Anasayfa » Güncel » “GÖNÜLLÜLÜK GÜNLERİ” BAŞLIYOR

“GÖNÜLLÜLÜK GÜNLERİ” BAŞLIYOR

Sosyal Mutfak Bodrum’da kuruluyor, ” Gönüllülük Günleri “başlıyor. Bodrum İnsanca Yaşam Derneği düzenlediği etkinliği ‘Sosyal Mutfak fikri, dostumuzla saygıyı, sevgiyi ve dayanışmayı uyandırmaktır’ cümleleri ile tanımlıyo.

Bodrum’da iki yıldır yaptığı insani yardım projeleriyle gündemde olan Bodrum’da İnsanca Yaşam Derneği Atina’nın Social Kitchen ‘The Other Human’ derneği ile gerçekleştirdiği ortak projede önce Bodrum’da, sonra da Atina’da sokakta yemek pişirecek. Yemeğin diyalog için fırsat yaratmasını hedefleyen projede halkımıza derneğin faaliyetleri anlatılacak, gönüllülük bilinci kazandırılmaya çalışılacak.

Bilgi Üniversitesi ve Alman MitOst Derneği’nin ortak girişimi olan Civil Society Exchange dahilinde bir araya gelen iki dernek ortak problemleri olan adanmış gönüllüler kazanmak üzerine gerçekleştirecekleri bu projede kendileri gibi gönüllüler bulabilmeyi sokakta bulmayı hedefliyor.

Atina Social Kitchen Derneği yaklaşık 6 senedir Yunanistan’ın 16 noktasında her gün sokakta yemek pişiriyor, evsizlerle paylaşıyor. Social Kitchen önceliklerinin yemek dağıtmak değil, yemek vesilesiyle diyalog kurarak evsizlerin tekrar hayata bağlanmalarına, ev ve iş sahibi olabilmek için girişimlerde bulunmalarına vesile olmak olduğunun altını çiziyor. 5 üyesi ile 20 Eylül Çarşamba günü Bodrum’a gelecek olan Social Kitchen heyeti 4 gün boyunca Çorbada Tuzun Olsun ‘Sosyal Mutfak’ etkinliklerini Bodrum’da İnsanca Yaşam Derneği ile birlikte gerçekleştirecek.

Etkinlikler

20 Eylül Çarşamba 16:00’dan itibaren, Bodrum Belediye Meydanı

21 Eylül Perşembe  16:00’dan itibaren, İslamhaneleri Meydanı

23 Eylül Cumartesi 16:00’dan itibaren, Turgutreis Atatürk Meydanı

 

Bodrumda İnsanca Yaşam Derneği hakkında

‘Sosyal Mutfak fikri, dostumuzla saygıyı, sevgiyi ve dayanışmayı uyandırmaktır’
Ekim 2015’te, içlerinde Bodrum’da yerleşik yabancı uyrukluların da bulunduğu bir grup gönüllü tarafından kuruldu. 2015 baharında çoğunluğu Suriye’den gelen ve Bodrum üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya çalışan sığınmacıların yarattığı dünyanın en büyük ikinci göç dalgasına insani yardım yapmak için bir araya gelen Bodrum’da İnsanca Yaşam Derneği, bugüne kadar 8 ayda yaklaşık 50.000 kişiye 50.000’e yakın öğün yemek, 15.000’e yakın hijyen paketi dağıttı. Toplamda 20 koli kıyafet Kos’a, 100 koli Suruç’a ve 300 koli de İzmir’e gönderdi.
Yalnızca sığınmacılara değil, yardıma ihtiyacı olan herkese yardım elini uzatan dernek, içinde sığınmacıların da bulunduğu Bodrum’daki evsizlere uzunca bir süre her akşam sıcak çorba dağıttı. Sonbahar’da Bodrum’da yaşanan sel felaketinde evleri hasar gören ailelere de ev eşyası, giyim, gıda ve hijyen malzemesi desteği verdi. Derneğin, maddi durumu yeterli olmayan Türk ve Suriyeli ailelere destekleri devam ediyor. Bodrum’da İnsanca Yaşam Derneği, kültür ve sanat konularına da destek vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin Bodrum ayağının organizasyonunu üstlenen dernek yaz boyunca da dernek bahçesinde Festival filmlerinin gösterimini sürdürdü.
Dernek ayrıca, uluslararası bir dil öğrenimi yöntemi olan, ana dilleri farklı olan iki kişinin karşılıklı sohbet ederek birbirlerine dillerini öğretmesi esasına dayalı “Tandem” yönteminin uygulandığı buluşmaları her hafta Çarşamba günleri organize ediyor.
Derneğin Bodrum İslamhaneleri’nde kurduğu İnsanca Yaşam Merkezi’nde tüm kadın ve çocuklara açık aktiviteler, kurslar ve eğitimler düzenleniyor. Bölgeye Suriye’den ya da başka yerlerden göç ederek yerleşen ailelerin uyum süreçlerine katkıda bulunulması amaçlanan merkezde ayrıca kadınlar için düzenlenen atölyelerle kadınların ekonomiye katılmaları destekleniyor.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.