Anasayfa » Kültür - Sanat » KİLİSE İSTİYORLAR

KİLİSE İSTİYORLAR

BodrumMarmaris ve Fethiye‘de  yerleşik yaşayan yabancı uyruklular, bodrum katlarında veya kiraladıkları otel odalarında dini görevlerini yerine getirdikleri için sıkıntılı olduklarını belirtip, ibadethane yapılmasını istedi.

Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancıların Dayanışma Derneği Başkanı Halil Karanfiloğlu, yaz aylarında tatil için gelen turistler ve yerleşik yaşayan kişilerin dini vecibelerini yerine getirmeleri amacıyla ibadethane açılması yönünde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

İbadet hakkının insanlık onuru ve yaşamın ilk gereksinimlerinden olduğunu vurgulayan Karanfiloğlu, “Muğla ve ilçelerinde derneğimiz tarafından yaklaşık 35 bin yabancı uyruklu kişi tespit edilmiştir. Resmi kayıtlarda geçici oturma izni alan 17 bin 500 ve emlak alarak yaşayan 22 bin yabancı uyruklu mevcut. Yabancı uyrukluların en çok yaşadığı Bodrum,Marmaris ve Fethiye. Bu üç turistik şehrimizdeki yabancıları başta İngiliz olmak üzereHollanda ve Alman uyruklular oluşturmakta. Bu yabancıların çoğunluğu Türk ile evli veya tatile gelmiş, geldiği şehri severek kalmayı tercih etmiş kişilerden oluşuyor. Yerleşik yaşayan yabancıların çoğunluğu Hıristiyan. Muğla ve ilçelerinde bir tane dahi ibadethane olmadığı için bodrum katlarında veya kendilerinin kiraladıkları otel odalarında dini görevlerini yerine getirmekteler. Bir yabancı öldüğünde İzmir ve Antalya‘dan din görevlisi getirmek zorunda kalıyoruz. Ayrıca yabancıların defin yapılacağı özel bir mezarlık bulunmuyor” dedi.

KONUYU ANKARA‘YA TAŞIYACAKLAR

“Nasıl bizlerin Almanya, İngiltere, Avrupa ülkelerinde camilerimiz var ve ibadet yapılıyorsa buralarda yaşayanlara da saygı duyulmalıdır” diyen Karanfiloğlu, şöyle devam etti:

Muğla başta olmak üzere Marmaris, Bodrum ve Fethiye ilçelerinde ibadethane açılması, özel mezarlık tahsisi amacıyla yetkililerle görüşmelerimiz tamamlandı. Önümüzdeki günlerde sorunun çözüme kavuşması için sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte konuyuCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu‘na iletmek amacıyla Ankara‘ya gideceğiz” dedi.

KİLİSE İSTEDİLER

Marmaris‘te 27 yıldır yaşayan ve Türk ile evli Alman uyruklu Christine Yönet, “Hıristiyanım ve burada dini görevlerimi yerine getirmekte zorluklar yaşıyorum. Kendi bayramlarımızı kutlamak ve dini görevlerimizi yerine getirmek için ibadethanemiz yok. Marmaris‘te 5 bine yakın yabancı uyruklu insan yaşıyor, çoğunluğu Hıristiyan. Marmaris‘te kilise yapılmasını istiyoruz” dedi.

31 Senedir Marmaris‘in İçmeler Mahallesi’nde yaşayan ve Türk ile evli İngiliz Charvotte Tannurhan, “Bir Hıristiyan olarak dini görevlerimi ibadethanede yapmak istiyorum. Uzun zamandır Marmaris‘te bir kilise açılması için çalışmalar yapıldı ama bir sonuca ulaşılamadı. Ayrıca buraya yaz ayında gelen yabancı turistlerin çoğunluğu ibadethane aramaktalar. Umarım kısa süre içinde sorunlarımıza çare olurlar” dedi

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.