Anasayfa » Çevre » GÖKOVA’NIN KAPISINI AÇTIRMADILAR. ADALIYALI’DA BAKAN’A ÖZEL İMAR PLANI İPTAL EDİLDİ

GÖKOVA’NIN KAPISINI AÇTIRMADILAR. ADALIYALI’DA BAKAN’A ÖZEL İMAR PLANI İPTAL EDİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu Ersoy Otelcilik Anonim Sirketi’ne (ETS Tur) tahsis edilen arazinin bulunduğu Bodrum Gökova Körfezi girişindeki Kissebükü Mevkii Adalıyalı Koyu’nda , Ersoy Otelcilik tarafından hazırlanan ve Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan  1/25.000 lik plan  Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildi.

Gökova’nın girişi, Mavi Yolculuk teknelerinin konakladığı Kissebükü Mevkii Adalıyalı Koyu’nda, yıllar önce turizm bakanlığı tarafından Ersoy Otelcilik İnşaat ve Turizm İşletmeciliği’ne  (ETS TUR) tahsisi yapılan alan ile ilgili, 2013 yılından bu yana Bodrum Denizciler Derneği ve Bodrum Deniz Ticaret Odası tarafından hukuki mücadele verildi. Yanı sıra, ilk mücadeleyi başlatan Mavi Yol adı adı altında bir araya gelen sivil inisiyatifler de Adalıyalı’yı 2005 yılından bu yana  korumaya çalıştılar.

Mugla Bodrum Yalıçiftligi 1/25000 ölçekli Ilâve-Revizyon Çevre Düzeni Plânı, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 07/02/2013’de kabul edilmişti. Sehir Plâncıları Odası tarafından bu plânın tümünün iptali istemiyle açılan dava da  Danıstay Altıncı Dairesi tarafından “1/25000 ölçekli Revizyon+Ilâve Çevre Düzeni Plânının bütünüyle iptali ile sonuçlanmış ve Bodrum Denizciler Derneği ve Bodrum Deniz Ticaret Odası tarafından açılmış bulunan dava da bu karar doğrultusunda sunuçlanarak,  1/25.000 lik plan iptal edilmiştir.  Hukukçulardan  aldığımız görüş  “1/1000 ve 1/5000 ölçekli plan iptali davası da iptalle bitecek. Çünkü dayanak plan kalmadı. ” şeklindedir.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.