Anasayfa » Çevre » KAYMAKAMLIK SEL TEHLİKESİNİN DEVAM EDEBİLECEĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

KAYMAKAMLIK SEL TEHLİKESİNİN DEVAM EDEBİLECEĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Sabaha karşı 04.00-07.00 arası şiddetini arttıran yağmur ile Bodrum’un çeşitli mahallelerinde yaşanan sel felaketinin ardından, Bodrum Kaymakamlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi yetkilileri açıklama yaptı. Kaymakamlık “Meteorolojik bilgilere göre yağışın etkisini kaybedeceği öğrenilmekle birlikte vatandaşlarımızın sel tehlikesine karşı uyarıları takip ederek hazırlıklı ve tedbirli olmaları önem arz etmektedir.” dedi.

24 Saatte 150 kg yağışın 120 kilogramının sabah saat 4.00 – 7-00 saatlerinde düşmesiyle, Yokuşbaşı ve Torba Mahallelerinde sel meydana geldi. Sel sonrası Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesinden birer basın açıklaması yayınlandı.

Bodrum Kaymakamlığından gönderilen basın açıklaması şu şekilde;

“İlçemize son 24 saatte toplam 150 kg yağış düşmüştür. Bu yağışın 120 kg sabah saat 04.00 ile 07.00 arasında yağmıştır. Bu nedenle oluşan sel dolayısıyla bazı işyerlerinde, konutlarda, araçlarda ve yollarda hasar meydana gelmiştir. Sevindirici olan herhangi bir yaralanma ve can kaybının olmayışıdır. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

18-11-2018 gecesi saat 01:00 itibariyle aşırı yağış sonucu ilçe merkezinde 4 araç devrilmiş, Torba Mahallesi’nde 2 araç denize sürüklenmiştir. Bazı araçlar yolda kalmış hasar görmüştür. Hasar gören araç sayısının artabileceği 10-15 olabileceği düşünülmektedir. İtfaiyeye, belediyeye ve 112 ye 150 civarı su baskını ihbarı gelmiştir. Mükerrer ihbarlar dikkate alındığında bu sayı 100 civarıdır. Özellikle Torba mahallesinde 10 civarı evi su basmış, araçlar sürüklenmiştir. Su boşaltma işlemleri devam etmektedir. İlçe merkezinde Umurca, Yokusbaşı, Konacık, Türkkuyusu Mahallerinde, Yalıkavak Geriş’de, Turgutreis’de muhtelif yerlerde muhtelif işyerlerine ve evlere su girişi olmuştur. Genel olarak azami 100 civarı konut ve işyerinde hasar oluştuğu düşünülmektedir. Yollarda bozulma ve çökmeler ve sahil şeridinde hasarlar oluşmuştur. Herhangi bir yaralanma ve can kaybı söz konusu değildir.

Hasar Tespit talepleri Kaymakamlığımızca alınmakta, Büyükşehir itfaiye ekipleri ve AFAD ekipleri tarafından yapılmaktadır. Hasar tespitleri sonrası vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi hususu mevzuat çerçevesinde değerlendirilecek, gereği yapılacaktır.

Meteorolojik bilgilere göre yağışın etkisini kaybedeceği öğrenilmekle birlikte vatandaşlarımızın sel tehlikesine karşı uyarıları takip ederek hazırlıklı ve tedbirli olmaları önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Bekir YILMAZ KAYMAKAM”

Bodrum Belediyesinden gönderilen basın bülteni;

“Bodrum’da gece saatlerden itibaren etkili olan şiddetli sağanak yağışın ardından Bodrum Kaymakamlığı bünyesinde Afet Koordinasyon Merkezi oluşturuldu.

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre 18.11.2018 gece saatlerinde başlayan yağmur sırasında Bodrum bölgesine metrekareye yaklaşık 150 kilogramdan fazla yağış düştüğü ifade edildi.

Yağmurun başladığı ilk andan itibaren Bodrum Belediyesi ekipleri, sahada çalışmalarını sürdürüyor.

Bodrum Kaymakamlığı bünyesinde oluşturulan kriz masası koordinasyonuyla gelen şikayet ve talepler de kayıt altına alınarak vatandaşların mağduriyetleri giderilmeye çalışılıyor.

Yağışla birlikte Bodrum Belediyesi Çözüm Masasına vatandaşlar tarafından yaklaşık 150 şikayet iletildiğini ifade eden Bodrum Belediyesi ekipleri, bu şikayetlerin büyük kısmını çözerken, bir kısmını da  ilgili kurumlara yönlendirdi.  Yağışın başladığı saatlerden itibaren Bodrum Belediyesi Fen İşleri, Temizlik İşleri, Park Bahçeler, Zabıta ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü ekiplerinin tamamı göreve çağrılarak sahada çalışmaya başladı. Bodrum Belediyesi ekipleri ayrıca Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ ve itfaiye ekipleri ile koordinasyon halinde sorunları gideriyor.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, “Yağmurun ilk başladığı saatlerden itibaren ekiplerimiz ile birlikte sahada çalışmaya başladık. Tabi kısa sürede metrekareye 150 kilogram yağış düşünce, bazı dere yataklarında su taşkınları yaşandı. Ekiplerimiz, vatandaşlarımız mağdur olmasınlar diye gece saat 1’den itibaren iş makinalarıyla çalışmaya devam ediyorlar. Bodrum Kaymakamlığımız, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız, Bodrum Belediyesi ekiplerimiz koordinasyon halinde vatandaşların mağduriyetini gidermek için ve hasar tespiti yapmak için sahadalar” dedi.”

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen basın bülteni;

Bodrum İlçemizde Cumartesi saat sabah 06:00’dan Pazar sabah 06:00’a kadar 24 saatte metrekareye 150 kg. yağış düşmüştür. Bu süre içerisinde Bodrum İlçemizden 165 şikâyet gelmiştir. Bodrum İlçemizden Pazar sabahı 02:35’de kurumumuza ilk ihbar gelmiştir. Bu ihbarların büyük bir kısmı Torba, Bitez, Turgutreis, Konacık ve merkez mahalleler içindir. Ekiplerimiz hemen ihbar gelen bölgelerde çalışmalara başlamıştır. MUSKİ Genel Müdürlüğümüzde görevli 65 personel, 5 iş makinesi, 5 kamyon, 4 vidanjör, 2 kanal açma, 2 vaktör ve 17 binek araçla müdahale edilmektedir. Ayrıca yollarda biriken malzemeler kepçelerimiz tarafından temizlenmeye devam edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra İtfaiye personellerimiz dün geceden bu yana teyakkuz halinde olup 14 araçtan kurtarma işlemi, 4 ev 6 iş yeri 2 iş yeri deposundan su çekme işlemi yapılmıştır. Araçlarında uyku halinde olan ve denize sürüklenen 2 kişi kurtarılmıştır. Sel nedeniyle tıkanan mazgallar ve menfezlerin önü açılmaktadır. Su baskını yaşanan evlere de vidanjörler aracılığıyla kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

Ayrıca Bodrumda yaşanan yoğun yağış sebebiyle suyun getirdiği molozlar, dere içinden geçen Yalıkavak, Gündoğan ve Göltürkbükü mahallelerini besleyen DSİ ana kuzey isale hattı borusu patlatmıştır. Derede yoğun bir su akışı olmasından dolayı müdahale edilememektedir. Deredeki su akışı normale döner dönmez patlağa müdahale edilecektir.

 

Kaynak: Bodrum Muhabiri

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.