Anasayfa » Çevre » KENT KONSEYİ’NDEN AK PARTİLİ VEKİLE “UYGAR DURUŞUMUZ, UYSALLIKLA KARIŞTIRILMAMALIDIR”

KENT KONSEYİ’NDEN AK PARTİLİ VEKİLE “UYGAR DURUŞUMUZ, UYSALLIKLA KARIŞTIRILMAMALIDIR”

Bodrum Kent Konseyi;  Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün Sazköy’den Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ve  Tokilerle ilgili Konsey Başkanı Hamdi Topçuoğlu’nu telefonla arayarak yaptığı konuşmaya, basın toplantısı  ile cevap verdi. Toplantıda, 2013 yılında vekilin proje onaylanırken çekilen fotoğrafı  ile geçtiğimiz günlerde ağaçlara sarılırken basında yer alan fotoğrafını yan yana getiren Topçuoğlu”bu beyefendiyi tanıdınız mı?” diye sordu.

Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu adına Başkan Hamdi Topçuoğlu, bugün Kent Konseyi Ofisi’nde yaptığı basın toplantısında, Mumcular  Sazköy’e Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak katı atık depolama tesisine karşı, STK’ları olaya duyarsız kalmakla suçlayan Ak Parti Milletvekili Nihat Öztürk’e “Uygar tavrımızı uysallıkla karıştırmayın” şeklinde cevap verdi.

Geçtiğimiz günlerde Sazköy’de bölge halkının, Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’ne karşı eylemine destek veren ve eylem yerinden kendisini telefonla arayan Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’e eleştirilerde bulunan Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, Ak Parti İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp ile Milletvekili Öztürk’ün Kent Konseyini hedef alan tutum ve davranışlarını kınadı.

Topçuoğlu açıklamasında şunları söyledi: “Kentimizin Sayın milletvekilinin “Dini Kültür Merkezi ve TOKİ’ye karşı çıkanları önemsemiyorum” dediği gibi biz de Kent konseyini kullanarak siyaset yapılmasını önemsemeyebilirdik. Çünkü bu tarz politika yapmak ve siyasetçilerle polemiğe girmek, Kent Konseylerinin çalışma tarzı değildir.

Ancak, Bodrum Kent Konseyi’ni kullanarak siyaset yapılmaması, hedef şaşırtmaya ve kullanılan üsluba son verilmesi için konuları siz basın mensuplarıyla paylaşmak zorunda kaldığımızı bildirmek zorundayız. Biliyorsunuz ki dernekler, odalar, sendikalar gibi siyasi partiler de bizim paydaşımızdır. Dolayısıyla siyasi partiler de bizim çalışmalarımızla ilgili değerlendirmelerini, yürütme kuruluna ya da genel kurula gelip özgürce yapabilirler.

“Üslub-u beyan, ayniyle insan” der eskiler. Özellikle ülkemizin dar geçitlerden geçtiği bu dönemde, toplum önderlerinin kamuoyunu gerecek yanlış bilgi ve söylemlerden kaçınması toplumsal esenliğimiz açısından son derece önemlidir.

“Siyaset, en sıradan değerleri bile yok sayarak, insanları, kurumları suçlayarak yapılmaz; değer üreterek yapılır.”

Kent Konseyleri çevre örgütü değildir. Ama paydaşları arasında çevre örgütleri de vardır. Tıpkı siyasi partiler gibi onlar da çevre ile ilgili girişimlerinde bizimle birlikte çalışabilir ya da çalışmaz. Konsey yürütme kurulu bu konuda müdahaleci olamaz.

Hal böyleyken “Katı Atık Depolama Tesisleri” konusunda Sazköy’de yalnızca AK Partinin haberdar olduğu bir eylemde “Kent Konseyi ya da STK’lar nerede?” diye sorgulamak basit bir şovdan öte bir değer taşımaz.

BASININ TAMAMI HABERDAR EDİLMEDİ

Topçuoğle sözlerine şöyle devam etti: “Hele hele oradan Konsey Başkanının telefonla aranarak adeta sorguya çekilmesi tam bir nezaketsizliktir. Basınının tamamımın bile haberdar edilmediği böyle bir etkinlikte bulunmamız nasıl mümkün olabilir ki?

