Anasayfa » Çevre » GÖKOVA, DALAMAN, KÖYCEĞİZ OVALARI TARIMSAL SİT ALANI İLAN EDİLDİ

GÖKOVA, DALAMAN, KÖYCEĞİZ OVALARI TARIMSAL SİT ALANI İLAN EDİLDİ

Tarıma elverişli durumdaki 141 bölgenin Büyük Ova Koruma Alanı olarak belirlendiği karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Tarım arazilerini koruma planı çerçevesinde Türkiye genelinde koruma altına alınacak ovalara ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe girdi. Buna göre, “büyük ova” statüsü verilen toplam 141 bölgede tarım dışı faaliyetlere izin verilmeyecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlenmesine İlişkin Karar’a göre amaç dışı kullanım, erozyon ve kirlenme gibi nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulması yaşanan ova bölgeleri tarımsal SİT alanı olarak kabul edildi.

Tarım dışına çıkarılmış araziler kapsam dışında

Ancak bu karar söz konusu sınırların içinde kalan tüm bölgeleri kapsamıyor. Karar öncesinde tarım dışı kullanıma izin verilmiş alanlar ve daha önce onaylanmış 10 hektardan büyük planlı alanlar hüküm kapsamı dışında tutuldu.

Kararın ekinde yer alan haritalarda 49 farklı ilden 141 ovanın adı ve sınırları belirtildi. Tarımsal SİT alanı statüsü kazanan bölgelerde yapılaşmanın önüne geçmek hedefleniyor. Bunun için mevcut yerleşimler korunurken, yeni yerleşimler ise yalnızca belirlenen alanlarla sınırlı tutulacak.

 

Araziler üzerinden al-satın önüne geçilecek

Ayrıca tarım arazilerinin spekülatif yatırım amaçlı alınıp satılmasını önleyerek zorunlu olarak tarımsal üretimde kullanılması amaçlanıyor. Büyük ova kapsamına alınacak diğer bölgeler için çalışmalar devam ettiği belirtiliyor.

İşte listede yer alan 141 bölge

Çukurova, Afyonkarahisar, Çöl, Sandıklı, Sinanpaşa, Şuhut, Ağrı, Aksaray, Gülağaç, Çubuk, Haymana, İlhanköy, Polatlı, Sarayköy, Sarıyar, Şereflikoçhisar, Ardahan, Göle, Altınova, Balıkesir, Bandırma, Gönen, Manyas, Batman, Bozüyük, Gölpazarı, Karaağaç, Bingöl, Çeltikçi, Eğneş, Erle, Gölhisar, Karamanlı-Tefenni, Öteyüz, Biga-Bakacak, Biga-Taşoluk, Çokal, Ezine-Bayramiç, Kumkale, Tuzla, Umurbey, Kızılırmak, Bismil, Dicle, Ergani, Düzce, Edirne, Kuzova, Uluova, Çayırlı, Erzincan, Terzan, Erzurum, PASİNLER, Alpu, Günyüzü-Ayvalı, İnönü, Araban, Barak-Nizip, Gaziantep İslahiye, Nurdağı, Oğuzeli, Şahinbey, Yavuzeli, Yüksekova, Amik, Arsuz, Iğdır, Boğazova, Gelendost, Isparta, Senirkent, Aliağa Bakırçay, Kemalpaşa, Menemen, Ödemiş, Arpaçay-Kuyucuk, Meydancık, Selim-Akçakale, Çakırbağ, karaman, Yollarbaşı, Akmescit, Kadirbey, Taşköprü, Develi-Yahyalı, Güneşli, Yeşilhisar, Kilis, Altıntaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Simav, Tavşanlı, Akhisar, Kırkağaç, Manisa, Elbistan, Kahramanmaraş, Narlı, Türkoğlu, Kızıltepe, Anamur, Mersin, Silifke, Dalaman, Gökova, Köyceğiz, Muş, Acıgöl, Altunhisar-Çukurkuyu, Çiftlik, Emen, Misli, Aşağı Karasu, Ferizli, Pamukova, Sakarya, Söğütlü, Bafra, Çarşamba, Vezirköprü, Gemerek, Suşehri, Şarkışla, Cizre, Silopi, Erbaa, Niksar, Tokat, Baltalı, Banaz, Sivaslı, Uşak, Erciş, Keklik, Boğazlıyan.

