundan sonra da ODTÜ’lüler olarak bilgi birikim ve deneyimlerimizi değişik projelerle kamuoyuna sunmak arzusundayız.

Bu ilk projenin heyecanını kamuoyuyla paylaşmaktan duyduğumuz mutluluk büyük bir acıyla da gölgelendi. Bilindiği üzere 13.Mart.2016 pazar günü Ankara Kızılay’da gerçekleşen terör eyleminde masum insanlar hedef oldu. Aralarında genç iki ODTÜ’lü öğrencimiz Ozancan Akkuş ve Berkay Baş’ın da olduğu, saldırıda hayatını kaybeden tüm insanlarımızın anısı diktiğimiz bu ağaç fidanlarıyla yaşasın diyor ve her türlü terör eylemini ve bunlardan yarar umanları şiddetle kınıyor, lanetliyoruz.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.