Anasayfa » Güncel » KOCADON “HER ZAMAN HESAP VERDİK, ALNIMIZIN AKIYLA ÇIKTIK”

KOCADON “HER ZAMAN HESAP VERDİK, ALNIMIZIN AKIYLA ÇIKTIK”

Bodrum Belediyesi olağan toplantısına, Belediye Gıda A.Ş.’nin sigorta ve vergi borçlarını yapılandırarak düzenli ödeyebilmesi için, 15 milyon lira sermaye artırımı talebi damga vurdu.

Bodrum Belediyesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısında, gündemdeki 1,2,4. maddeler ve önerge ile verilen 5. maddeler oy birliği ile kabul edildi. Üçüncü madde ile önerge olarak görüşülen 6. Madde ise, MHP’den istifa eden bağımsız meclis üyelerinin red oyuna karşın, CHP’li üyelerin onaylaması sonucu oy çokluğu ile kabul edildi.  

Bodrum Gıda A.Ş’ye  sermaye artırımını önerge olarak veren CHPli meclis üyeleri, bağımsız meclis üyelerinin sert tepkisi ile karşılaştı. Önergenin gerekçesi, Gıda A.ş.’nin turizmin ülke genelinde yaşadığı krizden nasibini alarak, ürünler ve hizmetlerinde fiyat artışına gidememeleri, bir çok alanda gelirlerinin büyükşehir tarafından ellerinden alındığı, liman bağlama ücretlerinde de fiyatlarını düşürerek, gelir elde etme sıkıntısı yaşandığı ve sigorta, vergi gibi kamu kurumlarına oluşan borçların ödenemediği yer alıyordu. Son çıkarılan kamu borçlarında yapılandırmanın ve düzenli ödemelerin gerçekleşebilmesi için, %99 hissesi Bodrum Belediyesinin olan Bodrum Gıda A.Ş.’nin 15 milyonluk sermaye artışına gidilmesi oylamaya sunuldu.

GERGİN ANLAR YAŞANDI 

Bağımsız belediye meclis üyelerinden Avukat Şakir Açıkgöz “Böylesi önemli bir konunun son dakika önerge olarak sunulması çok vahim. Meclis üyelerinin tamamına söylüyorum; bilançoyu gören oldu mu? Bunun tüm hisseleri belediyeye ait. Denetimden uzak, denetim yetkisi yok, bilgi vermiyorlar, mizanları,  bilançoları göstermiyorlar. Şu an biz sermaye artışı yapacağız ama ben bilançoyu görmedim. Bilançoyu görmeden neyi nasıl arttıracağım. Bakın şirketler iki türlü sermaye arttırır. Ya yatırım yapacaktır, büyüme hedefleri vardır ya da borca batıp iflas etmiştir. Bodrum Gıda A.Ş. iflas etmiştir.  Burası sırtımızda kamburdur. Niye hala borç veriyoruz? Bankalardan kredi çekip oraya borç veriyoruz. Hakikaten ben bunu anlamıyorum, biri bana anlatsın. Bilanço olmadan bunun önerge olarak meclise sunulmasını da hukuki olarak doğru bulmuyorum.” Dedi.

“HER ŞEYİMİZ ORTADA”

Bodrum Belediyesi başkan yardımcılarından CHP’li meclis üyesi Taner Uslu,  “Başkanım biliyorsunuz şirketlerin belli bir yönetimsel tarzları vardır. Bizim Belediye Gıda A.Ş. de 1993 yılında kurulmuş o yıldan bu güne kadar da genel kurullarını kanunlar çerçevesinde yapmaktadır. Denetimden uzak denilen şey genel kurullarda bakanlık yetkilileri tarafından yapılıp, yeminli mali müşavirler tarafından denetlenir. Kaçırılan, oraya konulan herhangi bir şey yoktur. Evet bu borçlar vardır ama bunların nerelerden geldiğine dikkat etmek lazımdır. Gıda A.Ş. her zaman eğitime, spora  ve Bodrum’a destek olmuştur. “ dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon,  “Bodrum Belediyesi Türkiye Cumhuriyeti’nde en fazla denetime tabii tutulan belediyedir. Artık müfettiş arkadaşlar Bodrum’a gelmekten yoruldu. O kadar çok şikayet ediliyoruz ki ama umurumuzda değil. Her şeyimiz ortada. Daha önce bunların hesaplarını da verdik, vermeye de devam ediyoruz. Vatanımıza ihanet etmiyoruz, halkımıza hizmet ediyoruz. Sayıştay denetlemesinden en güzel geçen belediyelerden bir tanesi Bodrum Belediyesidir. Eğer bunlar yasal değilse gelirler bunun hesabını bize hep beraber sorarlar. Biz de gider hesabını veririz. Ne demek efendim gizli saklı bir şeyler yapıyoruz?  Bugüne kadar biz gizli saklı hiçbir şey yapmadık. Hepsinden de alnımızın akıyla çıktık geldik. Hiç kimse kusura bakmasın. Diyerek tartışmalara son noktayı koydu.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.