Anasayfa » Güncel » KENT KONSEYİ “SANDIĞA GİDİN VE OY KULLANIN”

KENT KONSEYİ “SANDIĞA GİDİN VE OY KULLANIN”

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz, Bodrumlulara “Sandığa gidin ve mutlaka oy kullanın” çağrısında bulundu. Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz, 16 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek referandum öncesinde bir basın açıklaması yaptı.

YAŞAM ALANLARIMIZ TEHDİT EDİLİYOR

Kent Konseylerinin yönerge ve çalışma ilkeleri doğrultusunda katılımcı demokrasiyi esas alan, sivil toplumu önceleyen ve ülke koşullarını gözeterek görüş ve öneriler oluşturan kuruluşlar olduğunu ve demokrasiyi savunduklarını hatırlatan Mustafa Demiröz, Bodrum Kent Konseyi’nin ‘varoluşu’ ve ülkenin ‘geleceği’ için bir basın açıklaması yapma gereği duyduklarını belirtti. Türkiye’nin pek çok yerinde olduğu gibi Bodrum’da da yaşam alanlarının kararnameler ve yönetmelikler gibi hükümet tasarru�arı yoluyla tehdit edildiğini ileri süren Mustafa Demiröz, “Yaşam alanlarımızı ve doğayı koruyan uluslararası sözleşmeler hiçe sayılmaktadır. Anayasa değişiklikleriyle ilgili sürecin ve yapılacak olan referandumun olağanüstü hal koşullarında gerçekleşmesini ve farklı görüşte olanların birbirine gerekli anlayışı gösteremiyor oluşunu demokrasi ölçülerine temelden aykırı buluyor ve bunu kabul etmiyoruz. 16 Nisan’da gerçekleşecek referanduma yönelik halkın tercihleri nedeniyle ötekileştirilmesini, suçlanmasını, terörist ya da hain ilan edilmesini de doğru bulmuyor, bunu da kabul etmiyoruz” dedi.

ÜLKENİN NASIL YÖNETİLECEĞİNE KARAR VERİLECEK

Böylesine önemli bir konuda tüm Bodrumluları sandığa giderek oy kullanmaya çağıran Mustafa Demiröz, 16 Nisan referandumunun bir parti veya lider seçimi olmadığını belirterek, şunları kaydetti: “Ülkenin, nasıl yönetileceğine karar verileceği bir seçimdir. Yönetim şekli değiştiği taktirde bir daha geri döndürmek, seçilen liderin ayrılması, vefat etmesi veya belli bir süre sonunda kendiliğinden değil, ancak yeni bir anayasa değişikliği ile mümkün olabilecektir. Bu referandum herkesin özgür iradesiyle, her türlü bilgiyle donanarak, her türlü siyasi düşüncesinin dışında sadece milletimizin ve devletimizin varlığını ve geleceğini, cumhuriyet ve demokrasi kazanımlarımızı da göz önünde tutarak çok dikkatle karar vermesi gereken bir seçimdir. Referandum sonucunda anayasa değişikliği gerçekleştiği taktirde,bu değişikliğin uygulamaya gireceği 03.11.2019 tarihinde birlikte yapılacak olan Meclis ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar geçecek sürecin de iyi değerlendirilerek karar verilmesi gereken bir seçimdir 16 Nisan Pazar günü yapılacak referandum sonucunun milletimiz için hayırlı olması dileği ile. Bodrum Kent Konseyi olarak, her zaman olduğu gibi kentimizi ve kendi varoluşumuzu etkileyen konularda toplumu bilgilendirme görevini yürütmeyi ve demokratik süreçleri savunmayı sürdüreceğiz.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.