Ak Parti İlçe başkanı ve sayın vekil konsey başkanını telefonla aramıştır.Görüşmenin bir aşamasında Sayın vekil telefonu açayım da herkes dinlesin mi? Sorusuna başkan “ Konsey bu konuda Pınarlıbelen – Sazköy mahalle meclisi ve Karaova – der vasıtasıyla inceleme çalışmaları yapıyor.Bu konuda yürütme kurulunda alınmış bir karar yoktur. Ancak kişisel görüşlerimi söyleyebilirim.” Dediği halde konuşma basına sadece vekilin kendi ifadeleriyle verilerek iletişim ahlakına aykırı bir tutum izlemiştir.

Yine aynı telefon görüşmesinde zaten 15 gündür bu konularda bilgi alışverişinde bulunmak için partilerinden randevu beklendiği söylenmiş, hemen ertesi gün toplantı yapılması konusunda karşılıklı anlaşılmıştır. Ne var ki sayın vekil ve ilçe başkanı kararlaştırılan toplantıya gelmemiş, gelmeyeceğini haber verme gereği de hissetmemişlerdir.

Herkes şunu bilmelidir ki, Konseyimiz kentin gelecek planlamasında üzerine düşen her görevi en iyi şekilde yapmaya çalışmaktadır.

Kentler üzerinde bugüne dek “ Ben yaptım oldu” “ Ne istersem onu yaparım.” devri artık bitmiştir. Bugün kentlilere rağmen, kentlerin dokusunu değiştiren her girişim, karşısında sivil toplum girişimlerini bulacağını kabul etmelidir.

Konsey bileşenlerimizin bugüne dek gerçekleştirdiği uygar karşı duruş; asla uysallıkla karıştırılmamalıdır.

Tekrar edelim ki konseyin karar organı Genel Kurul’dur. Konsey Y ürütme Kurulumuz konuyla ilgili olarak bilgilenme amacıyla genel kurulu toplama kararı vermiştir. Çalışmalarımızı, Genel Kurulun vereceği karar doğrultusunda sürdüreceğimiz konusunda kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

Hemen belirtelim Genel Kurul söz konusu yere karşı çıkarsa alternatif önerilerimiz de hazırdır. Umarız sayın vekil ve İktidar bir gecede bizim tekliflerimiz için de olur verir ve Bodrum çöp derdinden kurtulur.

Bir şeye karşı çıkarken gerekçeleriniz sağlam olmalı. Her şeyin siyaset malzemesi yapıldığı bu ülkede, üç oy daha kapabilmek için siyaset yapanlara, önerimiz açıktır Kentler için ortak akıl yaratma, birlikte değer üretme okulu olarak değerlendireceğimiz konseyler, ucuz siyaset oyunlarından uzak tutulmalıdır. Bu katılımcı demokrasinin gelişmesi açısından zorunludur.

ÇÖPLÜK PİNA YARIMADASI’NA YAPILABİLİR

Basının başka yer önerileriniz var mı sorusu üzerine ise Topçuoğlu “Sayın milletvekiline ilk önereceğimiz yer Pina Yarımadası’nda yeni yapılan otellerin hemen arkasıdır. Madem ki çöpün akarı kokarı var, bu akarı kokarı da çöpü üretenler çeksin. Üstelik orada artık endemik Halep çamları da yok. Beğenmedilerse ikinci önereceğimiz yer Devrin başbakanı ve dört bakanın imzasıyla ikinci konut imarına açılan Tilkicik Koyu var. Bakın gerçekten dar gelirliler için konut sağlama konusunda samimiyseler buradaki 504 dönümü dar gelirlilere konut yapmak koşuluyla TOKİ’ye verebiliriz.

Bir başka önerimiz de Külliye yapılacak yerin yakınındaki hazine arazisi. Olmadı mı “Değirmen Burnu” ne güne duruyor.

Bir şeye karşı çıkarken gerekçeleriniz sağlam olmalı. Üç oy daha kapabilmek için siyaset yapanlara sözümüz açıktır. Her şeyin siyaset malzemesi yapıldığı bu ülkede, lütfen kentler için ortak akıl yaratma, birlikte değer üretme okulu olarak değerlendireceğimiz konseyleri ucuz siyaset oyunlarınızdan uzak tutunuz.”

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.