Anasayfa » Kültür - Sanat » “GÖBEKLİTEPE VE ÖTESİ” KONFERANSI BİR KEZ DAHA

“GÖBEKLİTEPE VE ÖTESİ” KONFERANSI BİR KEZ DAHA

Bodrum Heredot 3.Yaş Akademisi tarafından geçtiğimiz aylarda düzenlenen Arkeolog Nezih Başgelen”in sunduğu “Göbeklitepe ve Ötesi” adlı konferans yoğun ilgi üzerine, bir kez daha düzenleniyor..

Sanat ve Arkeoloji Yayınları’nın sahibi, Arkeolog Nezih Başgelen “Tarihin Başladığı Yer” olarak nitelendirilen Göbeklitepe’yi, 23 Kasım 2015’te Bodrum Heredot 3.Yaş Akademisi’nin düzenlediği bir etkinlikte anlatmıştı. Yoğun ilgi gören konferans, kaçıranlar ve bir kez daha dinlemek isteyenler için, yine Bodrum Heredot 3.Yaş Akademisi tarafından düzenleniyor.

 

 ​12 Şubat 2016 Cuma ​günü saat 15-18 arası Karia Princess Oteli’nde gerçekleşecek  konferans   öncesi Bodrum Herodot 3.Yaş Akademisi Derneği Baikanı Selçuk Şahin  “Konferans Salonu’nun lobisi saat 14.00’den itibaren açık olacak; lobide kitap satışı ve Herodot Akademisi ile ilgili üyelik işlemleri yapılacaktır. 
Konferans herkese açık olup ücretsizdir. Saygılarımla” diyor.

GÖBEKLİTEPE NEDEN ÇOK ÖNEMLİ?
Türkiye’nin güneydoğusunda, Şanlıurfa ilinin yakınlarında yaklaşık 800 metre yükseklikteki bir tepenin yamacında yer alan Göbekli Tepe’de, etkileyici biçimde dairesel yapılmış anıtsal taş yapılar ilk kez 1995 yılından keşfedildi. İnsanoğlunun ilk dini yapıları olarak görülen bu yapılar; çapları 20 metreye kadar ulaşan, oldukça büyük T-şeklinde kireçtaşı sütunlarla oluşturulmuş anıtsal yapılardı. Genellikle bir dairenin ortasına iki sütun yerleştirilmiştir. Bu sütunlar da benzer fakat genellikle duvarlarla bağlantılı olan aynı biçimdeki daha küçük sütunlarla çevrelenmiştir. Tarımsal üretiminin olmadığı toplum düzeninden tarım toplumuna geçiş ilk olarak Bereketli Hilal içerisinde Neolitik Dönem’de gerçekleştiği düşünülüyor. Bu geçiş, buzul çağının sona erişinin hemen arkasından, MÖ 11. ve 8. bin yıl aralığında olmuştu ve Göbekli Tepe’de bu geçişin en güzel izlerini görürüz. Kuşaklar boyunca arkeologların kafasını meşgul eden ana sorulardan biri şuydu; Neden insanlar öncelikle avcılığı ve toplayıcılığı bırakarak hayvan ve bitkileri evcilleştirmeye başladı? Diğer bir deyişle neden Neolitik Devrim gerçekleşti? Göbekli Tepe’deki yeni araştırmalar, bu konu üzerine genel olarak kabul edilen düşüncelere kıyasla farklılık gösteren yorumlara neden olan bulgular ortaya çıkarmıştır.
Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.