Anasayfa » Çevre » KATLİAMDAN DÖNÜLDÜ…YÖRENİN DUYARLI VATANDAŞLARI VE YEREL BASININ GÜCÜ SONUÇ VERDİ

KATLİAMDAN DÖNÜLDÜ…YÖRENİN DUYARLI VATANDAŞLARI VE YEREL BASININ GÜCÜ SONUÇ VERDİ

Gündoğan  Küçükbük Koyunda, bir inşaat firmasının hafriyatını denize dökerek doldurma çabaları;  duyarlı vatandaşların, yerel halkın ve sivil toplım kuruluşlarının tepkisi ve girişimleri, yerel basında da yer almıştı. Bodrum Aktif olarak olayın takipçisi olduk, Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nü arayarak bildirimde bulunduk ve gelişmeleri takip ettik.
Dün öğle saatlerinde, Gündoğan ile Göltürkbükü arasında bulunan Küçükbük Koyu’nda Hebil Caddesinde üzerinde çok sayıda ağacın da bulunduğu burunda başlayan otel yapım çalışmalarının hafriyatlarını denizi dolduracak şekilde denize döküldüğünü gören Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği, Bodrum TEMA Gönüllüleri ve Kent Konseyi Gündoğan Mahalle Meclisi üyelerinden oluşan grup, tepki göstererek girişimlerde bulundular.
Muğla ve Bodrum Tarım Müdürlükleri’nin su ürünleri bölümlerine de dilekçe verdiler, basın açıklaması ile “ Çevre katliamının son bulmasına kadar takipçisi olacak ve sizleri bilgilendireceğiz. Tekrarlıyoruz; herkes tapulu arazisine hak ettiği kadar, onaylı proje ve eklerine, yasa ve yönetmeliklere uygun olmak ve Çevre ve Doğa’yı korumak kaydıyla inşaat yapabilir.Kimseye ayrıcalık tanınamaz, tanınmamalıdır.” dediler.
MUĞLA ÇEVRE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ İHBARLARIMIZLA DEVREYE GİRDİ 
Bugün sabah saatlerinde, yerel basın olarak Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürü Uğur Şeren’i arayarak durumu bildirdik. Şeren, ihbarın yazılı olarak yapılmasını, dilekçe ve fotoğrafların mutlaka müdürlüğe fakslanmasını istedi. Şeren “hak verirsiniz ki, çeşitli ihbarlar alıyoruz ve bunların bir kısmı da asılsız çıkıyor. Zaten az personelle çalışıyoruz. Zaman kaybı oluyor o zaman. ” dedi. Ancak, Bodrum’daki çevrecilerin hassasiyetini göz önüne almalarını ve bu ihbarın yerel basında da fotoları ile birlikte yer aldığını belirtmemiz üzerine, en kısa zamanda gereğini yapacaklarını ifade ettiler.
ZABIT TUTULDU
Görüşmemizin ardından yarım saat sonra, ekiplerin tesadüfen Bodrum’da olması nedeni ile mevkinin tesbiti sağlanarak, olay yerine varan ekipler zabıt tutarak ve olay yerini fotoğraflayarak gereğini yerine getirdiler.
BODRUM’A ÖZEL ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ
İl Müdürü Uğur Şeren diğer sorularımızı şöyle yanıtladı “takdir edersiniz ki, Muğla çok geniş bir yüz ölçümüne sahip. Doğanın tahribatı ile ilgili ihbarlara anında yetişmekte çok zorlanıyoruz. Hatta özellikle sıvı atıklarla ilgili gelen ihbara biz ulaşana kadar, zaten atık dökülmüş oluyor. Özellikle denize kıyısı olan ilçelerimizde personelimizin olması, ofislerimizin olması elbette bu sorunlarımızın önüne geçer. “
SİVİL TOPLUMUN GÜCÜ
Gündoğan’da bulunan Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği ve  Bodrum Tema gönüllüleri, Bodrum Kent Konseyi Gündoğan Mahalle Meclisi üyelerinin doğanın katledilmek üzere olduğunu görmeleri üzerine gelişen olaylar, bir kez daha  duyarlı vatandaşların, Sivil Toplum Kuruluşlarının etkisini ve gücünü göstermiş oldu. Yanı sıra, sadece haber yapmakla kalmayıp, olayı titizlikle takip eden yerel basının da gücünü gösteriyor.
 
Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.