Anasayfa » Kültür - Sanat » “KAR BAYKUŞU”NU DAHA ÇOK KİŞİ İZLEYEBİLSEYDİ, OLMAZ MIYDI?

“KAR BAYKUŞU”NU DAHA ÇOK KİŞİ İZLEYEBİLSEYDİ, OLMAZ MIYDI?

Bodrum Belediyesi’nin, Avusturya Kültür Ofisi işbirliği ile  “Bodrum Avusturya Günleri” kapsamındaki,  “Juan Garcia- Herreros -Snow Owl” konseri, Herodot Kültür Merkezi Konser Salonu’nda   gerçekleşti.

Bodrum Belediyesi tarafından yeni hizmete açılan Herodot Kültür Merkezi Konser Salonu’nu ilk konserinde, dünyaca ünlü usta gitarist Kar Baykuşu olarak anılan (Snow Owl) ,  Juan Garcia – Herreros ve grubunu ağırladı. Salonu dolduran yaklaşık 300 kişilik sanatsever, olağanüstü bir performans sergileyen grubu beğeniyle izlerken, etkinliğin duyurusunun yapılmamasından da şikayetçi oldu. İzleyiciler, sedece davetiye yolu ile duyurulan konserin, hem tüm sanatseverlere haksızlık olduğu, hem de katılımın az olması riski taşıması nedeni ile, sanatçılara ayıp olacağı endişelerini dile getirdiler. Konserin halka açık ve ücretsiz olması nedeni ile, katılımın fazla olması halinde, salonun yeterli olmayacağı endişesi nedeni ile duyurunun yapılmamış olabileceği şeklindeki yorumlar ise “keşke böyle bir durum olsa, insanlar merdivenlere oturur, ya da giremeyip, dışarıdan dinlerler ya da geri dönerlerdi. Ne sakıncası vardı ki” şeklinde idi. Konser Salonu,  ses düzeni, fuaye alanı ise beğeni ile karşılandı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise, Berlin’deki Tuizm Fuarı’nda olması nedeni, Herodot Kültür Merkezi’nin ilk konserinde yoktu.

BARIŞ VE KARDEŞLİK MESAJLARI VERDİ

herodot kültür.jpg2.jpg3Kolombiya asıllı Avusturyalı sanatçı  Snow Owl (Juan Garcia – Herreros)’un repertuarında;  bir Türk, iki Bulgar ve bir Güney Amerikalı’dan oluşan grubu ile dostluk ve sevgi şarkılarına yer verdi. Bodrumlular’a Türkçe “Merhaba” “İyi akşamlar Bodrum” diye hitap eden sanatçı, müziğin evrenselliğine değinerek, kardeşlik ve çocukların öldürülmediği, savaşsız bir dünya mesajları verdi.

Snow Owl’a sahnede Tuluğ Tırpan (piyano), Stoyan Yankoulov (bateri ve asma davul), Zhivko Vasilev (kaval) ve Alejandra Maria (keman) eşlik etti. Tuluğ Tırpan’ın dinleyenleri mest eden piyano solosuyla başlayan konser, Snow Owl’un kendi icadı kontrbas gitarıyla sahneye gelmesiyle hareketlendi. İki saat süren konser boyunca Snow Owl ve grubu, Türk, Bulgar, Kolombiya veAvusturya esintileri taşıyan müzikler sundu. Stoyan Yankoulov’un asma davul solosu da, 9/8 lik formatında izleyenleri coşturdu. Özel yapım 6 telli gitarıyla hayli farklı bir sound üreten usta gitarist, konser bitiminde izleyicilerin alkışlarının ardından, grubu ile tekrar sahne alarak unutulmayacak bir geceye son noktayı koydu.

Juan Garcia Herreros

Sahne adı “Snow Owl ” olarak bilinen Juan Garcia Herreros, Grammy’e aday gösterilmiş  Kolombiya doğumlu, dünyaca tanınan elektro bas gitaristtir. Altı telli bir Kontrbas Gitar olan özel enstrumanı ile aralarında pek çok Grammy / Oscar kazananları ve adaylarının bulunduğu, dünyaca ünlü yıldızlarla birlikte sahne almıştır. Müziği sayısız prestijli ödül ile onurlandırılmıştır. Kontrbas Gitar ile yaptığı çalışmaları ve virtüözlüğü, Uluslararası Bas ve Müzik yayınları tarafından kabul görmektedir.

herodot kültür.jpg2.jpg3.jpg4Kar Baykuşu Alçaktan Uçar
“Snow Owl Flies Low “

Juan Garcia Herreros, Bogota, Kolombiya da doğdu. İlk müzik çalışmalarına,  ailesiyle birlikte New York a taşındıktan sonra 9 yaşında flütle başladı. Daha sonra taşındıkları Dunedin-Florida da orta okula giderken elektro basgitarı keşfetti. Ailesinin özel derslere gücü yetmese de, öğrenmeye olan tutkusu ağır bastı ve kendini yetiştirmiş bir müzisyen oldu. Juan,  Florida daki Dunedin Lisesi nde  Müzik Teorisi ve Caz Performansı öğrenmeye başladığında yalnızca 16 yaşındaydı. Juan ın doğuştan gelen müzik yeteneğini keşfeden müzik öğretmeni, okuldaki klasik müzik grubunun bir parçası olabilmesi için, onu akustik bas çalışması konusunda teşvik etti. Juan ın kendini adaması hem akustik hem elektro basgitarda ustalaşması meyvesini verdi : 17 yaşında Tampa Bay Senfoni nin sınavlarına girip kazandı.

Aynı zamanda New Orleans da Berklee College of Music Scholarship Tour u tamamladı ve gıpta ile bakılan ödüllerden birini kazanarak, Boston’daki prestijli okula girmeyi hak kazandı. Eğitmenleri arasında dünyaca ünlü bas guruları Bruce Gertz, Joe Santerre, Rich Appleman and Oscar Stagnaro bulunmaktadır.

21 yaşında profesyonel müzik kariyerini sürdürmek amacıyla New York a geri döndü. Çeşitli müzik türleriyle sarılmış olan Juan, Caz Pop Funk Salsa Rock Modern Klasik Heavy Metal veya Avant Garde olsun, kendi özgün sesinin bütünlüğünden taviz vermeden, yeteneğini hertürlü müzik formatına çabucak adapte edebilmektedir.

2004 ten bu yana solist ve müzik grubu lideri olarak kariyerine başladığı Avusturya, Viyana da yaşamaktadır. 10 yıl sonra 2014 te En iyi Caz albümü kategorisinde bir Latin Grammy adaylığı ile onurlandırıldı. Bu prestijli onur daha önce hiçbir Elektro Bas Gitarist veya Kolombiyalı Dünya Caz Müzisyenine layık görülmemişti. Sahne kariyerinin yanısıra, Juan en prestijli okullarda ve tüm dünyadaki festivallerde ustalık sınıfı dersleri vermektedir.

herodot kültürherodot kültür.jpg2

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.