Anasayfa » Kültür - Sanat » İZ BIRAKANLAR ETABI GÜMÜŞLÜK’E SONLANDI

İZ BIRAKANLAR ETABI GÜMÜŞLÜK’E SONLANDI

Era Bodrum Yelken Kulübü çatısı altında düzenlenen 28. The Bodrum Cup Uluslararası Deniz Festivali ve Regatta’da ilk gün yarışları,  Bodrum Belediyesi İz Bırakanlar  Etabı Gümüşlük’te sonlandı.

The Bodrum Cup’a bugüne kadar gönülden destek vermiş ve hizmet etmiş Ömer Aras, Uğur Boran, Mehmet Oğuz, Alican Acar ve Erdoğan Yavaş anısına düzenlenen Bodrum Belediyesi İz Bırakanlar Etabı öncesi Karaada açıklarında denize çelenk bırakıldı. Çelenk sunma törenine Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Liman Başkanı Attila Beyli ve The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal katıldı.

Saat 11.00’de start alan yarışlar, 15.00 sularında sonlandı. Etabın sonlarına doğru şiddetini artıran rüzgar ve dalga boyu yüksekliği, yarış dışı misafir teknelerine heyecanlı anlar yaşattı. Bu tür organizasyona ilk kez katılan bazı misafir katılımcıları, dalga nedeni ile deniz turarken, Gümüşlük’e demirlemenin ardından “olsun yine de çok güzeldi. Yola devam” dediler.  1.gün etabının sonuçları, akşam saatlerinde organizasyon komitesi tarafından açıklanacak.

DENİZE ÇELENK ATILDI

kocadon

Başkan Kocadon tören sırasında yaptığı konuşmada; “Yelken yarışlarımızı 28’inci defa başlattık. Gerçekten bu Bodrum’un onuru olan, gururu olan bir yarışma. Bu aynı zamanda Bodrum guletlerinin Ege’de ve Akdeniz’de ne kadar güzel olduklarını göstermek ve özellikle gelecek nesillerimizin yelken sporuna olan ilgilerini artırmak ve teşvik etmek amacıyla da yapılan bir festival bu. Bunların geri yansımasını, yapılan bütün yelken yarışlarında Bodrum’a gelen madalyalardan görüyoruz. Onun için de desteklemeye devam edeceğiz. Ama en büyük güzelliği Birlik beraberliği ve kardeşliği hem güzel ülkeme hem de komşu ülkelere götürmesidir.” dedi.

2016-10-18-yelken-yarislari-2016-023

Başkan Kocadon, telsizle yarışan teknelere geçtiği anonsta ise, “Yarışmaya katılan tüm arkadaşlarıma, özellikle Ege denizinde bugün andığımız büyüklerimizi saygıyla anarak herkese başarılar diliyorum. Leros’ta görüşmek üzere.” dedi.

1500 civarında yelkenci ile 125 adet yelkenli teknenin katıldığı organizasyonda yelkenliler, sabah saat 11.00’de Karaada açıklarından start aldı. Kuzeyden 16 – 18 knot arasında esen bol rüzgarda yelkenler, Gümüşlük’e doğru açıldı.

2016-10-18-yelken-yarislari-2016-005

The Bodrum Cup Onursal Başkanı ve Era Yelken Kulübü Yöneticisi Erman Aras ise “Era Yelken Kulübü’nün ev sahipliğinde yapılan The Bodrum Cup Uluslararası Deniz Festivali ve Regatta’ya bu sene rekor bir katılım var. Gururluyuz, mutluyuz. 28. yılda Bodrum’a, Türkiye’ye yakışan bir organizasyon oldu. Katılım muhteşem, özellikle Organizasyon Komitesi’ni gençleştirdikten sonra sosyal medyada da çok iyi duruma geldik. Özellikle yatlarımızın güzel görüntülerini tüm dünyaya göstererek Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu ve bu güzel ülkede güzel şeylerin de olduğunu yansıtabilmek için Bodrum Cup çok güzel bir mecra. Türkiye’nin bugünlerde ihtiyacı var. Onun için sosyal medyada ilgi duyan bütün arkadaşlarımız, basın mensuplarımızla bu güzel görüntüleri dünyaya mesaj olarak verebilirsek, Türkiye’nin denizlerinin hala ne kadar güvenli, Mavi Yolculuklar yapılmak için ne kadar ideal olduğunu gösterebilirsek, sektörlerimizin de devamını sağlayacağız. The Bodrum Cup genel olarak, charter teknelerinin yolcusuyla birlikte yapılan bir organizasyon. Bu özelliği zaten bizi dünyada 1 numaraya taşıyor ve Akdeniz’in en büyük deniz organizasyonu olma yolunda ilerliyoruz. Yaklaşık 125 civarında yatımız ve 1500-2000 kişiye varan bir deniz sevdalısı ile birlikte bugün yelken açıyoruz. Ve Akdeniz’in en büyük organizasyonlarından birisi olma yolunda adım adım ilerliyoruz.” dedi.

Etabın sonunda Gümüşlük’te akşam saat 19.00’da “Mavi Yolculuk Mutfağı” Yemek Yarışmasının Elemeleri, ardından saat   21.30’da ise Fatma Turgut Off akustik konseriyle yelkenciler stres atacak. 19 Ekim sabahı ise saat 10.00’da TAV Passport Gümüşlük – Leros Etabı için yelkenciler yarışa hazırlanacak.

İlk olarak 1989 yılında düzenlenen The Bodrum Cup’a Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bodrum Liman Başkanlığı, Muğla Valiliği, Bodrum Kaymakamlığı, Sahil Güvenlik, Bodrum Ticaret Odası, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, Bodrum Denizciler Derneği, TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu ve Bodrum Otelciler Derneği de destek veriyor. Ayrıca Metro Cash and Carry, Gastronometro, Argo Oil, Allium Villas, Turkish Airlines, Europcar, Halikarnas ve Bluemint gibi firmalar da sponsor desteği sağlıyor.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.