Anasayfa » Politika » HDP ÜYELERİ VEKİLLERİNE OPERASYONLARI PROTESTO ETTİ

HDP ÜYELERİ VEKİLLERİNE OPERASYONLARI PROTESTO ETTİ

Denizciler Meydanı’nda bir araya gelen HDP üyesi 80 kişilik grup, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu HDP‘li milletvekillerinin gözaltına alınmasını, basın açıklamasıyla protesto etti.

Denizciler Meydanı’nda bugün bir araya gelen HDP Bodrum İlçe Başkanlığı üyeleri, HDP‘li bazı milletvekillerinin gözaltına alındığı operasyonla ilgili basın açıklaması yaptı. Bazı sivil toplum örgütleri üyelerinin de yer aldığı yaklaşık 80 kişilik grup, yere ‘6 milyon kişinin iradesine dokunma’ yazılı pankart serdi. Pankartın etrafına oturan ve bir süre sessizce bekleyen grup, ‘Ovaya inin siyaset yapın kulağa ne kadar hoş geliyor’, ‘Seçimle Gelen Seçimle Gider’, ‘İrademizi Gasp Eden Zihniyeti Şiddetle Kınıyoruz’, ‘OHAL’e ve Sivil Darbeye Hayır’ yazılı dövizler ile HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın fotoğraflarını taşıdı. Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş’ın öncülüğünde yaklaşık 90 polis, çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Basın açıklamasını HDP Bodrum İlçe Başkanı Fulya Erdoğan, okudu. Operasyona tepki gösterip gözaltıları eleştirdi.

GERGİNLİK ÇIKTI

Bu sırada meydandan geçen bir vatandaş, “İyi güzel söylüyorsun da ne oluyor? Söylüyorsunuz da ne yapıyorsunuz” diye laf atması üzerine gerginlik yaşandı. Polis, laf atan kişiyi gerginlik büyümeden alandan uzaklaştırdı. Ardından grup, alkışlar ve ıslıklara gözaltıları protesto etti. Bu sırada slogan atmaya başlayan gruba müdahale eden İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş, “Bir daha tekrarlarsanız gözaltına alırım. Basın açıklamanızı yapın, slogan atmak yasak. Yasalar çerçevenizde hakkınızı kullanın, yasanın dışına çıkmayın” uyarısında bulundu.

Ardından Bodrum Çevre Platformu adına açıklama yapan Ayhan Karahan ise “Bodrum’da sit alanlarını imara açmak isteyen zihniyetle, seçilmiş HDP milletvekillerini gözaltına alan zihniyet aynı zihniyettir” dedi.

Açıklamanın ardından bir süre ıslıklı ve alkışlı protestoyu sürdüren grup ardından meydandan ayrıldı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.