Anasayfa » Çevre » GÜNDOĞAN ÇÖPLÜĞÜ’NDE BİR FELAKET YAŞANMAMASI İÇİN, MALİYE BAKANLIĞI BEKLENİYOR!!!

GÜNDOĞAN ÇÖPLÜĞÜ’NDE BİR FELAKET YAŞANMAMASI İÇİN, MALİYE BAKANLIĞI BEKLENİYOR!!!

Gündoğan’da  vahşi çöp döküm alanındaki yangın tehlikesi için Bimer’e yapılan başvuruya, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden  “ Maliye Bakanlığı’na sahanın tümünün Büyükşehir Belediyemize tahsisinin yapılması için başvuru yapılmış olup, ilgili kurum tarafından henüz sahanın tümünün tahsis işlemi yapılmamıştır.” şeklinde cevap geldi. Vatandaş şimdi de Maliye Bakanlığı’na Bimer aracılığı ile başvuruyor. 

6 Kasım’da “GÜNDOĞAN’DA YANGIN GELİYORUM  DİYOR” haberimizin ardından, ilgililerden henüz bir yanıt gelmez iken, Gündoğanlı bir vatandaşın Bimer’e yaptığı başvuruya, Muğla Büyükşehir Belediyesi ‘ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI”ndan  cevap geldi:

Sayın SEVİNÇ BAŞTÜRK,

T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1701693820 sayılı başvurunuz 20.11.2017 tarihinde ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

Büyükşehir Belediyemize BİMER (Başbakanlık Bilgi Edinme Merkezi) üzerinden gelen ve Daire Başkanlığımıza 353 kayıt numarası ile 13/10/2017 tarihinde tebliğ olan 1701693820 sayılı başvuruda İlimiz, Bodrum İlçesi, Gündoğan Mahalesi Gündoğan Vahşi Depolama Sahasının kapalı olduğu, saha da çatlakların ve metan gazı çıkışının çok fazla olduğu, saha da meydana gelebilecek bir patlamanın veya büyük bir yangın sonucu çevre felaketlerinin oluşacağından bahsedilerek gereğinin yapılması talep edilmektedir.
Çöp sahasında meydana gelen yangın evsel atığın organik kısmının anaerobik (oksijensiz) ortamda fermantasyonu sonucu oluşan metan gazının, sıcaklığın ve sıkışmanın etkisiyle yanması ile meydana gelir. Metan renksiz, kokusuz ve patlayıcı bir gazdır. Dolayısıyla sıradan bir yangın gibi kısa sürede söndürülmesi ve kontrol altına alınması kolay değildir. Bahsi geçen nedenlerden dolayı meydana gelen her yangında Büyükşehir Belediyemiz personeli büyük bir özveri ile gece gündüz demeden çalışarak, oluşan yangını kontrol altına almış ve söndürme işlemlerini tamamlamıştır. Ancak çöp içerisinde oluşan metan gazı sıcak hava ve rüzgarın etkisi ile sürekli olarak tekrar yanma ve tütme ihtimali gösterebilir. Tüm bu sorunların giderilmesi için Bodrum ilçesine hizmet edecek bir katı atık düzenli depolama tesisi yapılması ve mevcut vahşi çöp depolama sahalarının da rehabilite edilerek kapatılması gerekmektedir.
Diğer taraftan Bodrum ilçemizde bulunan vahşi sahaların rehabilite edilerek kapatılması için Torba, Dereköy ve Gündoğan Vahşi Depolama sahalarında rehabilitasyon uygulama projeleri, yapım teknik şartnameleri, yaklaşık maliyet hesapları ve metraj cetvellerinin hazırlanması yönünde başlatılan çalışmalar tamamlanmıştır. Ancak Gündoğan vahşi çöp depolama sahasının tamamının mülkiyeti Büyükşehir Belediyemize ait olmayıp, bir kısmının saha mülkiyeti Maliye Bakanlığı’na aittir. Söz konusu Gündoğan vahşi çöp depolama sahasının rehabilite edilerek kapatılması amacıyla mükiyetinin bulunduğu Maliye Bakanlığı’na sahanın tümünün Büyükşehir Belediyemize tahsisinin yapılması için başvuru yapılmış olup, ilgili kurum tarafından henüz sahanın tümünün tahsis işlemi yapılmamıştır.
Sonuç olarak İlimiz Bodrum ilçesi Gündoğan Mahallesi’nde bulunan vahşi çöp depolama sahası ile ilgili olarak sahanın tümünün tahsisinin Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza yapılması akabinde ivedilikle rehabilitasyon işlemine başlanacaktır. Ayrıca Bodrum ilçesi genelinde uygun bir yer tahsisinin yapılması ile katı atık düzenli depolama tesisinin hayata geçirilmesi halinde Bodrum ilçemizde katı atıkların mevzuata uygun şekilde bertarafı sağlanacaktır.
Bilgilerinize rica ederim.

TOP MALİYE BAKANLIĞI’NDA

Şevinç Baştürk’e gelen cevaptan da anlaşılacağı üzerine, Gündoğan Çöplüğü ile ilgili bakanlığa başvuru yapılmış ve yer tahsisi beklenmekte. Ancak, diğer “Torba, Dereköy ve Gündoğan Vahşi Depolama sahaları” için, tahsis başvurusu yapılıp yapılmadığı tam anlaşılamamakta. Bimer’e başvuruda bulunan Sevinç Baştürk “belediyeden gelen cevap üzere, şimdi de Bimer’e Maliye Bakanlığı’nın tahsisi için bilgilendirme talebinde bulunacağım. Bir yıl önce de bu taleplerimizi, durumun vahametini yetkililere iletmiştik sözlü olarak. Şimdi bir yıl daha, patlamaları, yangınları yaşamayı mı bekleyeceğiz. Elimizde yazılı belge olsun ki, yaşanmasını hiç istemediğimiz böyle bir felakette ihmali olan suçluları teşhir edelim ve davacı olalım” dedi.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.