Anasayfa » Kültür - Sanat » İKİ AYRI KITADA, İKİ AYRI SANAT DALINDA DEDE TORUN

İKİ AYRI KITADA, İKİ AYRI SANAT DALINDA DEDE TORUN

Yıllarca Klâsik Türk Müziği Devlet Korosu şefliği yapmış Prof.Dr. Nevzat Atlığ halen sanatını Bodrum’da sürdürürken, torunu Kerim Atlığ animasyon sanatçısı ve VJ olarak Los Angeles’ta çalışmalarını yürütüyor. 

Çeyrek asır devam ettiği İstanbul Belediye Konservatuarı’ndaki Sanat Kurulu Başkanlığı ve Türk Musikîsi Hocalığından ayrılarak, 1976’da Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nu kuran Nevzat Atlığ, 1981 yılında Kültür Bakanlığı’nın Klasik Türk Müziği dalında başarı ödülünü aldı. 1983 yılında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Üyeliğine seçildi ve 1984  yılında Radyo Televizyon Yüksek Kurulu üyeliğine atandı. 1985 yılında “Profesör”, 1987 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını aldı. 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat büyük ödülüne lâyık görüldü. Prof. Dr. Nevzat Atlığ , Bodrum’da 10 yıldır çeşitli klasik müzik konserlerine imza atan Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin (Karsanat) kurucu üyesi ve sanat danışmanı olarak, halen Türk Müziği Konserlerine sanat yönetmeni olarak imza atıyor.

TORUN KERİM ATLIĞ

 

 

Karsanat yönetim Kurulu Üyesi ve piyano eğitmeni olan Nihan Atlığ Simpson’un   1989 yılı  Istanbul doğumlu oğlu Kerim Atlığ ise, şu anda Los Angeles’te farklı bir sanat dalında çalışmalarına devam ediyor. Uzmanlık alanı  3D Animasyon – Hareket Grafikleri – Gerçek Zamanlı Grafik – VJ olan Atlığ kendini şöyle ifade ediyor.

“2004’de  Italyan Lisesi’nde okurken, amatör olarak çizim yapıyordum. 2009’da Koç Universitesi’nin Media and Visual Arts bölümünde, medyanın birçok kolunun eğitimini alarak, grafik tasarım, film, film editleme, fotografçılık gibi geleneksel türler üzerine çalışmalar yaptım. Yağlı boya ve kara kalem de çalışıyordum. Bu dönem içerisinde İstanbul’da sanat ve müzik etkinliklerine gidip, özellikle elektronik müzikten çok ilham almaya başladım.

VJ’lik ve sahne görsellerine olan ilgimi 2013 de keşfettim. The Chemical Brothers’in “Don’t Think”, Amon Tobin’in “Isam” albümü konser görselleri, Ali M. Demirel ve Aaron Koolik’in sahne görselleri beni dijital görsel ve animasyon yaratma konusunda ilham kaynağı oldu.

Mezuniyetimin ardından 2014’de animasyon eğitimi almak ve kendimi sahne görselleri konusunda  gelistirmek icin Los Angeles’a taşındım. Los Angeles Film School’da “Computer Animation and Visual Effects” bölümünde eğitim aldım. Amon Tobin’in “Isam” konser gorsellerini yapan, V Squared Labs sirketinde staj yaptım.  Tame Impala muzik grubunun, konser görselleri dahil olmak üzere birçok animasyon ve post-produksiyon projesinde yer aldım.”

TECHNO VE HOUSE MÜZİK

Dede Atlığ Türk Müziği’nde döneminin tek ustası iken, torun da techno ve house muzik müzik konserlerinde sahne aldığını ifade ediyor.

“Egitim ve produksiyon  dışında, 2017 yilindan beri çeşitli elektronik muzik konserlerinde yarattığımm görüntüleri oynatmaya/sergilemeye başladim. Çok sevdiğim bir müzik olan techno ve house muzik konserlerinde sahne aldım. Konserlerinde çalıştığım sanatçılardan bazıları ise, -Fatima Yamaha-Nastia-Legowelt-John Tejada-Dyed Soundorom idi.

İlk muzik festivali tecrübemi 2018 Mayıs’ta, Movement Detroit müzik festivalinde yaşadım. 3 günlük festival boyunca, Redbull Music Academy Stage’de görsel performans sergiledim. An itibariyle, freelance animasyon sanatçısı ve VJ olarak Los Angeles’ta yaşıyorum.”

 

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.