Anasayfa » Çevre » GÜMÜŞLÜKLÜLER 7 OCAK’TA TAŞ OCAĞINA KARŞI DESTEK İSTİYOR…

GÜMÜŞLÜKLÜLER 7 OCAK’TA TAŞ OCAĞINA KARŞI DESTEK İSTİYOR…

Gümüşlük’te altı yıldır faaliyet gösteren  taş ocağına, mahkeme kararı gereği 07/ 01 perşembe günü saat :10:00 da bilirkişi incelemesi yapılıyor.

Geçtiğimiz yıl mahalle sakinleri ile çevreciler,  taş ocağının kapatılması için Muğla İdare Mahkemesi’ne açtıkları dava öncesi “Tarih var, doğa var, turizm var, kültür var, 3500 yıllık antik kent var, bir de taş ocağı var. 3500 yıllık antik kentin ve mahallenin ortasında taş ocağı ruhsat verenlere seslenmek istiyoruz. Çünkü radyo bile çalmanın yasak olduğu mahallede, dinamit patlatılıyor, tonlarca ağırlıktaki kamyonlar yollarda ölüm saçıyor. Sakin bir yaşam, mandalina, çiçek kokusu duymak istiyoruz. Bugüne kadar hep şikayet ettik. Bundan böyle kararlıyız. Taş ocağı ve buna benzer işyerlerinin sonuna kadar karşısında olacağız. Kapatılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bugün uyarımızı yaptık eylemlerimiz sertleşerek devam edecek” demişlerdi.

Avukatlar ise yaptıkları ititraz gerekçelerini şöyle açıkladılar : “Şirketin evraklarını incelediğimizde; Muğla Çevre İl Müdürlüğü’nden ’ÇED’e gerek yoktur’ iznini aldıklarını görünce şoke olduk. Böyle bir şeyin mümkün olmaması gerekirdi. Taş ocağı beş yıldır faaliyette bölgede görmeye alıştığımız sincap, tavşan, yaban domuzu, baykuş yuvaları birer birer yok oldu. Burada yaşayan yüzlerce insanın yaşamı kabusa döndü. Bu nedenle ÇED raporu gerek yoktur diyen idareye karşı Muğla İdare Mahkemesi’nde dava açarak ÇED raporu istenilmesini ve ruhsatın iptalini isteyerek konuyu yargıya taşıdık” .

DESTEK İSTİYORLAR

Davalarının takipçisi olan Gümüşlüklüler ise”Gümüşlük taş ocağı ile ilgili mahkeme kararı gereği 07/ 01 perşembe günü saat :10:00 da bilirkişi incelemesi yapılacaktır. Dolayısı ile şayet gerçekten taş ocağına karşı isek hep birlikte orada olmamız gerekiyor..Haydi Çevreciler ve Gümüşlük sakinleri destek verelim..”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.