Anasayfa » Güncel » KARAOVA’DA ÇİFÇTİLER İSYANDA…

KARAOVA’DA ÇİFÇTİLER İSYANDA…

Karaova Bölgesi’ndeki bazı çiftçiler, Karaova Mumcular Sulama Birliği’ne ödedikleri su bedelinin tekrar tahsil edilmeye çalışıldığını iddia ederek, Bodrum Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Karova ovasında 16 mahallenin çiftçilik ve tarım ile uğraşan 800 çiftçiden  500 ‘üne yeni borç çıkarılması köylüyü isyan ettirdi. Yeni borç gelen bir köylü ortadan kayboldu, bazı köylüler ise haciz korkusu ile hayvanlarını satmaya başladı.

Mumcular düğün salonunda yapılan toplantıda ödenen paraların kendilerinden bir kez daha alınmak istenmesine isyan eden köylüler birliğe dava açma kararı aldı.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Karaova yöresinde ki 16 mahallede çiftçilik ve tarım ile uğraşan yaklaşık 500 kişiye Karaova Mumcular Bulama Birliği tarafından son sekiz yılda ödemedikleri iddia edilen ve yeniden borç çıkarılması köylüyü isyan ettirdi. 800 çiftçiden  500 kişiye 1000 tl- ile 39 bin TL. arasında borç çıkarıldığını öğrenen çiftçi şok oldu.

ÜÇ gündür avukatlar ve Ziraat Odası ile görüşme yapan mağdur köylüler için Mumcular Düğün salonu’nda Bodrum Ziraat Odası tarafından toplantı düzenlendi. Oda başkanı Mehmet Melengeç , yardımcısı Recep Akdemir. Avukat Remzi Kazmaz ve Avukat Esra Kazmaz’ın katıldığı toplantıda köylüler tarım amaçlı kullandıkları  su paralarını ödediklerini ödenen su paralarının yeniden kendilerinden alınmak istenerek borç çıkarıldığı ve kendilerine tebligat yapıldığı , bazı köylülerin ise sulama yapmadıkları tarlalar içinde borç çıkarıldığını iddia etti.

KORKUDAN HAYVANLARINI SATIP BORCU ÖDEDİLER.

 

karaovaSazköy mahallesinden  Durmuş Bozkurt ise “Borç çıkarılan bazı vatandaşlarımız haciz gelecek korkusuyla hayvanlarını satıp borçlarını ödemek zorunda kaldılar, oysa bu paralar zaten ödenmişti, çiftçi son sekiz yılda kullandığı suyun parasını ikinci kez ödüyor, böyle bir vicdan olurmu. Tarlalarımızda kullandığımız suyun bedelini sulama birliğinde işçi olarak çalışan M. Ç.’ye ödedik. Ödemelerimizin karşılığında M. Ç. bize bilgisayarın arızalı olduğunu, makbuzun muhasebecide olduğunu vb. beyanlarla bize ödemelerimiz karşılığında hiç bir belge vermedi ancak ödemelerin sistemde gözüktüğünü ve borcumuzun olmadığını söyledi. ” dedi.

Bir Gurup çiftçinin Bodrum Cumhuriyet Savcılığı’na bu sabah suç duyurusunda bulunmasının ardından düzenlenen toplantıda konuşan çiftçilerin sözcüsü Yeniköy Mahallesi’nden 45 yaşındaki Seyfi Bülbül “Ödediğim tüm paralara rağmen elimde makbuzları olduğu halde yeniden 13.400 TL: borç çıkardılar. Birçok köylüyü ise aylarca paralarını alarak makbuzu sonra gelin adın dediler makbuzları vermediler. Ardından birlikte yangın çıktı makbuzlar yandı dediler. 2008 yılından şimdi borç çıkardılar. Şimdiye kadar neredeydiler, köylü ödediği paraları birkez daha ödemek istemiyor böyle hukuk böyle adalet olurmu, bunu yapan birlik yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk bugünde 16 köyün muhtarı ve avukatlarla komisyon kurarak izleyeceğimiz hukuki yola karar vereceğiz” dedi.

