Anasayfa » Politika » KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ’NE TAZE KAN

KENT KONSEYİ ENGELLİ MECLİSİ’NE TAZE KAN

Bodrum Kent Konseyi Engelli Meclisi, bugün olağanüstü seçimli genel kurulunu yaptı.  Meclis, yeni yürütme kurulunu oybirliğiyle göreve getirdi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan ilk oturumda yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle bugün Nurol Kültür Merkezi’nde ikinci kez toplanan Kent Konseyi Engelli Meclisi üyeleri, yeni yürütme kurulunu seçti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurula, Kent Konseyi bileşeni dernek ve STK’lardan az sayıda temsilci katıldı. Divan seçiminin ardından kürsüye gelen mevcut başkan Şafak Yaşar açılış konuşmasında, meclisin son iki yılda gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında kısa bir bilgi verdi. Meclisin en önemli icraatlarından birinin geçtiğimiz yıl Bodrum Bitez sahilinde açılışı gerçekleştirilen “engelli dostu plaj” olduğunu kaydeden Yaşar, bu dönemde çeşitli sağlık kuruluşlarıyla yapılan işbirliği neticesinde engelli bireylere yönelik sağllık kontroleri ve engellilerin bireysel gereksinimlerini karşılan bir takım faaliyetler hayata geçirildiğini anlattı. Geçtiğimiz dönemde kayda değer faaliyetlerin hayata geçirilemediğini ve bu nedenle olağanüstü genel kurul ile bir yönetim değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Yaşar, “Engelli Meclislerinin görevi, kent yapılaşmasını engelli bireylerin kullanımına uygun hale getirmek ve engellilerin gerek sosyal gerekse hukuksal hakları konusunda toplumda farkındalık yaratmaktır. Umarım, yeni dönemde bu tür çalışmalara ağırlık verilir” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu da Türkiye’de nüfusun yüzde 10-12’sinin engelli olduğunu ancak engelli bireylerin evlere hapsolduğu için görünmez bir nüfus olarak yaşamını sürdürdüğünü söyledi. Avrupa ülkelerinde engellilerin de tıpkı sağlıklı bireyler gibi toplumun ve kentlerin imkanlarından eşit derecede yararlandığına işaret eden Topçuoğlu, “Eğer kentler engelliler için yapılanmamışsa, orada yaşayanlara kentli diyemeyiz. Kentlerin, asgari düzeyde engelli kullanımına uygun yapılanması gerekir. Kentli olmanın ilk ve en önemli şartlarından biri de budur” dedi. Alanya Kent Konseyi Engeliller Meclisi’nin bir projesi olduğunu anlatan Topçuoğlu, bu proje kapsamında Alanya’da yeni yapılan kamu binalarının engelli bireylerin kullanımına uygunluk şartının getirildiğini, bu koşulları yerine getirmeyen binalara ruhsat verilmediğini belirterek, Bodrum’da da Engelli Meclisi aracılığıyla böyle bir projenin başlatılabileceği önerisinde bulundu.

Genel Kurul daha sonra mevcut yürütme kurulunun faaliyetlerinin ibrası ile devam etti. Bodrum Kent Konseyi Engelli Meclisi Olağanüstü Genel Kurulu’nda yeni yürütme kurulu asil ve yedek üyeleri katılımcıların oy birliğiyle seçildi. Buna göre yürütme kurulunda şu isimler yer aldı:

ASİL ÜYELER

Betül Köseoğlu, Şafak Yaşar, Nükhet Vural, Bedriye Gürkan, Aysel Karaca

YEDEK ÜYELER

Sakine Turhan, Alev Şahin, Neslihan Nazlıoğlu, Esma Ezenel ve Kaan Koç

engelliler.png2engelliler.png2.png3engelliler.png2.png3.png4

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.