Anasayfa » Politika » “HAYIR” DEDİLER, “KATLİAMDIR” DEDİLER

“HAYIR” DEDİLER, “KATLİAMDIR” DEDİLER

Bodrum Kent Konseyi’nin sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerden oluşan 49 bileşeni, “Doğal Sit Alanları Uygulama Planı’na “hayır” dedi. Konsey yürütme kurulu üyeleri ve Bodrumlu STKlar, 10 Kasım’da MuğlaBüyükşehir Belediyesi’nin yapacağı olağan meclis toplantısına katılarak, bakanlığa planın iptali yönünde görüş bildirilmesini isteyecekler.

Bodrum Kent Konseyi’nin tek gündem maddesi ile gerçekleştirdiği olağanüstü genel kurulu Herodot Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya; Bodrum belediye meclis üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları Taner Uslu, Dursun Göktepe,  AK Parti, CHP, HDP, MHP İlçe  Başkanları, 49 sivil toplum kuruluşu ile yaklaşık 400 kişi katıldı.  18 kurumun görüş bildirdiği ve 2, 5 saat süren genel kurulun sonunda yapılan oylamada tasarıya  oy birliği ile “hayır” dendi. Konsey yürütme kurulu üyelerinin, bundan sonra konu ile ilgili çizeceği yol haritası için istedikleri yetkiye, MHP İlçe Başkanı Cengizhan Sancar dışında oy çokluğu ile onay verildi.

bodrum-kent-konseyi-sit-alanlarinin-degisimi-genel-kurul-7-kasim-2016-4

Bodrum Kent Konseyi Başkanı ve Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz’ün  “bu plan bilimsel değil, rantsaldır” şeklindeki açılış konuşmasının ardından, Mimarlar Odası Bodrum Şube Başkanı Cevat Kalfa, “Bu plan bu haliyle vatandaşa değil Hazine’ye yarayacaktır. Bodrum’un Yokuşbaşı, Konacık, Değirmenburnu, Yalıkavak-Küdür, Adalıyalı gibi bölgelerinin SİT derecelerinin ‘sürdürülebilir koruma ve kullanım alanı’ olan 3’ncü dereceye düşürüldü. Bu haliyle vatandaşa değil Hazine’ye yarayacaktır. Derecelendirmesi 1’den 2’ye düşürülen SİT alanlarının tümü Hazine arazisi. Buralarda vatandaşın mülkü yok. Bodrum merkezde bu arazilerin toplamı 380 hektardan bin 713 hektara çıkarılıyor. Bu da Bodrum’un 4.5 misli kadar bir alanın yapılaşmaya açılması, bir bu kadar alanın daha Bodrum bölgesine ilave edilmesi anlamına geliyor .Bu düzenlemeyle birlikte devletin bu arazileri kiralama ve yap sat yöntemiyle vermesinin önü açılıyor, vatandaşların sorunu çözülmüyor. Hazineye ve devlete yeni gelir kapısı açılıyor.Bütün sahil ikinci derece SİT alanı oluyor. Bu plan bu haliyle onaylandıktan sonra bundan önce yapılan yüz binlik, yirmi beş binlik planlar da dahil binlik planlara kadar her şey değişmek ve taslak plana uygun hale getirilmek zorunda kalacak. . Tüm Bodrum‘a sesleniyorum; Bodrum halkının buna bir eylem dahilinde direnmesi gerekiyor. Bodrum halkını eylem yapmaya, sokağa çıkmaya çağırıyoruz. Gökova‘nın kalbine hançer saplayacak bu plana dur demek zorundayız” dedi.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ise plan hazırlanırken yerel yönetimden kimsenin bilgisine başvurulmadığını belirterek, “Dikkat çeken özelliklerden bir tanesi hazine ve orman arazisinin yapılaşmaya açılıyor olması. Yapılaşmaya açılmak istenen alanlarla RES yapılmak istenen alanlar birbiriyle çakışıyor. Bu harita RES’lerin yapılmasını kolaylaştıracak bir harita. Biz belediye olarak Bodrum‘da yaşayan halkın arkasında olmadığı hiçbir oluşumun yanında olmayacağız” dedi.

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Gündüz Nalbantoğlu ise kırmızı çizgilerinin aşılması halinde hukuk yoluna başvuracaklarını belirterek, “Bizim şimdiye kadar sahillerle ile ilgili yaptığımız araştırma ve bilgi birikimimiz var. Sahillerdeki birçok yerin sit derecelerinde ciddi değişme var biz bununla mücadele edeceğiz. Bizim de kırmızı çizgilerimiz var. Eğer bunlar aşılıyor ise biz de hukuki yolara başvuracağız” diye konuştu.

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Macit Gündoğdu, bu konuda Büyükşehir Belediyesi’ndeki siyasi parti gurubunun alacağı kararların arkasında olacaklarını kaydetti. Halkın artık imar konusunda belediyelere güvenmediğini belirten AK Partili Macit Gündoğdu şunları söyledi:

“Biz her şeye karşıyız mantığının arkasında olamam, şahıs olarak söylüyorum bunu. Çünkü bilimsellikten uzak hiçbir çalışma bizim prensibimiz değildir. Kissebükü için yıllardır aynı şey söyleniyor. Bu duygu sömürüsünden başka bir şey değildir. Ancak bugün Bodrum‘da yaşarken şunu da görüyoruz; belediyelerimize olan güvenimiz azalmıştır. Yeşil alanlarınız, deniz kenarlarınız bu imar planlarında belirtilmediyse, yoğunluklarını belirtilmediyse, kurt puslu havayı sever. Bu puslu havada yararlanacak olan rant sahipleridir.”

CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen ise Bodrum‘da imar planı yetkisinin yüzde 50’sinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nda olduğunu ifade ederek, Ankara‘dan gelen müteahhitlerin imar konusundaki taleplerini kolaylıkla halledebildiğine dikkati çekti. Akdam’da katı atık bertaraf tesisi yapımıyla ilgili AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk‘ün ağaçlara sarılmasına atıfta bulunan Seymen, “AKP Muğla Milletvekili Nihat Bey, ağaçlara sarılmıştı; doğayı koruyoruz diye. İşte bak bütün doğayı açıyorsunuz. Hani yeşili koruyordunuz? Ben şimdi Nihat Beyi bekliyorum buraya. Şimdi yeni rant alanları açarak buradan para devşirme peşinde hükumetimiz. Maalesef kaynak kalmadı. Bodrum‘u bunlara kurban etmeyeceğiz. Hep birlikte Bodrum‘u korumak için mücadele edeceğiz” dedi.

“YAĞMA PLANININ ÖNÜ AÇILIYOR”

Mimarlar Odası Muğla Şube Başkanı Osman Köseoğlu ise oda olarak bilimsel verilere dayanan bir çalışma hazırladıklarını belirterek, bilgi kirliliğine dikkati çekti. Planı cinayet olarak nitelendiren Köseoğlu, “Kendimizi daha sonra bu planlara itiraz ederiz diye avutmayalım. Bundaki amaç bellidir. Buraları yapılaşmaya açmak istiyorlar. Yağma planının önü açılıyor. Muğla, Bodrum birlikte mücadele etmek zorunda. Küçük parsellerin üzerine yapım izni verilmiyor, bu bilgi doğru değil” diye konuştu.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.