Anasayfa » Çevre » “KİSEBÜKÜ-ADALIYALI İÇİN BODRUM’DAKİ BÜTÜN KURUMLAR KARŞI DURUŞ GÖSTERMELİ”

“KİSEBÜKÜ-ADALIYALI İÇİN BODRUM’DAKİ BÜTÜN KURUMLAR KARŞI DURUŞ GÖSTERMELİ”

Bodrum Kent Konseyi Olağan Genel Kurul toplantısında Bodrum Belediyesi adına katılan, İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Gamze Esedoğlu Yalıkavak-Geriş Rüzgar Elektrik Santralleri’nin yıkımı, Kisebükü ve Kıyılardaki alanların özel sektöre kiralanması sorularını cevapladı. 

Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz, Kent Konseyi yönergesine göre genel kurul için yeterli sayının oluşmadığını, bilgilendirme toplantısı olarak devam edebileceklerini ifade ederek, önceliği Bodrum Belediyesi adına katılan İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Gamze Esedoğlu’na yöneltilen sorulara verdi.

Katılımcılar, Esedoğlu’na Yalıkavak-Geriş tepelerine yaz aylarında dikilen ve idari binaları için yıkım kararı bulunan Rüzgar Elektrik Santralleri (RES)’nin yıkım kararının ne zaman uygulanacağını sordu. Gamze Esedoğlu, soruyu şu şekilde yanıtladı:

“Biz gerekli işlemleri yaptık ancak bazı yetkiler bizde değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı en son resen ruhsat vermek için bize yazı yazdı. Oradaki hukuk mücadelesini sürdüren kesimle de hep dirsek temasında olduğumuz için onlardan bize gelen mahkeme kararlarına istinaden bizden çevre şehircilik numarataj işlemleri istemişti, onu yapamayacağımızı bildirdik. Yani biz duruşumuza devam ettik. Ancak yıkımla alakalı bir sıkıntı vardı. O binanın içinde ciddi mali değeri olan bir teçhizat var. Onun için enerji piyasasına yazdık, bunu boşaltın diye. Çünkü takdir edersiniz ki kimse bunun altına giremiyor. Orayı yıkıp, tahrip edip maliyetinin bize rücu edilmesi var. Boşaltılmasını istiyoruz, orada hala bekliyoruz. Biz mühürlememizi yaptık, onun dışında şu an yapabileceğimiz başka bir şey yok” ifadelerini kullandı. Esedoğlu’na, başka bir yıkım kararında boşaltmayan kişiye de aynı şeyi mi yapıyorsunuz, çözümsüz mü yani şeklindeki soru üzerine “yeddi-emin isteniyor” dedi.

Bodrum Çevre Platformu sözcüsü Mustafa Duru’nun sorduğu ‘Kissebükü-Adalıyalı bölgesinde bir turizm şirketine yapılan tahsis var mı? sorusuna da yanıt veren Esedoğlu şunları söyledi;
“Bize tahsisle ilgili bir şey gelmedi. O tahsisle beraber bir ruhsat başvurusu olması lazım ki biz konuya vakıf olalım ama onanıp onaylanıp resen gelen bir planı var. Resen makamlarca onaylanmış, askıya çıkıp gelmiş bir plan var. Ancak tahsisten haberdar olabilmem için bana o firmanın belgeleri ve ruhsat dosyasıyla başvuru yapması lazım, ‘benim burada tahsisim var, buraya ruhsat almak istiyorum’ diye. Böyle bir başvuru olmadığı için o tahsisle ilgili bir bilgim yok” diye konuştu.

Bodrum’da 9 yerde ihalesi yapılan koylar ile ilgili olarak da, bu konuda başkanımız ancak yanıt verebilir diyen Esedoğlu “zaten bu konu imar değil, emlak servisimizle ilgili” dedi.

“BELEDİYE BİZLERİ BİLGİLENDİRMELİ”

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arif Yılmaz ise “Kissebükü-Adalıyalı ile ilgili belediyeye herhangi bir evrak veya başvuru geldiğinde lütfen haberimiz olsun’ dedi.

Bodrum Kent Konseyi ve Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz ise, konuyla ilgili şunları söyledi;

“2005 yılından beri Bodrum’un gündemine zaman zaman çok olumsuz şekilde de gelen ama yapılan mücadeleler neticesinde bugüne kadar korumayı başardığımız Kissebükü-Adalıyalı olarak devam ediyor. Bu konudaki mücadelelerin en başında tabi hukuk çerçevesindeki mücadele geliyor. Kissebükü’nün feda edilmemesi için açılan pek çok dava var ve bunlar halen devam ediyor. Davalar bir yandan devam ederken, bir yandan da yatırımcının girişimleri devam ediyor. Bu konuda son alınan bilgi kaymakamlıktan Adalıyalı için yapılan kesin tahsisin üzerine üs hakkı edinmek için bir başvuru olduğu kaymakamlığa görüş sorulduğu. Biz de girişimlerde bulunduk. Buradaki mücadele hukuk yoluyla yapılacak, bu da sürdürülüyor. Fakat bunu hukuk çerçevesinde nasıl çözeceğiz, açıkçası bilemiyoruz. Son gelişmelere göre yeni bir dava olabilir ama davalardan ziyade tüm Bodrum olarak hep birlikte toplumsal bir reaksiyon gösterebilirsek belki bu iş durdurulabilir. Bodrum’da bütün kurumlara bir araya gelerek karşı duruşu net olarak göstermesi gerekiyor” dedi.

Toplantı Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli’nin “Sürdürülebilir turizm” adlı sunumu ile devam etti.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.