Anasayfa » Çevre » GÜNDOĞAN’DA YANGIN “GELİYORUM” DİYOR!

GÜNDOĞAN’DA YANGIN “GELİYORUM” DİYOR!

Gündoğan’da yaşayanlar  vahşi çöp döküm alanında büyük bir metan gazı birikimi tesbit ettiklerini ve yangın tehlikesinin her geçen gün arttığını belirterek, yetkilileri göreve davet ettiler. 

Gündoğan vahşi çöp döküm alanında,  Haziran 2016 da evlerin önüne kadar ulaşan büyük bir yangın meydana gelmiş ve güçlükle kontrol altına alınmıştı. Yangından bir ay önce Gündoğan sakinleri, çöp alanının durumunu belgelemiş ve yangın tehlikesi olduğunu duyurmuşlardı. Ancak, zamanında önlem alınmadığı için yangının önüne geçilemedi.

Gündoğan Mahalle Meclisi’nden bir grup  adına görüşlerine başvurduğumuz Nihat Koyuncu ve Sevinç Baştürk “bildiğiniz gibi Gündoğan çöp döküm alanı rehabilite edilmek üzere kapatılmış olup, çöp dökümü yapılmamaktadır. Ancak 1,5 yıldır kendi haline terk edilmiştir. Bu hafta yaptığımız incelemelerde fotoğraflarda da görüldüğü gibi, çöplük alanı  beldemiz için daha da büyük bir risk oluşturmaya devam etmektedir. Büyük bir metan gazı birikimi ve yer yer yangın görülmektedir. Çöp alanındaki çatlaklar ve metan gazı çıkışı korkunç boyuttadır.

Çöplükte meydana gelecek bir patlamanın veya büyük bir yangının sonuçları felaket olacaktır. Sorumlu ve yetkili kuruluşların derhal gereken incelemelerini yapmalarını ve rehabilitasyon çalışmalarını başlatmalarını talep ediyoruz. Geçen her gün tehlikenin boyutunu artırmaktadır. Patlama veya yangın sonucunda olabilecek her türlü can kaybı ve çevre katliamından Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi  sorumlu olacaktır.

28.Nisan 2016 tarihinde Bodrum’da yapılan bilgilendirme toplantısında, Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Aylin Giray,   Gündoğan ve Torba’daki mevcut  çöp döküm alanlarının depolama alanı olarak kullanılacağını bildirerek, Gündoğan çöp döküm alanında zaman zaman çıkan yangınlar nedeniyle tehlike yaşanması ve yayılan pis kokuda özellikle yaz aylarında tepki çekmesi nedeniyle çöp alanının kapatılacağını anlatmıştı. Giray, sıklıkla çıkan yangınlara da dikkati çekerek, soruna artık çözüm bulunması gerektiğini ifade etmiş ve çöplük kapatılmıştı. Ancak, metan gazının hala mevcut olduğunu, patlama ve ve yangın riski taşıdığını görüyor, gazın tahliyesi ve rehabilitasyon için çalışmalara derhal başlanmasını ve  söz konusu alanın ağaçlandırılmasını istiyoruz. Tabii en önemlisi de yaşamsal tehlike arz ettiğinden, yetkililerden burada yaşayan insanları, bizleri  durumdan mutlaka bilgilendirmelerini istiyoruz.” dediler.

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.