Anasayfa » Kültür - Sanat » KOCADON ” HALİKARNOS DİSCO İLE DEĞİL, ARTIK HALİKARNASSOS İLE TURİZM”

KOCADON ” HALİKARNOS DİSCO İLE DEĞİL, ARTIK HALİKARNASSOS İLE TURİZM”

Bodrum‘un tarihi geçmişine ışık tutacak olan ünlü yönetmen Rıfat Çığ tarafından çekilen ‘Gizli Geçmiş-Tarihe Açılan Kapı’ isimli belgesel filmin galası, Heradot Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği’nin destekleriyle ünlü belgesel yapımcısı ve yönetmeni Rıfat Çığ tarafından İZ TV Ayak İzleri Proğramı tarafından hazırlanan “Gizli Geçmiş-Tarihe Açılan Kapı” isimli belgeselin saat 18.00’de halka açık ve ücretsiz olarak yapılan galasına CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Adnan Diler, yönetmen Rıfat Çığ, dernek üyeleri ve belediye meclis üyeleri de katıldı. Tek bölüm halinde ve 46 dakika olan belgeselin gösteriminin ardından Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği tarafından belgeselde emeği geçenlere plaket dağıtıldı. Belgeselin 31 Ocakta gösterime gireceği bildirildi.

Çok güzel bir belgesel film izlediklerini belirten Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Bodrum çok zor süreçlerden geçerek bugüne geldi. Bodrum bu süreçlerden geçerken hepimizin bildiği gibi birinci geçim kaynağımız turizm. Turizmde de en büyük olgu merak. İnsanlar merak ettikleri yere gelirler. Bizim de görevimizi yapıp Bodrum‘u merak ettirmeye devam edeceğiz. İşte bunlardan en büyüğü de tarihi miraslar, hazineler. Daha önce Bodrum turizmini Halikarnas Disko ile amiral gemisi ile götürdük ama bundan sonra Bodrum turizmini Halikarnasos ile götüreceğiz” dedi.

Çocukluğundan beri bir şeye çok üzüldüğünü belirten yönetmen Rıfat Çığ, “Türkiye’den götürülen tarihi eserlerin çokluğuna. Bunların bir kısmını yurt dışındaki müzelerde görme şansına da sahip oldum. O eserlerin bulunduğu salonlar o müzelerin en kalabalık bölümleri. Ancak Bodrum‘a gelip gittikçe, Bodrum‘da belgeseller yaptıkça aslında bu kadar üzülmemem gerektiğini anladım. Çünkü daha el bile değmemiş bir çok zenginlik toprağın altında duruyor. Umarım bizim yaptığımız bu belgesel o zenginliklerin ortaya çıkmasına bir vesile ve yardımcı olur. Bundan sonra Bodrum‘a gelenler gördüklerini yurt dışına gittiklerinde oradakilere anlatırlar ve bu zenginlikten nasıl büyülendiklerini söylerler” dedi.

 

Paylaş

Bir yorum

  1. Padişahın altın Gümüş yoksa gönderin İngiltereye dediği Halikarnassos harikasını nasıl Amerikalardan eserleri geri aldıysak Gereken yapılmalı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.