Anasayfa » Ekonomi » KOCADON “ÇARŞI ESNAFI ESKİ CAZİBESİNİ VE GÜVENİNİ KAYBETMEYE BAŞLADI”

KOCADON “ÇARŞI ESNAFI ESKİ CAZİBESİNİ VE GÜVENİNİ KAYBETMEYE BAŞLADI”

Güney Egeli turizmcilerin, sektörün sorunlarını ve çözüm yollarını tartıştıkları toplantıda konuşan Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon  “İzlenimlerimize göre Bodrum çarşı esnafı eski cazibesini ve güvenini kaybetmeye başladı. Bu güvenin tekrar tesis edilmesi lazım dedi. 

Güney Egeli turizmcilerin, sektörün sorunlarını ve çözüm yollarını tartıştıkları toplantının ikincisi, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın başkanlığında yapıldı. Fethiye Belediyesi’ne ait toplantı salnunda gerçekleşen buluşmaya, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, FETOB Başkanı Yavuz Torunoğulları, BODER Başkanı Halil Özyurt, ticaret ve esnaf odalarının başkanları, belediye başkan yardımcıları ve Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel katıldı.

SAATÇI: ÜÇ BELEDİYE BAŞKANININ BİR ARAYA GELMESİ ÖNEMLİ

Toplantının açılış konuşmasını yapan Behçet Saatcı, ülkede artan terör olaylarından duyduğu kaygıyı dile getirdi. Bodrum, Marmaris ve Fethiye belediye başkanlarının bir araya gelmesinin önemine değinen Saatcı, okulların açılış tarihinin 28 Eylül’e ertelenmesi ile ilgili olarak üç belediye başkanının açıklamasının kamuoyunda yankı uyandırdığını kaydetti.

BÜLBÜLOĞLU: TOPLANTILARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI DA KATILMALI

Toplantıda konuşan Bülent Bülbüloğlu ise, Marmaris’te yapılan ilk toplantıya dair katılımcılara özet sundu. Toplantıların devam etmesi gerektiğini ifade eden Bülbüloğlu, bölge turizminin gelişmesi ve sorunların çözülmesi adına bu toplantıların son derece yararlı olduğuna vurgu yaptı. Toplantının esnaf ve ticaret odalarının katılacağı şekilde genişletilmesinin önemine değinen Bülbüloğlu, ileriki dönemde bu toplantılara büyükşehir belediye başkanlarının da katılması gerektiğini belirtti.

MAHMUT KOCADONKOCADON “İŞBİRLİĞİ İÇİNDE REKABET”

Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon ise konuşmasında, ” bu hareket aynı zamanda ‘işbirliği içinde rekabetçiliğin’ çok güzel bir örneği. İnanıyorum ki; bu çalışma diğer şehirlerimize de örnek olacak. Önümüzdeki süreçte yazarları, sanatçıları da getirip ortak tanıtım programları yapalım. İzlenimlerimize göre Bodrum çarşı esnafı eski cazibesini ve güvenini kaybetmeye başladı. Bu güvenin tekrar tesis edilmesi lazım. Ayrıca oluşturulan bu birliğin sekretaryasının belediye başkan yardımcılarından kurulmasının çok daha iyi olacağını düşünüyorum. dedi.

TUR OPERATÖRLERİ ESKİ OTELLERİ GÖZDEN ÇIKARDI

Konuşmasında eski ve yıpranmış otellerin rağbet görmediğinin altını çizen Bülbüloğlu, “Turizmciler olarak 2016 yılına rahat girebilmemiz için gereken önlemleri acilen almalıyız. Gözlemlediğimiz kadarıyla tur operatörleri eski otelleri gözden çıkardı. Bu önemli bir girişimdir. Kaliteden ödün vermeden çalışmalı, çıtayı yüksekte tutmalıyız. Bu bizim olmazsa olmazımızdır. Bu konuda da odalarla birlikte çalışmamız şart.” dedi.

TORUNOĞULLARI: KENDİ GÜCÜMÜZLE NELER YAPACAĞIMIZA KARAR VERELİM

“Muğla olarak kendi gücümüzle neler yapacağımıza kendimiz karar verelim” diyen FETOB Başkanı Yavuz Torunoğulları ise, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteğini alabilirsek çok daha güzel olur. Haziran ayında Antalya’da yapılan toplantıda da olumlu sonuçlar çıkmadığını ve verilen rakamların gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

YÜCEL: ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLER DAHA KÖTÜYE GİDECEK

Toplantının bir diğer katılımcısı ise Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel’di. Yücel konuşmasında şu noktaların altını çizdi:

“Olumsuz giden bir tabloyla karşı karşıyayız. Önümüzdeki günlerin daha da kötüye gideceğini tahmin etmek zor değil ama ümidimizi de kaybetmeyelim. Türkiye iç savaşın eşiğindeyken turizmi konuşmak zor. Turizm Ankara’dan yönetilemez. Ankara’dan bir şey beklemeyelim. Kendi dinamiklerimizi harekete geçirmeliyiz. Turizmde değişim şart. Tur operatörlerinin yerini online sistemler almaya başladı, charter taşımacılığı bitti. Bu nedenle, müşteri memnuniyeti ön plana alınmalı ve bir mekanizma ile ölçülmeli. Taklit ürünlere karşı mücade verilmeli ve ” Bu iş yerinde taklit ürün satılmaz” gibi tabelalar asılarak güvence ve garanti verilmeli. Yabancılar için danışma merkezleri kurulmalı. Bir de, uçak şirketleri ile temasa geçilerek İngiltere başta olmak üzere, tüm ülkelerden tarifeli uçaklar konulmalı. Bu konuda, gerekirse tarifeli uçan şirketlere koltuk başına bir para teklif edilmeli.”

ALİ ACAR: SEKRETERYA OLUŞTURALIM

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, sağlanan birlikteliğin devam etmesi ve ilgili diğer kurumlarla doğru ilişkiler kurulması durumunda her sorunun çözülebileceğini ifade etti. Acar, “Bence toplantıya katılan ticaret ve esnaf odası başkanlarımızı da dinleyelim. Bundan sonra ne yapacağımıza, nasıl devam edeceğimize ortak karar verelim. Bu birliğe bir şekil verelim. Öncelikle bir sekretarya oluşturulması gerekir diye düşünüyorum. Çalışmalarımızı bu sekretarya yürütsün. Gelecek toplantının gündemini hazırlasın. Bundan sonra gündem çerçevesinde düzenli olarak toplantılarımızı sürdürelim. İhtiyaç çerçevesinde de diğer şehir ve kurumları davet ederiz. dedi.

İŞBİRLİĞİ İÇİNDE REKABET

Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon ise konuşmasında, ” bu hareket aynı zamanda ‘işbirliği içinde rekabetçiliğin’ çok güzel bir örneği. İnanıyorum ki; bu çalışma diğer şehirlerimize de örnek olacak. Önümüzdeki süreçte yazarları, sanatçıları da getirip ortak tanıtım programları yapalım. İzlenimlerimize göre Bodrum çarşı esnafı eski cazibesini ve güvenini kaybetmeye başladı. Bu güvenin tekrar tesis edilmesi lazım. Ayrıca oluşturulan bu birliğin sekretaryasının belediye başkan yardımcılarından kurulmasının çok daha iyi olacağını düşünüyorum. dedi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.