Anasayfa » Kültür - Sanat » “HEYECAN VERİCİ, HAYAT DOLU”…

“HEYECAN VERİCİ, HAYAT DOLU”…

24-27 Eylül 2015 tarihleri arasında Almanya’nın Coburg Kenti şatolarında konserler veren, Karsanat Derneği bünyesinde kurulan ve Bodrum’da Barok Müzik Festivalleri’nin topluluğu olan “Karya Barok Solistleri”, Alman Basını’nda  hak ettiği yeri aldı.

ALMAN GAZETELERİNDEN ÖZETLER

karsanat.jpg1.jpg2“Karya Barok Solistleri oldukça iddialı ve zorlayıcı bir işi başararak 4 günde, 4 farklı repertuvar ile, 4 konser verdiler. Venedik Karnavalı adlı konser ile çok sayıdakı seyirciyi Vivaldi, Haendel, Purcell gibi bestecilerle buluşturdular.

Peki, acaba Avrupa’ya ait olan bu müzik İstanbul ve İzmir gibi operalarda çalışan sanatçılar tarafından nasıl seslendiriliyordu? Cevap çok basit: heyecan verici, hayat dolu ve son derece ifadeli…

Gülderen Erdoğmuş’ un solistliği ve müzik direktörlüğünde, Mezzosoprano Esen Deveci, Soprano Esra Özbir ve iki olağanüstü kontrtenordan biri olan hacimli sesiyle Nuri Harun Ateş ve yumuşak melodik tınısıyla Kaan Buldular’dan oluşuyordu. Gülderen Erdoğmuş enerjik aryası Quae morebat” ile kendini gösterdi.

Kaan Buldular sıcak alto sesiyle ve tertemiz koloraturları ile “Who may abide” aryasını seslendirdi. Doğal melodik sesiyle Esen Deveci ile birlikte seslendirdikleri düet “My dearest, my fairest” ile teknik mükemmellik ve müzikaliteleri ile dikkat çektiler. Esen Deveci seslendirdiği “Agitata da due venti” aryasındaki temiz kolotaturları ile heyecanlandırdı.

Çok sayıda dinleyicinin beğenisi üzerinde Kontrtenorlar Nuri Harun Ateş ve Kaan Buldular “Sound the trompet” adlı düetleri ile bis yaptılar.

İki Kontrtenor da hem stil ve yetenek anlamında kendilerini kanıtladılar hem de tarihsel performans prensiplerine uygun sınırsız ses yeteneklerini gösterdiler. Sıcak tınısı ile mezzosoprano Esen Deveci virtüözite gerektiren koloraturları temiz bir şekilde seslendirdi.

İki kontrtenor, kapanış olarak eğlenceli bir sahne ile Rossini’nin Kedi Düet’ini alışılmadık bir yorumla seslendirdiler.

Elbette, dinleyicilerden yoğun alkış alan sanatçılar hep birlikte seslendirdikleri Mackeben’ın Bel Ami adlı parçası ile bis yaptılar.

Karya Barok Solistleri, Rödental Belediye Başkanı Marco Steiner ile yaptıkları toplantıda dört konserlik turnedeki bir konser gelirinin mülteciler yararına ayrılmasına karar verdiler.”

karsanat.jpg1

KARSANAT’TAN TEŞEKKÜRLER

Karya Kültür ve Sanat Derneği Başkanı (KARSANAT)  Esen Demirci Deveci de, “bu vesile ile  24-27 Eylül tarihleri arasında Almanya’nın Coburg Kenti şatolarında Karya Barok Solistlerimizin verdiği “Şato Konserleri” projesinin organizasyonunu üstlenen Avrupa Şatolar Birliği Başkanı Herr Jürgen Werobel-La Rochelle ‘e ve sanatçılarımızın uçak bileti sponsoru olan Selsan Metal’den Sayın Selin Selcanoğlu’na sonsuz teşekkür ediyoruz. Ayrıca bir kez daha  6-7-8 Eylül tarihlerinde Bodrum Antik Tiyatro’da gerçekleştirdiğimiz VI. KARSANAT BAROK MÜZİK FETİVALİ’mizde, başta Bodrum Belediye Başkanı Sn. Mehmet Kocadon olmak üzere, festivalimizin sponsorluğunu üstlenen Bodrum Ticaret Odası, Thy, Crystal Otel,  Marvel Otel ve desteklerini bizden esirgemeyen dernek üyelerimizden Sayın  Arif Vidinli ve Sayın Simen Gökçepınar’a , değerli sanatsever dostlarımıza sizlerin aracılığı ile çok çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

karsanat

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.