Anasayfa » Çevre » “İNŞAATA ARA VERİYORUZ” “TEMİZ ENERJİYE GEÇİŞİ GECİKTİRMENİN HESABINI KAMUOYU SORACAKTIR”

“İNŞAATA ARA VERİYORUZ” “TEMİZ ENERJİYE GEÇİŞİ GECİKTİRMENİN HESABINI KAMUOYU SORACAKTIR”

Yalıkavak Geriş’te inşaasına başlanan Rüzgar Enerji Santralleri için, Muğla 2.İdare Mahkemesi’nden çıkan yürütmeyi durdurma kararına ilişkin,  Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.Genel Müdürü Bertan Korkmaz tarafından açıklama geldi.

 

Türkiye zaman kaybediyor, Bodrum zaman kaybediyor, doğa zaman kaybediyor.

Temiz enerjiye geçişte yaşanan her gecikmenin faturası çevreye, doğaya çıkıyor.

Yapılan ısrarlı şikayetler, yalan suçlamalarla açılan davalar, Türkiye’nin temiz enerjiye geçiş sürecine, Bodrum’un yüz akı olacak temiz enerji projelerine zarar veriyor, geciktiriyor.

Yaşlı köylü kadınları zeytin ağacı olmayan tepelere zeytin toplamaya göndererek halkın duygularını sömürmeye çalışanlar, yargıyı da yanıltmaya çalışıyorlar. Ama başarılı olamayacaklar.

Son olarak Muğla 2’nci İdare Mahkemesi’nin verdiği ara karar da bu inancımızı doğruladı. Bilirkişi raporundaki çelişkilerin tekrar değerlendirilmesine karar verdi.

Mahkeme bu raporlar gelene kadar geçecek 30 günlük sürede de inşaat çalışmalarımıza ara verilmesine hükmetti.

Bu davayı açanlar da, biz de biliyoruz ki projemizle ilgili “ÇED gerekli değildir” raporu ve imar izinlerimiz her anlamda doğru, eksiksiz ve yasalara harfi harfine uygundur. Çok kısa sürede Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin bunu doğrulayacağına inanıyoruz.

Şimdi bu 30 günlük bekleme sürecini “Proje bitti, rafa kalktı” gibi gerçekle alakası olmayan sunumlarla, sahte zafer çığlıklarıyla süsleyenler, Bodrumluları ve kamuoyunu kandırmaya çalışıyorlar.

Mahkemenin verdiği ara kararı okumak bile bu kandırma girişimlerini yalanlamaya yeter.

Kesinlikle biliyoruz ki adaleti yanıltma çabaları sonuç vermeyecek, Türk yargısı kısa sürede gerçeği bulacak. Sadece zaman kaybedilmiş olacak. Müdahili olduğumuz bu davalar, projemizle ilgili işlemlerin doğru olduğu kararıyla sonuçlanınca, bugün davacı konumunda bulunanların kamuoyu vicdanında sanık durumuna düşeceğini de biliyoruz.

Kamuoyu temiz enerjiye geçişi geciktirmenin hesabını soracaktır. Çünkü gecikmenin faturası doğaya, çevreye kesiliyor. Bu faturayı insanlar, hayvanlar, ağaçlar, kısaca dünyamız ödüyor.

Bilindiği gibi şimdiye kadar hukuk çerçevesinde hareket ettik ve tüm gerekliliklere uyduk. Hatta hukuken ve idari yönden haklı olmamıza rağmen projelendirmeden, uygulamaya kadar pek çok konuda yöre hassasiyetlerini de dikkate alarak hareket ettik.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da, hukuka saygılı bir şekilde, ek bilirkişi raporlarının gönderilmesini ve verilecek kararı bekleyeceğimizi, Geriş RES inşaatına bu süre zarfında ara vereceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Biliyoruz ki haklı olan sonunda hep kazanır. İçimiz rahat.

 

Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.

Bertan Korkmaz

Genel Müdür

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.