Ova sınırlarını gösteren haritaların yer aldığı Resmi Gazete kararını buradan inceleyebilirsiniz.

Çelik, Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlenmesine İlişkin Kararı, AA muhabirine değerlendirdi.

Tarım arazilerinin korunması amacıyla yürüttükleri çalışmalar kapsamında 49 ildeki 141 ovanın koruma alanı ilan edildiğini söyleyen Çelik, “Hafta sonu Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararıyla tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği bu illerdeki ovalar artık koruma alanı olarak belirlendi. Ovaların sınırları içerisinde yer alan onaylı planlı alanlar ile kararın yayımı tarihi itibarıyla ilgili mevzuatı uyarınca tarımdışı kullanma izni verilmiş olan alanlar için alınmış kararlar geçerliliği koruyacak.” diye konuştu.

Tarım arazilerinin etkin korunmasına yönelik Bakanlıkça birtakım çalışmalar yaptıklarını ifade eden Çelik, büyük ovaların korunmasının da bu çalışmaların önemlileri arasında yer aldığını söyledi. Çelik, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu doğrultusunda alınan bu kararla artık bu alanların tarım dışı kullanılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi.

Söz konusu çalışmada, öncelikle ülkede isimleri en çok bilinen ovalardan başlamak üzere tarımsal bütünlük arz eden ve ova potansiyeli bulunan alanları dikkate aldıklarını belirten Çelik, şöyle devam etti:

“Ortalama eğimi yüzde 8’den az olan, 10 hektardan büyük planlı alanlar hariç büyük ova sınırları içerisinde kalan tüm araziler, büyüklüklerine bakılmaksızın büyük ova statüsünde kabul edildi. Toprak, iklim, topoğrafya ve ekolojik özellikleri, tarımsal üretim potansiyeliyle ilgili kriterler dikkate alınarak büyük ova sınırlarını çizdik.

Yürüttüğümüz bu çalışmalar kapsamında 6,92 milyon hektar alana tekabül eden 212 büyük ovayı tespit ettik. Büyük ovalar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla ilan ediliyor. Bu çerçevede işlemleri tamamlanıp Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen 141 büyük ova koruma altına alınmış durumdadır. 212 büyük ovadan geriye kalan 34’ü, İl Toprak Koruma Kurul kararları tamamlanmış durumda. Diğer 37 ovanın ise İl Toprak Koruma Kurul kararlarının alınması süreci devam ediyor. Bu 71 ova da işlemlerin tamamlanmasına müteakip Bakanlar Kuruluna arz edilecek. Şu anda büyük ova tespit çalışmaları Bakanlığımız tarafından geliştirilen TADPortal yazılımıyla devam etmekte olup bu 212 rakamı daha da artabilecektir.”

“Ovalarımız artık ‘tarımsal sit’ gibi korunacak”

Amaç dışı ve yanlış kullanımlar sonucu tarım topraklarının zamanla yok olduğuna dikkati çeken Çelik, “Oysaki 1 santimetre toprağın yaklaşık bin yılda oluştuğu göz önüne alındığında bu konudaki önleyici çalışmaların önemi ortaya çıkıyor. Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen bu ovalarımız artık ‘tarımsal sit’ gibi korunacaktır. Böylelikle tarımsal nitelik taşıyan ovalarımızın amaç dışı ve yanlış kullanımlar sonucu yok olmasını büyük ölçüde önlemiş olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çelik, düzenlemeyle tarımsal potansiyeli yüksek tarım arazilerinin korunmasının sağlanacağını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Mevcut yerleşimler muhafaza edilecek, nüfus projeksiyonuna dayanılarak yerleşim yerlerinin çeperinde gelişme alanı belirlenecek, bu alanların dışında yeni yerleşimlere kesinlikle izin verilmeyecek, böylelikle amaç dışı kullanımlar önlenecek. Tarım topraklarının bitkisel üretim amacı dışında kullanılması anlamına gelen tarımsal amaçlı yapılar da ova bütünlüğünü korumak amacıyla ova sınırı dışına yönlendirilecek. Ova içindeki arazilerin tarım dışı amaçlı kullanılmayacağı kabulünden hareketle tarım arazilerinin spekülatif olarak yatırım amaçlı alınıp satılması önlenerek zorunlu olarak tarımsal üretimde kullanılması sağlanacaktır.”

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.