Anasayfa » Güncel » KOCADON “VATANDAŞLAR EVLERİNE EK İLAVELER YAPIYOR. BELEDİYE BAŞKANLARI CEZA ALIYOR.”

KOCADON “VATANDAŞLAR EVLERİNE EK İLAVELER YAPIYOR. BELEDİYE BAŞKANLARI CEZA ALIYOR.”

Bodrum Belediye Baskanı Mehmet Kocadon,  15 ay hapis cezasına çarptırılması ile ilgili yaptığı açıklamada Kocadon “ Türk yargısının verdiği kararlara sonuna kadar saygılıyız. Dün 15 ay gibi bir hapis cezası ile cezalandırıldım. Kararın sonunda gördüğünüz gibi daha yargılama süresi devam ediyor. Temyizi var. Burada şunu da söylemek istiyorum. Yeniden belediye yasaları gündeme geliyor” dedi…

Bodrum 2.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın 6. duruşması sonunda açıklanan kararda; sanıklar Mehmet Kocadon, Haluk Aytı ve Emin Gümüş’ün subüt bulan eylemlerine uyan TCK 257/1 maddesi gereğince suçun işleniş şekli ve özelliği, sanıkların kasıtlarının yoğunluğu, suçun işlenmesiyle ortaya çıkan tehlikenin ağırlığı dikkate alınarak, takdiren ve teşdiden, ayrı ayrı 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmalarına, ancak sanıkların sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki olumlu davranışları, cezanın gelecekleri üzerindeki olası etkileri göz önüne alınarak, TCK’nın 62. maddesi gereğince sanıkların cezasında takdiren 1/6 indirim yapılmak suretiyle sanıkların ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi.

Yine kararda “5237 sayılı TCK’nın 53/1a maddesindeki hak ve yetkiyi kötüye kullanmak suretiyle atılı suçu işleyen sanıklar hakkında aynı kanunun 53/5 maddesi gereğince cezanın infazından sonra başlamak üzere takdiren 1 yıl süre ile bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanmasına, sanıkların adli sicil kaydına yansıyan sabıka kaydı ve bu dosya kapsamı gözetilerek tekrar suç işlemeyecekleri yönünde mahkemenin olumlu kanaati oluşmadığından verilen cezanın TCK’nın 51. maddesince ertelenmesine yer olmadığına, hükmün açıklanmasına yer olmadığına karar verildi” denildi.

YENİ BELEDİYE YASALARINDA BU SIKINTILARIN GÜNDEME GELECEĞİNE İNANIYORUM..

Kocadon bu gün konu ile ilgili yerel ve ulusal medyada çıkan haberlerle ilgili olarak Fransız gazetecilerle düzenlediği turizm toplantısının ardından açıklama yaptı. Kocadon açıklamasında “Türk yargısının verdiği kararlara sonuna kadar saygılıyız. Dün 15 ay gibi bir hapis cezası ile cezalandırıldım. Kararın sonunda gördüğünüz gibi daha yargılama süresi devam ediyor. Temyizi var. Burada şunu da söylemek istiyorum. Yeniden belediye yasaları gündeme geliyor. Anayasa gündeme geliyor. İşte burada bunların tekrar gözden geçirilmesi lazım.  Vatandaşlarımızın haklarına uymadan yapmış olduğu evler, iskanı aldıktan sonra ek ilaveler bunlar dönüp dolaşıp bakın  bir belediye başkanına ceza aldırıyor. Artık Bodrum’da yaşayan vatandaşlar haklarına uysunlar.  Çünkü onlar ceza almıyor. Belediye başkanları ceza alıyor, belediyede çalışanlar ceza alıyor. İleride belediye yasalarında bunların gündeme geleceğine inanıyorum. Umarım ki temyiz yolunda artık çıkacak karar neyse hep beraber bekleyeceğiz” dedi.

BODRUM’U GÜZEL ÜLKEMİ TERK EDECEK HALİM YOK

Kocadon sözlerini “Burada biz belediye olarak üzerimize düşen görevi yapmışızdır. Ama yüce mahkememiz böyle takdir etmiştir. Bunu yorumlamaya, uzatmaya da gerek yok. Sonunda adalet ne olursa uyacağız buna. Bırakıp da güzel Muğla’mı, güzel  Bodrum’u mu , güzel ülkemi terk edecek halim yok.  Dediğim gibi mücadele etmeye devam edeceğiz. Onun için ben saygılıyım. Daha öncede bu süreçlerden geçtik.  Türk adaletine yargısına sonsuz inandık.    Yargı zor süreçler geçirse de inandık. İnanmaya da devam edeceğiz. Hep beraberde kendimizi savunacağız. Temyiz süresi ise   3 yılda 6 ayda 1 yılda sürer.  Artık onu büyüklerimiz , yargımız karar verecek” dedi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.