Anasayfa » Çevre » KALE’NİN PROJE SAHİBİ BİLGİÇ “MİMARLAR ODASININ AÇTIĞI DAVAYI BEKLEMEK ZORUNDAYIZ”

KALE’NİN PROJE SAHİBİ BİLGİÇ “MİMARLAR ODASININ AÇTIĞI DAVAYI BEKLEMEK ZORUNDAYIZ”

“Bodrum Kalesi Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon, Teşhir, Tanzim ve Mühendislik Projesi” hakkında basına bilgiler veren projenin müellifi Mimar Umut Bilgiç ” “Bir dava süreci var. Mimarlar Odası Koruma Kurulu’nun kararlarının iptali için başvurdu. Dolayısıyla yeni yapılarla ilgili çalışmalar o dava sonuçlanana kadar beklemek zorunda” dedi.

“Bu tip projeler hep tartışılır. Biz aslında daha zor bir noktayı seçerek kalenin müze sorununu farklı bir yöntemle çözmeye çalıştık. Eski eser niteliğindeki yükü azaltarak bir miktar rahatlama sağladığımızı düşünüyorum. Önerdiğimiz proje kaledeki güncel depolama, sergi ve idari sorunlarının tamamını mimari program olarak çözüyoruz zaten. Fakat müzenin elbette ki gelişme şansı çok fazla yok. Kalede bir müze. Kesinlikle şu düşünülmeli; yeni bir müze nereye yapılmalı? Bu çok önemli. Bu müze böyle korunmalı. Hem Sualtı Arkeoloji Müzesi büyüyebilir, hem de kara kazılarından çıkan eserlerin olduğu arkeoloji müzesi yapılabilir. Bu kale bu kadar eseri artık kaldırmıyor. Biz projede kaldıracak şekilde sorunu çözdük ama bundan sonrası için uzun vadede müze planlaması kesinlikle yapılması gerekiyor. Biz kale kadar buradaki eserlerin de çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

KALEDE TAŞ ESER ENVANTERİ YOK 

Proje sayesinde Bodrum Kalesi’nin gerçek bir eser envanterine kavuşacağını söyleyen Bilgiç, “Bugün kaledeki hiçbir taş eserin envanteri yok. Yeni bir envanter oluşturulacak, bu bile Bodrum için bir kazanımdır. Biz öyle düşünüyoruz” diye konuştu.

Mimar Umut Bilgiç “Bir dava süreci var. Mimarlar Odası Koruma Kurulu’nun kararlarının iptali için başvurdu. Dolayısıyla yeni yapılarla ilgili çalışmalar o dava sonuçlanana kadar beklemek zorunda. Ondan dolayı bu projenin ve uygulamanın yüzde 85’i özgün mekanlarının ve surlarının tekrar restorasyonu tutuyor. Yani burada inşa edilecek yeni yapılar yüzde 15 bile değil. Amaç zaten kaleyi korumak. Dolayısıyla bu proje alandan gelecek verilerden hem revize edilebilir, hem farklı yönlere gidebilir. Mesela bakanlık yeni bir şey düşünürse belki kale içindeki programda da bir miktar hafifleme yapabiliriz. Ben öyle düşünüyorum” diye konuştu.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.