Anasayfa » Çevre » GÜNDOĞANLILAR “40 YILDIR ÇÖPLÜK SORUNUNU ÇÖZEMEDİLER”

GÜNDOĞANLILAR “40 YILDIR ÇÖPLÜK SORUNUNU ÇÖZEMEDİLER”

Gündoğan’daki çöplük alanında üç gün önce gece çıkan yangın halen sönmedi. Halen dumanların yükseldiği bölgeye incelemeye gelen CHP’li üç milletvekiline, Gündoğanlılar’dan tepki geldi.

CHP Muğla milletvekilleri Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan ve Nurettin Demir, CHP İlçe Başkanı Recai Seymen ve meclis üyeleriyle birlikte, üç gün önce yangının çıktığı ve halen dumanların yükseldiği Gündoğan‘daki çöplük alanında incelemelerde bulunmak üzere, bugün saat 16.00’de bölgeye gitti. Milletvekilleri, çöplük alanında duman altında bekleyen Gündoğan Peynir Çiçeği Gönüllüleri Derneği üyeleri ve Gündoğan Mahalle Meclisi üyelerinin tepkisiyle karşılaştı. Milletvekilleri soğukkanlı olunması gerektiğini, acil çözüm için gereken her şeyin yapıldığını belirtti.

Gündoğan Peynir Çiçeği Derneği Başkanı Sema Höçek ve Gündoğan Mahalle Meclisi üyesi Zeynep Akıncı, “Bu çöplük tam 25 yıldır kullanılıyor. 40 yılda Bodrum‘un bir atık sorununu çözemediler. Yarımadanın tam 4 noktasında böyle patlamaya hazır vahşi depolama var. Tedbir alınmaz ise yangın çıkacak, facia olacak dedik. Yangın çıktı, evler kül olmaktan kurtuldu. Şimdi ise zehirli metangazı, dumanıyla üzerimize yağıyor. Burada hayvanlarda ve insanlarda her an ölüm olabilir. Ciddi bir tedbir alınmasını istiyoruz. 25 yıldır söylenenler lafta kaldı. Üstelik bu yangının ne zaman söneceği ise belli olmadığını söylüyorlar. Çünkü metangazı durmadan patlıyor” dedi.

Bir diğer belediye Meclis üyesi Sevinç Baştürk ise “Gündoğan şu anda dumanlar altında. Ölümler olursa bunun altında kalkamazsınız. Üzeremize zehir yağıyor. Tatil ve rahat nefes almak için geldiğimiz cennette zehirleniyoruz” dedi.

‘BU MANZARA GERÇEKTEN BODRUM‘A YAKIŞMIYOR’

Yaşanan manzaranın Bodrum‘a yakışmadığını söyleyen Milletvekili Ömer Süha Aldan, “Tam 10 yıldır katı atık merkezi yapabilmek için belediyelerimiz tüm gayreti gösteriyor. Ancak yer temininde sadece sorumlu belediyeler değil. Birçok kurum ve kuruluştan gerekli izinler alınması gerekli. Bürokrasiyi özellikle yavaş işletiyorlar. Şu anda modern atık tesisi için tüm ihaleler ve anlaşmalar yapıldı. Bunu bile engellemeye çalışan siyasiler var. Bodrum‘un katı atık sorunu siyasi malzeme yapılması asıl en büyük tehlike. Sizler bu konuda tepki göstermekte tamamen haklısınız. Hem halk hem doğa ve çevre sağlığı tehlikede. Milletvekilleri olarak yaptığımız incelemede ilk iş olarak buradaki yangının söndürülmesini ardından bir daha kullanımamak üzere ıslah edilmesini sağlayacak adımların atılmasını sağlayacağız” dedi.

Yaklaşık bir saat süren incelemenin ardından vatandaşlar, CHP’li vekillerine açıklamaları ve duyarlılıkları için teşekkür etti. Sert başlayan tartışmalar, vekillerin bu işin takipçisi olacağı sözünü vermesiyle yumuşayarak sona erdi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.