Anasayfa » Çevre » GÖKOVA’NIN KAPISINI TUTTULAR

GÖKOVA’NIN KAPISINI TUTTULAR

The Bodrum Cup, 29.yılında “Kissebükü Etabı”nı tamamladı.

Yelken yarışlarından, deniz festivaline dönüşen The Bodrum Cup yelken yarışlarının ilk gününün rotası Gökova’nın girişi Kissebükü idi. Organizasyon komitesinde yer alan Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz kampana çalındığında yaptığı konuşmada “yelken yarışlarımız sadece spor olmaktan çıkmıştır. Sosyal sorumluluk projelerini de içeriyor. Mavi Yolculuk’un ilk durağıdır, kapısıdır. Burada yapılacak bir turistik tesis, otel bu kadar güzel bu koyun bütün özelliğini yok edecektir. Doğal Sit Derecelerinin değiştirilmesi ile de, ardından Gökova’nın diğer koylarının yapılaşmaya açılması, hatta ve hatta reslerin, maden işletmelerinin oluştuğunu göreceğiz. O nedenle bu kapıyı açtırmayacağız. Kissebükü’nün yapılaşmaya tahsis edilmesine karşılık, dernek olarak zaten dava açmıştık.  Şimdi de bir kez daha farkındalık yaratmak için “Koylarımıza Dokunmayın” diyerek yelkenlerimizi Gökova’ya açtık” dedi.

1.ETAP BİTTİ

Büyük bir heyecanla başlayan uluslararası deniz festivali ve yelken yarışında 105 yelkenli teknenin katılımı  ile Kisebükü etabı sona erdi…

Yelkenliler yaklaşık 6 – 7 nat kuvvetinde esen rüzgar ile Bodrum da denizin üzerinde kuğular gibi süzüldüler.

Yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı yarışlarda yelkenleri açan yarışmacılar renkli görüntülere sahne oldu. Yarışları, Muğla Valisi Esengül Civelek, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve protokol üyeleri yarışları yakından takip etti.

The Bodrum Cup Erman Aras yarışlara yoğun bir ilgi olduğunu belirterek “Ülkemizin ne kadar güzel olduğunu sergileyecek bir organizasyon çünkü gerçekten cennet gibi koylarımız var. Havamız hala güzel, yelkenle yapılan turların ne kadar güzel olduğunu bir kez daha göstermek istiyoruz. Aynı zamanda hala mevsimin devam ettiğini ve aslında turizmin yaz-kış devam edebileceğinin çok güzel bir göstergesi. Bodrum Cup bir festival, içinde birçok etkinlikleri kapsıyor. Ülkemizin tanıtımı açısından, ülkemizde güzel şeylerinde olduğunun en güzel göstergelerinden birisi diyebiliriz.

100’e yakın tekne bugün yelkenlerini açıyor ve bütün yarışçıların heyecanıyla birlikte mesajları da şu; Denizlerimizi koruyalım, koylarımızı koruyalım, bunları geleceğe bırakalım ve hakikaten bu güzel ülkemizde turizmin ne kadar güzel yapılabileceğini de şuanda hep birlikte bu 100’e yakın tekne yelken açarak bir kez daha göstermiş olacak.” dedi.

Bodrum-Kisebükü etabının ardından The Bodrum Cup’ın 2. Etabı Kisebükü-Bodrum olacak. Bodrum-Yalıkavak ardından Yalıkavak-Gümüşlük etabıyla 29.The Bodrum Cup sona erecek. Organizasyon Komitesi 30. Bodrum Cup’ın Bodrum Guletleri ile İstanbul’dan başlaması ve etkinliğin daha da büyütülmesi için şimdiden hazırlıklara başladı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.