Anasayfa » Güncel » GÖRME ENGELİ, OKUL BİRİNCİSİ OLMASINA ENGEL OLMADI

GÖRME ENGELİ, OKUL BİRİNCİSİ OLMASINA ENGEL OLMADI

Turguıtreis Lisesi’nde, doğuştan görme engelli öğrenci İsmail Utku Dağdeviren, okulu birincilikle bitirdi. Görme sorununu giderebilmek için küçük yaşlardan itibaren bir dizi ameliyat geçiren, ancak bir türlü ışığa kavuşamayan Dağdeviren, hayatındaki bu engelle diğer öğrencilere göre dezavantajlı olarak devam ettiği okulda birinci olmayı başardı.

ZORLUKLAR AŞILDI

Eğitim, öğrenim hayatına İzmir‘de engelli okulunda başlayan Dağdeviren’in, o zaman ilköğretim okulu olan okulda 7’nci sınıfa kadar okuduğu, daha sonra kendinin de isteği ile kaynaştırma eğitiminden yararlanarak normal okula devam ettiği öğrenildi. Bu arada kendi henüz 5 yaşlarında iken kanser teşhisi konulan ağabeyi gibi annesi, anneannesi ve dedesi de farklı kanser hastalıkları ile mücadele etmeye başladı. Sağlık sorunları yaşanılan ailede hemşire olan anne Esin Dağdeviren, Bodrum‘a tayin oldu. Annesinin Bodrumlu olduğunu belirten Esin Dağdeviren Annem burada daha rahat olacaktı. Ama ben çalıştığım için Utku’nun evde başka bir yardımcıya ihtiyaç vardı. Bu da hep annem oldu. Zaten Utku da ondan uzak kalmak istemiyordu dedi.

Oğlu ile zor ama güzel olan biri işi başardıklarını söyleyen Esin Dağdeviren, “Utku, kuralcı bir çocuktur. 9 sınıfta, lisenin ilk yılında ilk sınavında en yüksek puanı almıştı. Okul müdürüne, ‘Madem buraya kadar geldim, okuyorum, okul birincisi olarak mezun olayım’ demişti. Bu sözlerini unutmadım. Annemle birlikte ders çalıştı. Hepsi birbirinden değerli öğretmenlerimizin çok desteği oldu. Sözel derslerde sorun yaşamadık ama özellikle matematik dersini Sevgi Şeremet öğretmenimizle aştık.” dedi.

‘ÇOK İYİ ANLAŞTIK’

Utku Dağdeviren’in okulda en büyük yardımcılarından biri de arkadaşı Cihat Arslan oldu. 2 yıldır aynı okulda okuyan iki öğrenci dersleri birlikte çalışmaya başladı. Arslan, son sınıfta özelliklede üniversite sınavları yaklaşırken arkadaşına daha çok yardımcı olabilmek için onlarda kalmaya başladı. Arslan, Sürekli yanındayım. Son 5-6 aydır da yanında kalıyorum. Okula sabahları birlikte gidiyorduk. Şimdi de birlikte üniversiteye hazırlanmaya devam ediyoruz dedi.

‘GÖRME ENGELLİLER İÇİN GAZETE ÇIKARILSIN’

Braille alfabesinin hayatında çok öenmli bir yeri olan Utku Dağdeviren başarıya giden yolda düzenli ve planlı çalıştığını söyledi. Hukuk fakültesinde okumak isteyen başarılı öğrenci Annem, anneannem, öğretmenlerin ve arkadaşlarım bana destek oldular. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır dedi.

Kaynak: DHA

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.