Anasayfa » Kültür - Sanat » HER ŞEY YASAL…TARİHİ KALE MATKAPLA DELİNEBİLİR..Mİ??

HER ŞEY YASAL…TARİHİ KALE MATKAPLA DELİNEBİLİR..Mİ??

Marmaris ilçesinde yapımı Milat’tan Önce 2. Bin yılı olarak bilinen tarihi kalenin duvarları klima takılması için hilti ve matkapla delindi.

Marmaris‘te, müze olarak da hizmet veren tarihi Marmaris Kalesi’nin binlerce yıllık duvarlarına, havalandırma amacıyla klima takılması için matkap darbesi vuruldu. Müze Müdürü Şehime Atabey, çalışmanın yasal olduğunu öne sürdü.

Marmaris Arkeoloji Müzesi olarak da kullanılan kalenin duvarlarının delinmesi içinBodrum‘dan ekip geldi. Tarihi duvarları mevcut matkap ve hiltilerle delmekte zorlanan ekibin talebi üzerine İstanbul‘dan daha güçlü elmas uçlu hilti istendi. Marmaris Müzesi Müdürü Şehime Atabey, çalışmaların izinli ve yasal olduğunu öne sürdü, fotoğraflanmasına tepki gösterdi.Klimanın, müze içindeki eserlerin rutubetten etkilenmemesi için takılacağı belirtildi.

Uygulamanın doğru olmadığını söyleyen tarih araştırmacısı ve arkeograf Raşit Öztürk, “Tarihi dokuya dokunamazlar. Bir tek taş alınamaz, çivi çakılamaz. Eğer böyle bir havalandırma durumu gerekliyse bunun Avrupa‘da örnekleri var. Avrupa‘daki müzelerde benzer durumlarda, seyyar nemden koruyucu cihazlar kullanılıyor. Yani bir taş ve çivi sökülmeden yapılıyor. Böylece tarihi doku zarar görmüyor. Marmaris‘te yapılan tamamen yanlış” dedi.

Kaynaklara göre, müzeye ev sahipliği yapan kalenin ilk surları M.Ö 2. Binyıl’da inşa edildi. Yine M.Ö 334’te surlar, Marmaris‘i işgal eden Büyük İskender tarafından onartıldı. Kanuni Sultan Süleyman‘ın, 1522’de Rodos Seferi sırasında üs olarak kullandığı kalenin duvarları son olarak 1914’te, 1. Dünya Savaşı’nda Fransız savaş gemilerinin attığı toplarla zarar gördü, daha sonra tamir edildi. Kale, 25 yıldır Marmaris Arkeoloji Müzesi olarak da hizmet veriyor.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.