Anasayfa » Politika » KOCADON, CNN TÜRK’DE “BODRUM NASIL DÜŞTÜ” SORULARINI YANITLADI

KOCADON, CNN TÜRK’DE “BODRUM NASIL DÜŞTÜ” SORULARINI YANITLADI

29 Eylül Akşamı CNN Türk’te canlı yayına katılan Başkan Mehmet Kocadon, Mirgün Cabas’ın Herşey adlı programında  “Bodrum Nasıl Düştü” sorularını yanıtladı.

Telefonla canlı yayına bağlanan Başkan Kocadon; Mirgün Cabas’ın “doğal afet olmakla beraber, adları “dere sok” olan yerlerdeki yapılaşmalar, bunlara izin verilmiş olması da  felaketi davet eden unsurlar değil midir?” şeklindeki sorusuna Başkan Kocadon “Biz suçlu aramıyor ve faturayı kimseye çıkarmak istemiyoruz. Ancak o sokaktaki yapılaşma 70-75 yıllar öncesine dayanmaktadır. Felaketin yaşandığı bir diğer mevkii Azmakbaşı da aynı şekilde eskilere dayanmaktadır. O günden gelen hataları bugüne yüklemek doğru değil.” şeklinde cevaplandırdı.

“DAVUL BAŞKASININ BOYNUNDA, TOKMAK SİZDE GALİBA”

Başkan Kocadon “saat 12-13.00 sularında belediyemiz önlemler almaya başladı, 16.30 sularında yağmurun şiddetlenmesi ile yine elindeki az imkanlarla, araçlarımızın büyükşehire geçmesiyle elimizdeki az kepçelerle suyun önünü açarak, can kaybı olmadan felaketi önlemeye çalıştık. Ülkemizde 90 kg. yağış düşen yerlerde 30 civarında can kaybı olan beldelerimiz oldu. Bizde saatte 231 kg. yağış düşmesine rağmen, can kaybının olmaması sevindiricidir.”

Cabas’ın “Sizi büyükşehir vurmuş galiba. Davul başkasının boynunda, tokmak sizde” sorusuna ise, Başkan Kocadon ” Bütünşehir yasası ile çok zorlanıyoruz. Muğla ve Bodrum büyük bir coğrafya. Turgutreis, Yalıkavak ilçe nüfusuna sahip. Yazın bu nüfuslar milyonu buluyor. Ve buralarda sadece muhtar var. Hepsi aynı belediye başkanına bağlı. Bütünşehir ne Muğla ne de Bodrum’a uymadı. Kıyı bandındaki, turizm yoğunluklu hiçbir beldeye, Marmaris, Alanya v.b.uymadı.  Önümdeki cadde ve meydana karışamıyorum. İmar, altyapı, ekonomi, personel sevk idare, araç parkı , vergi hiçbiri bana ait değil.  Nüfusu yaz aylarında 3-4 milyonları bulan, Türkiye ekonomisine ciddi katkılarda bulunan bu yerel yönetimlerin elinin çok güçlü olması gerek. Kıyı kenarlarının tasarrufu milli emlakta. Bize geçse, otel işletmecileri ile anlaşır, ücretsiz şemsiye, şezlong sorunlarını çözeriz. Şu anda sadece çöp topluyor, parklara çiçek dikiyoruz.” dedi.

“1 KASIMDAN SONRA BU YASADA DEĞİŞİKLİK YAPACAKLARINA İNANIYORUM”

Cabas’ın sorunu nasıl çözecekleri sorusuna ise “Bodrum’un güzelliği burada ortaya çıkıyor. Bütün siyasi partilerle konuşuyoruz. Milletvekillerimize anlatıyoruz. Hükmet de biliyor. 1 kasımdan sonra inanıyorum ki, bütünşehir yasasında değişiklik yapılacak.  Tekrar gözden geçirecekler. Ve en kısa zamanda, dere yatakları yeniden DSİ -Belediye işbirliği düzenlenecek. ” şeklinde yanıtladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.