Anasayfa » Çevre » “HAFRİYATI DURDURMAKLA YÜKÜMLÜ OLANLAR SEYİRCİ KALIYORLAR” DİYEREK, ŞİRKET YETKİLİLERİ HAKKINDA SUÇ DUYUSUNDA BULUNDULAR

“HAFRİYATI DURDURMAKLA YÜKÜMLÜ OLANLAR SEYİRCİ KALIYORLAR” DİYEREK, ŞİRKET YETKİLİLERİ HAKKINDA SUÇ DUYUSUNDA BULUNDULAR

Peynirçiçeği Gündoğan Gönüllüleri, Bodrum Denizciler Derneği ve TEMA Vakfı Bodrum Gönüllüsü üyesi yaklaşık 40 kişilik grup, Göltürkbükü Mahallesi’nde yapımı devam eden BESA İNŞAAT’a ait  inşaatın hafriyatının denize dökülerek doldurulduğunu öne sürerek, Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na şirket yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

gündoğan.jpg2Bodrum Adliyesi önünde, Gruplar adına açıklama yapan Peynirçiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği Başkanı Sema Höcek şunları söyledi:

“Bodrum Göltürkbükü Mahallesi, Çetirge ( Çetilli) Burnu’nda bir şirket tarafından çevre ve doğa katliamı yapılmakta olduğunu daha önce sizlere de iletmiştik.

Hafriyatın olduğu gibi denize atıldığını, kıyı kenar çizgisinin değiştirildiğini, deniz dip yapısı, ekosistemin tamamen tahrip edildiğini yine sizlerle paylaşmıştık.

22 Şubat 2016 tarihinden bu ana kadar, ilgili tüm kurumlara sözlü ve yazılı başvuruda bulunulmuş, ihbarlar yapılmıştır. Maalesef sadece kağıt üzerinde kalan önlemler alınmış, önlem alınmış gibi beyanlar verilmiştir. Bugün halen hafriyat çalışmaları ve hafriyatın vahşice, fütursuzca, geri dönüşü giderek zorlaşacak bir şekilde denize dökümü devam etmekte, durdurmakla yükümlü olanlar da seyirci kalmaktadırlar.

Biz Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri ,Bodrum Denizciler Derneği ve TEMA Vakfı  Bodrum Gönüllüleri temsilcileri olarak bu tahribata neden olan, yasalara aykırı bir şekilde çalışma yapan şirket yetkilileri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz.

Gelişmelere göre; görevini ihmal eden, yapmayan kamu görevlileri için de ayrıca  suç duyurusunda bulunacağız.

Seçilerek veya atanarak bir makama sahip olanlar; güçlerini kamu yararına değil, kendi menfaatleri doğrultusunda kullandıklarında ve bunu engellemekle yükümlü olanlar da yetersiz/ ilgisiz kaldıklarında adalet duygusu sarsılır. “Yapanın yanına kar kalır”, “ Ben yaptım oldu”, “ Yapılan yanlış ama olan olmuş” vb. zihniyet hakim olur. Ancak bizler hukukun üstünlüğüne inanıyor ve savunuyoruz.

Bu amaçla; anayasal görevimizi yerine getiriyoruz ve yaşadığımız topraklar üzerindeki doğal varlıklarımıza sahip çıkma çabasının bir aracı olarak, yargıya gidiyoruz ve Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz..

Bilgilerinize sunuyoruz. Saygılarımızla.

 Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği, TEMA  Vakfı Bodrum Gönüllüleri,  Bodrum Denizciler Derneği”

Hafriyatın denize atıldığını, kıyı kenar çizgisinin değiştirildiğini, deniz dip yapısının ve eko sisteminin tamamen tahrip edildiğini belirten Höcek, “22 Şubat’tan bu zamana kadar ilgili tüm kurumlara başvuruda bulunuldu ve ihbarlar yapıldı. Maalesef sadece kağıt üzerinde kalan önlemler alındı ve önlem alınmış gibi açıklamalar yapıldı. Bölgede geri dönüşü giderek zorlaşacak bir şekilde denize dökülmesi devam ediyor. Durdurmakla hükümlü olanlarda seyirci kalmaktadır. Biz sivil toplum örgütleri olarak, yasalara aykırı bir şekilde çalışma yapan şirket yetkilileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Gelişmelere göre, görevini ihmal eden yapmayan kamu görevlileri için de ayrıca suç duyurusunda bulunacağız.”

gündoğan.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8Exhibitiongündoğan.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6gündoğan.jpg2.jpg3

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.