karaova-jpg2-jpg3

200 KİŞİ İCRA KORKUSU İLE BORCU YENİDEN ÖDEDİ

Meşelik mahallesinden Necdet Kökçü “2011 – 2012 yıllarında mısır ekimi yaptım ve sulama borcumu o dönem Karaova Sulama Birliği’nde çalışan M. Ç. ‘ye ödedim. Ödediğime dair belge istediğimde bilgisayarda arıza olduğunu ve daha sonra vereceğini söyledi. Borcunuz yok dedi ve ben çıktım gittim. Bir hafta önce de ödeme emri geldi. 800 üyeden yaklaşık 500’ü benim durumumda. Onlar da borçlu olarak görünüyor şu anda. Yaklaşık 200 kişide icra korkusuyla o borcu ödedi. Yani ödemiş oldukları borcu tekrar ödedi. Şimdi de bu konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi.

KÖYLÜNÜN BİRİNDEN HABER ALINAMIYOR

Kendisine daha önceden su borcunu ödemesine rağmen 15 bin TL; yeni borç gönderildiğini öğrenen ve tebliği aldıktan sonra 5 gün önce ortadan kaybolan Akdam mahallesinden M.Ç. nin ise bulunamadığı ve ailesinin jandarmaya başvurduğu ortaya çıktı.

melengecBodrum Ziraat Odası Başkanı Melengeç ise “Köylünün ödediği su parasını yeniden istemek ne vicdana ne ahlaka sığar , parasını ödeyip makbuzunu almayan köylülerin durumu sıkıntılı ancak parasını ödeyip elinde makbuz olanlar ise bunu bir daha ödemeyecekler. Ayrıca yangında makbuzları yandı bahaneside hiç gerçekçi değil, köylünün yarısından makbuzları toplamışlar bilgisayar arızalı makbuz bitti, makbuzu sonra veririz diye köylüyü kandırmışlar” dedi.

Toplantı sonrasında açıklama yapan Avukat Remzi Kazmaz ile köylüyü uyararak “Sakın size tebliğ edilen paraları şu anda ödemeyin bekleyin. Çünkü kuracağımız komisyon ile önhümüzdeki hafta valiliğe giderek birliğin incelenmesi görevlilerin soruşturulmasını isteyeceğiz. Paraları toplayıp makbuz vermeyenler hakkında gerekli yasal işlemleri başlatacağız, köylünün çiftçinin başına bu derdi açanlardan hesap sorulacak” dedi.

BİRLİK TASFİYE EDİLDİ.

Birliğin yaklaşık bir ay önce tasfiye edilerek Menteşe Havzası Sulama Birliği’ne devredildiğini belirten birlik başkanı Ahmet Adanar  DHA muhabirinin sorularını yanıtlayarak “  Makbuzlarını ibraz eden çftçilerden tabiî ki ödeme alınmaz. Gerekli düzeltmeyi yaparız. Ama ödemek istemeyenler böyle bir yolu seçiyorlar. Biz de alacakların tahsilatını yapacağız. Bu bizim paramız değil, devletin parası. Ödediklerine dair makbuzları varsa sunacaklar, yanlış düzeltilecek. Ben ödedim, bir daha ödüyorum demekle bu işler olmuyor. Ödemeyi kahvede mi vermişler, pazarda mı vermişler bilmiyoruz. Bugün telefon parasını ödeyen adam makbuzunu alıp saklamıyormu? Aldığımız makbuzu atıyor muyuz? Hayır. Parayı ödedilerse niye almıyorlar makbuzu? İnsanlara suç isnat etmesi basit de, sormazlar mı insana neden makbuzu almadınız diye. Birliğin binası varken niye başka yerde makbuzu verdiniz diye sorarlar. Bu para birliğin parası, yani halkın parası. Biz bunu neden tekrar alalım ki? İtirazları varsa önce bize gelmeleri gerekirdi. Daireye gelmeden adliyeye gitmenin anlamı ne, onu anlamıyorum. Bu alacaklar düzgün tahsil edilemediği için bizi tasfiye ettiler. DSİ bize “siz bu işi beceremiyorsunuz, sizin birliğinizi farklı bir birliğe kaydırıyoruz” diyerek birliği Menteşe Havzası Sulama Birliği’ne devretti” dedi.

Yaşar ANTER / BODRUM (DHA)

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.