Anasayfa » Çevre » KOCADON “BODRUM’U BODRUM YAPANGÜZEL MİMARİSİ”

KOCADON “BODRUM’U BODRUM YAPANGÜZEL MİMARİSİ”

 ‘RES’e Hayır’ mitingi çeşitli kentlerinden gelen çevrecilerin katılımıyla  düzenlendi. RES karşıtı pankartların taşındığı, sloganların atıldığı ve konuşmaların yapıldığı miting; 2005 yılında hayatını kaybeden ünlü şarkıcı Kazım Koyuncu’nun kardeşi Niyazi Koyuncu’nun Karadeniz türkülerinden oluşan mini konseriyle sona erdi.

res-e-hayır-yalıkavak-mitingi-2Bodrum Çevre Koruma Platformu tarafından düzenlenen ‘RES’e Hayır’ mitingine; ülkenin birçok yerinden çevreciler katıldı. Çeşme, Karabük, Sinop’tan gelen çevre gönüllüleri; Bodrum’da RES’in yerine karşı olanlara destek oldu. Kendi mücadelelerinden örnekler veren destekçi grup, Bodrumlulara yol gösterdi. Bazı Bodrumlu eylemcilerin, Yalıkavak Mahallesi eski Belediye Meydanı’ndaki mitinge deveyle gelmesi renkli görüntüler oluşturdu. Mitinge katılan yaklaşık 500 kişi, RES karşıtı çeşitli pankartlar taşıdı. Mitingde ilk konuşmayı, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük yaptı.

BAŞKAN KOCADON: BODRUM’U BODRUM YAPAN GÜZEL MİMARİSİ DEĞİL Mİ?

Ardından konuşma yapan CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “2014 yılında bu proje önüme geldiğinde, hiç tereddütsüz red yazısı yazdım. Kimseye sormadım bile. Çünkü bırakın zararını ziyanını, gasp edilmeyi; Bodrum’u Bodrum yapan kentsel kimliği var. Bir şehrin kentsel kimliğini bozmak bu kadar kolay mı? Bodrum’u Bodrum yapan güzel mimarisi değil mi? Her yerde turizm bir başlayıp da bina res-e-hayır-yalıkavak-mitingi-3boyları yükselirken, Bodrum’da sadece turizm yükseldi. İşte bizim güzelliğimiz bu. Şimdi yerele sormadan, halka sormadan tutuyorlar, bir yerleri kiraya veriyorlar. Ama hakkımızı medeni çerçeveler içinde arayacağız. Aradık ve ilk raundu kazandık. Daha bu başlangıç. Bırakmayacaklar peşimizi, dağlarımızı. Onun için bu sergilediğiniz birlik ve beraberliğinizin her zaman yanınız da olacağınıza bir Bodrumlu olarak söz veriyorum” dedi.
RES kurulmak istenen arazi sahiplerinin Avukatı Remzi Kazmaz, “Ankara bizim sesimiz duy. Eğer burada bir şey yapacaksan turizme uygun projeler yap. Bodrum halkı ve Türkiye, bu davaya sahip çıkmalı. Eğer sahip çıkamazsak, tepemize RES’leri dikecekler. Son sözlerim firma yetkililerine. Bu insanlar bugüne kadar sustular. Sanmayın ki onlar korkak, yüreksiz. Onlar aydın insanlar. Ne zaman ayaklanacağını, ne zaman hesap soracağını bilir sayın yetkili. Eğer Türkiye’nin milli ekonomisine bir katkı sağlamak istiyorsan; bu RES’leri, sen bizden daha iyi bilirsin Mustafa Atasever (Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı). Bizi kandırma. Al bu RES’lerini git başka yerlere kur. Kur biz de seni alkışlayalım. RES bahane, rant şahane. O nedenle sayın yetkili sakın bir daha buralar gelme. Bodrum halkı RES’leri istemiyor. Bodrum halkı birleşti, güç oldu, birlik oldu” dedi.
“KARADENİZ EZGİLERİYLE MİTİNGİ TAMAMLADI”

Konuşmaların ardından mitinge katılanlar, 2005 yılında hayatını kaybeden ünlü şarkıcı Kazım Koyuncu’nun kardeşi Niyazi Koyuncu’nun seslendirdiği Karadeniz türküleriyle eğlendi. Tulumun ve kemençenin ritmine kapılan Bodrumlular, Karadeniz ezgileriyle mitingi tamamladı. Konserin ardından mitinge katılanlar sessizce dağıldı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.