Anasayfa » Kültür - Sanat » KARİKATÜR YARIŞMASI’NDA KADIN VURGUSU

KARİKATÜR YARIŞMASI’NDA KADIN VURGUSU

Karikatür Yarışması’nda karikatüre kadın vurgusu:

Aydın Doğan Vakfı, bu doğrultuda yarışma kapsamında “Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya” başlığıyla 20. Yıl Özel Ödülü de verecek.

 Karikatür sanatına verdiği değer ile bilinen Aydın Doğan Vakfı’nın bu yıl 33.sünü düzenlediği ” Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması”nın çoğunluğu kadınlardan oluşan uluslararası seçici kurulu, bu yılın en başarılı karikatürlerini seçecek. Jüri toplantısı 13 Haziran Pazartesi günü, Bodrum Işıl Club’da gerçekleştirilecek. 

Otoritelerce “dünyanın bir numaralı karikatür yarışması” olarak nitelendirilen, serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın 33.süne, 68 ülkeden 752 sanatçı, 2521 karikatür ile katıldı. Önseçici Kurul, 44 ülkeden 183 sanatçının 234 karikatürünü, 13 Haziran 2016 Pazartesi günü Bodrum Işıl Club’da bir araya gelecek Uluslararası Seçici Kurul’a sunulmaya değer gördü. 

Başladığı tarihten bugüne kadar, ülkemizde ve dünyada karikatürün otoritesi sayılan sanatçıların jüri üyesi olarak görev yaptığı, yine bu güne kadar 85.000 civarında karikatürün gönderildiği yarışmanın 11 sanatçıdan oluşan Seçici Kurulu’nda 7 kadın jüri üyesi bulunuyor. Seçici Kurul Üyeleri arasında; Ercan Akyol, Gülse Birsel, Assunta Toti Buratti ( İtalya), Latif Demirci, Selçuk Demirel, Yalda Hasheminezhad ( İran), Anita Kunz ( Kanada), Piyale Madra, Tan Oral, Elena Ospina ( Kolombiya) ve Marlene Pohle ( Arjantin) gibi değerli isimler yer alıyor. 

“Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya” 

‘Cinsiyet eşitliği’ evrensel ilkesi kapsamında kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesi için kız çocuklarının eğitimi konusunda çalışmalar yapan Vakıf, bu yıl kuruluşunun 20. yılını kutlarken bu başlıkları gündeminde en ön sıraya aldı. Bu doğrultuda Aydın Doğan Vakfı, 33. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda “Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya” konulu bir de Özel Ödül verecek. 

Yarışmada birincilik ödülü ve özel ödül kazanan sanatçılara 8000 ABD Doları, ikincilik ödülü kazanan sanatçıya 5000 ABD Doları, üçüncülük ödülü kazanan sanatçıya 3500 ABD Doları verilecek. Başarı Ödülü kazanan 12 sanatçı ise 500’er ABD Doları alacak. 

Dereceye giren tüm sanatçılara ayrıca başarılarını simgeleyen heykel ve ödül beratları İstanbul’da düzenlenecek törenle takdim edilecek. 

Yarışmada ödül kazanan karikatürler 16 – 21 Haziran 2016 tarihleri arasında Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.