Anasayfa » Politika » KADINLARDAN SİYASİ KİMLİK AYRIMI YAPMAKSIZIN DAYANIŞMA

KADINLARDAN SİYASİ KİMLİK AYRIMI YAPMAKSIZIN DAYANIŞMA

Muğla’da AK Parti’nin seçim kampanyasına ilişkin broşürleri dağıtan AK Parti Kadın Kollarının iki üyesinin, sözlü saldırıya uğrayarak çalışmalarının engellenmesine, kadın dernekleri ve siyasetçiler tepki gösterdi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Bodrum Halikarnas Şubesi Başkanı Bedriye Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların düşüncesinin propagandasını yapıp, kendi düşüncesi etrafında yandaş oluşturma özgürlüğü olduğunu anlattı.Gürkan, bunun en temel hak ve özgürlüklerden olduğuna dikkati çekerek, bu özgürlüğü kullananlara, kim olurlarsa olsun ve onlara kimden gelirse gelsin, saldırıyı şiddetle kınadıklarını ifade etti. Böyle bir sataşmaya kadınların maruz kalmasının, toplumdaki bu cinsiyet ayrımcılığının, kadınlara karşı yapılan olumsuz ayrımcılığın da bir göstergesi olduğunu belirten Gürkan, şöyle konuştu: “O bildiriyi dağıtanlar erkek olsalardı, büyük bir ihtimalle böyle bir sataşmayı yapanlar, bundan vazgeçerler, çeşitli nedenlerle bundan çekinirlerdi. Kim olursa olsun, başı kapalı, açık, solcu, sağcı, zengin, fakir, etnik kökeni, inancı, cinsiyeti ne olursa olsun. İfade özgürlüğünü kullanan, ifade özgürlüğü çerçevesinde propaganda yapma özgürlüğünü kullanan, kişilere yapılan sataşma, saldırı, müdahale, kesinlikle karşısında olduğumuz bir davranıştır.”

Gürkan, ülkenin gittikçe kutuplaştırıldığı ve özellikle kadınlara karşı ayrımcılığın, şiddetin arttığı bir zamanda, böyle bir sataşmayı şiddetle kınadıklarını vurgulayarak, “Saldırıya uğrayan iki kadın arkadaşımıza sahip çıkacağımızı beyan ediyoruz. Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı ve üyeleri olarak, bütün kadınlar olarak, onların yanında, yanı başında, bu tür sataşmalara müdahalelere karşı duracağımızı ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BODRUM KADIN DAYANIŞMA DA TEPKİLİ

“Bunu kabul edemeyiz” Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan da ister kadın, isterse erkek olsun kişinin inandığı siyasi görüşleri üzerinden bildiri dağıtmasının onun en tabii hakkı olduğunu söyledi. Bildiri dağıtımı sırasında müdahale edilmesinin savunulacak bir şey olmadığını ifade eden Erozan, “Savaşa, şiddete karşı çıkarken, bizim görüşlerimize yakın yada uzak diye mesafe koyamayız. Dolayısıyla bunu kabul edemeyiz. Kişinin görüşü ne olursa olsun, bunu başkalarına iletme hakkı, bunu başkalarıyla paylaşma hakkı vardır. Dolayısıyla saldırının desteklenmesi söz konusu bile olamaz” diye konuştu.

İHH Muğla Şubesi Başkanı Sebahattin Akkır da bu tür olayları tasvip etmediklerini ve şiddetle kınadıklarını söyledi. Hiç kimsenin siyasi propaganda yapma hakkının engellenemeyeceğini belirten Akkır, “Saldırıyı yapanların hukuk önünde hesap vermeleri gerekiyor. Bütün siyasi partilerin mensupları sokakta el broşürü dağıtabilir. AK Parti üyelerine yapılan çok çirkin bir saldırıdır” dedi. Bu tür olayların Türkiye’deki hiçbir siyasi parti mensubuna yapılmaması gerektiğini vurgulayan Akkır, benzer olayların bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu. “Birbirimize tahammül göstermek zorundayız” dedi.

AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç de Muğla’da AK Parti’nin seçim kampanyasına ilişkin broşürleri dağıtan AK Parti  Kadın Kollarının iki üyesinin, sözlü saldırıya uğrayarak çalışmalarının engellenmesinin kabul edilebilir bir yanının bulunmadığını söyledi. Türkiye’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu ifade eden Enç, şu değerlendirmelerde bulundu: ” AK Parti yasal bir partidir ve broşür dağıtmasında hiçbir sakınca yoktur. Gençlik kollarımızdan iki kızımızın demokrasiye uygun bir şekilde yaptığımız seçim çalışmalarıyla ilgili faaliyette bulunuyorlar. ‘Sokaklar bizim’ diyen bir grup, şiddet yanlısı, ötekileştirici, son derece ayrıştırıcı bir ifadeyle kızlarımıza sözlü sataşmada bulunmuşlar. Bunu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.” Enç, demokrasinin bir tahammül rejimi olduğuna işaret ederek, “Birbirimize tahammül göstermek zorundayız. Bugün Antalya’da Işıklar Caddesi’nde bizim standımızla CHP’nin standı bir aradaydı. Onlara iyi çalışmalar diledim. Bu ülkede hepimize yetecek kadar yer var, ‘sokaklar bizim’ diye terör diliyle saldırılmasını kınıyorum. Bu tarz şeyler hoş değil, biz demokrasiye inanıyoruz, sandığa inanıyoruz” dedi.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Antalya Temsilcisi Barış Hoyraz da bir seçim arifesinde bulunulduğunu ve hangi görüşten olursa olsun siyasi parti temsilcilerinin broşür dağıtabileceğini söyledi. Hoyraz, dernek olarak bu tür davranışları onaylamadıklarını anlatarak, “İnsan haklarından, özgürlüklerden bahsediyoruz, bu tür şeyler hoş değil” diye konuştu. Muğla’da AK Parti’nin seçim kampanyasına ilişkin broşürleri dağıtan AK Parti  Kadın Kolları üyesi iki kız, kendilerine “öğrenci kollektifleri” adını veren bir grubun sözlü saldırısına uğrayarak broşür dağıtmaları engellenmişti. Bu kişiler, olay anını çektikleri görüntüleri daha sonra sosyal paylaşım sitesindeki hesaplarından takipçileriyle paylaşmıştı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.