Anasayfa » Kültür - Sanat » KOCADON “KORAMAN 1980’Lİ YILLARDA KALEMİNİ ÖZGÜRCE KULLANMIŞTIR”

KOCADON “KORAMAN 1980’Lİ YILLARDA KALEMİNİ ÖZGÜRCE KULLANMIŞTIR”

Bodrum’da vefat eden ünlü karikatürist Bedri Koraman, düzenlenecek etkinliklerle ölümünün birinci yıl dönümünde Bodrum’da anılacak.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Bodrum’da vefat eden dünyaca ünlü karikatürist Bedir Koraman’ı ölümünün birinci yılında anmak için Bodrum’da çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bedri Koraman’ın eşi Nil Koraman, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u ziyaret ederek yapılacak etkinliklerle ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Nil Koraman’a ziyaretinde Dünya Tavla Federasyonu Muğla Direktörü Mehmet Dağoğlu da eşlik etti. Bodrum Belediyesi Başkanlık makamında gerçekleşen ziyaret sonunda Bedri Koraman için kendi adını taşıyan “Uluslararası Karikatür Yarışması” ve “Tavla Turnuvası” düzenlenmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Kocadon: “Bedri Koraman adına dünya çapında bir yarışma düzenlemek bizi çok mutlu edecek”

2016 Yılı Mayıs ayında gerçekleşmesi planlanan anma etkinliklerine Bodrum Belediyesi olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum’da kaybedilen değerlerin isimlerini yaşatmak için seve seve bu gibi etkinliklerde görev alacaklarını söyledi. Başkan Kocadon, Bodrum aşığı ve Bodrum gönüllüsü olan Bedri Koraman için dünya çapında bir karikatür yarışması düzenlemek istediklerini de ifade ederek şunları söyledi:
“Türkiye’de Bedri Koraman, Bodrum’da Bedri amca olarak bilinir. Biz, Bedri amcamız için daha önce Nil hanımla görüşmüştük. Onun ismini Bodrum’da yaşatmak ona güzel bir anıt mezar yapmak tabi ki Bodrum’a yakışan bir şey. Sokak isimlerini belirleyen komisyondaki arkadaşlarımıza da ayrıca gerekli dilekçeleri ileteceğiz. Kaybettiğimiz değerlerin isimlerini yaşatmak için bu çalışmalarımız zaten devam ediyor. Bedri Koraman adına dünya çapında karikatür yarışması düzenlemek ve uluslararası katılımcıları Bodrum’da ağırlamak da bizi çok mutlu edecek. Çünkü Bedri Koraman, Türkiye’de birçok şeyin öncülüğünü yaptı. Özellikle 1980’li yıllarda kalemin ucunu rahatlıkla özgürce kullanabilen karikatürümüzdür kendisi. Birçok genç yeteneğin de önünü açmış bir büyüktür. Onun için Bedri Koraman’ın isminin yaşatılması ve bunun örnek alınması gerektiğine inanıyorum.”

Ziyaret sonrası Nil Koraman, eşinin isminin Bodrum’da yaşatılmasına yönelik çabalarından ve çalışmalarından ötürü Başkan Mehmet Kocadon’a teşekkür etti.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.