Anasayfa » Çevre » “HAYIR” DEDİLER VE KAZANDILAR

“HAYIR” DEDİLER VE KAZANDILAR

Ayvalık’ta 1. derece sit alanı olan ve tabiat parkı korumasında bulunan mavi bayraklı plajın açıklarına yapılan balık çiftlikleri kaldırıldı.
Ayvalık Sahilkent Mahallesi Engürü Sitesi önünde kurulan 2 adet Balık Çiftliği ile mücadele, 2016’dan bu yana sürüyor. Balık çiftliğini kuran firma, 36 adet balık üreme havuzu oluşturmak için izin aldı. Ancak,  Ayvalık Tabiat Platformu, ilgili birçok kamu kuruluşuna, verilen izinlerin usulsüz olduğu ve bu yerin Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde ve etki alanında kaldığını içeren dilekçelerle itirazlarda bulundu.

 Yazışmalardan sonuç alınamaması üzerine imza kampanyaları ve basın açıklamalarıyla kamuoyu oluşturularak 5 Haziran Dünya Çevre Gününde “AYVALIK’TA BALIK ÇİFTLİKLERİ İSTEMİYORUZ” “BALIK ÇİFTLİKLERİ DENİZİ VE TURİZMİ ÖLDÜRÜR” teması ön plana çıkartılarak Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Kent Konseyi ve Engürü Sitesinin de katılımı ve katkılarıyla ortak bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşün ardından resmi kurumlardan gelen yazışmalarda “balık çiftliklerinin kaldırılacağı, yer arayışı içerisinde olunduğu” belirtildi. Ama çiftliklerin kalkmaması üzerine,  Ayvalık Tabiat Platformu, Balıkesir İdare Mahkemesi nezdinde dava açtı.

Ayvalık Tabiat Platform üyeleri “dava konusunda istenilen 5.000 TL bilirkişi ücreti Belediye Başkanımız Rahmi GENÇER’in katkılarıyla sağlandı. Şubat ayında bilirkişi incelemesi yapıldı. Davanın kısa sürede sonuçlanacağı artık belli olmuştu. Tam bu sırada sözde farklı 2 firma, aynı gün aynı gemi ile kurdukları çiftlikleri, yine aynı gün aynı gemi ile kaldırdılar. Mahkeme henüz kararını vermemiş olsa da ilgili firmanın geri adım atması Ayvalık açısından bir kazançtır. Tüm bu süre içinde desteklerini esirgemeyen ve ortak tavır koyalım diyerek birlikte hareket eden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi GENÇER’e, Engürü Sitesi Yönetim Kuruluna ve Başkanı Gürsel USLU’ya, davamızı ücret almadan gönüllü olarak üstlenen Avukatımız Özlem YILMAZ’a, tüm etkinliklerimizde bizi yalnız bırakmayan Ayvalık ve doğa sevdalılarına teşekkür ederiz. ” dediler.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.